Sledujte nás aj na

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire vo svojom pondelkovom prejave uviedol, že jeho krajina bude presadzovať zásadný postoj týkajúci sa regulácie kryptomien. Rovnaký prístup bude vyžadovať aj od ďalších členov Európskej únie, čím chce docieliť vytvorenie spoločného a jasne zadefinovaného rámca, ktorý by usmerňoval vývoj v tejto oblasti.

Povinná registrácia pre burzy, obchodné platformy a sprostredkovateľov kryptomien

Minulý týždeň Francúzsko uzákonilo prvý regulačný rámec upravujúci práva a povinnosti sprostredkovateľov kryptoaktív. Francúzsky parlament schválením tohto návrhu zákona docielil, že štátne orgány budú vyžadovať zdaňovanie zisku plynúceho z investovania do kryptomenových aktív. Návrh zákona taktiež vyžaduje, aby všetky kryptoburzy, poskytovatelia správcovských služieb či obdobné obchodné platformy boli povinne zaregistrované v rámci registra finančných sprostredkovateľov a tým získali potrebné osvedčenie o svojej činnosti.

Čína zavádza regulácie pre spoločnosti využívajúce blockchain technológiu

Špecifické požiadavky, ktoré musia spoločnosti splniť, aby získali uvedené osvedčenie, však musia byť ešte definované vládnymi dekrétmi. Následná certifikácia spoločností by mala investorom poskytnúť základné záruky proti priamemu podvodu. Pred prípadnými stratami ich však chrániť nebude.

Spoločný postup Európskej únie?

Prvotné náznaky regulácii vo Francúzsku začali pritom ešte v minulom roku. Finančný úrad vtedy vydal smernice, ktorými usmerňoval ICO (Initial Coin Offering) projekty. Miestne regulačné orgány tak získali právomoc na overenie, kto stojí za samotnou emisiou novej mince či tokenu. Vďaka tomu dokázali skontrolovať obchodné plány spoločností a predovšetkým skutočnosť, či dodržiavajú pravidlá boja proti praniu špinavých peňazí.

Francúzsky minister financií teraz očakáva, že v podobnom duchu sa k danej problematike postavia aj ďalšie európske štáty. Le Maire vo svojom prejave uviedol:

Svojim európskym partnerom navrhnem, aby sme vytvorili jednotný regulačný rámec pre kryptoaktíva, ktorý by bol inšpirovaný skúsenosťami z našej krajiny. Náš model je ten správny.

Nejednotné pravidlá naprieč Európou

Francúzsko pritom nie je prvým európskym štátom, ktorý rázne pristúpil k regulácii a zdaňovaniu kryptomien. Obdobný prístup je už dlhšie v platnosti v Španielsku, kde sú všetci rezidenti povinní zdaňovať všetky zisky plynúce z obchodovania s kryptokatívami.

Minulý mesiac prišiel nový návrh aj z dielne švajčiarskych zákonodarcov. Federálne zhromaždenie švajčiarskej vlády pristúpilo k úprave existujúcich právnych predpisov ohľadom regulácií kryptomien. Tento krok má za cieľ vyplniť medzery v ochrane používateľov kryptomien pred nezákonnými činnosťami ako je vydieranie a pranie špinavých peňazí.

Európske finančné orgány žiadajú regulácie a predpisy pre kryptomeny a ICO

Aj napriek tomu, že Európska komisia nedávno uskutočnila prípadovú štúdiu ohľadom integrovania jednotného postupu v rámci regulácií kryptomien, analytici nepredpokladajú, že by jednotlivé štáty uzavreli dohodu ešte v tomto kalendárnom roku.

Zdroj: uk.reuters.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...