Sledujte nás aj na

Podľa analytickej spoločnosti International Data Corp by celkové výdavky zo strany firiem a vlád súvisiace s implementáciou technológie blockchain mali v tomto roku dosiahnuť úroveň $2.9 miliardy. V porovnaní s prechádzajúcim rokom tak ide o 89 % nárast. Obnos investovaných peňazí by sa pritom v horizonte troch rokov mohol dostať až na sumu $ 12.4 miliardy.

Táto skutočnosť neunikla pozornosti ani svetoznámemu americkému magazínu Forbes, ktorý po prvýkrát vo svojej histórii zverejnil rebríček najväčších globálnych spoločností, ktoré využívajú technológiu blockchain.

Tím špecializovaných poradcov, analytikov a redaktorov magazínu Forbes hodnotil viac ako 100 veľkých spoločností, ktoré aktívne skúmajú technológiu blockchain. Z nich vybral 50 najväčších a násilnejších hráčov na svojich pozíciách, pričom jedným zo vstupných kritérií pre kvalifikovanie sa do rebríčku bola podmienka, aby mala daná firma hodnotu presahujúcu $1 miliardu.

Takmer 2/3 spoločností z rebríčku je z USA

Z päťdesiatich spoločností, ktoré sa dostali do rebríčka magazínu Forbes, je až 33 z USA. Zvyšných sedemnásť ma svoje sídlo v Európe, respektíve v Ázii. Zaujímavosťou je, že medzi TOP50 firiem sa dostali aj tri spoločnosti, ktoré priamo súvisia s kryptomenami. Ide o spoločnosť Bitfury, výrobcu hardvéru v podobe ASIC čipov, serverov či dodávateľa riešení pre dátové centrá. Druhou kryptospoločnosťou je populárna obchodná platforma Coinbase a posledným zástupcom je americká spoločnosť Ripple, ktorá vyvíja riešenia pre bankový a finančný sektor.

Z analýzy rebríčka Forbes tiež vyplýva, že väčšina spoločností využíva viacero blockchain platforiem.  Dôležitým výstupom  je aj skutočnosť, že väčšina spoločností sa zameriava na súkromné blockchainy, ako na ich opozitum, teda blokchainy verejné.

Zoznam vybraných spoločností využívajúcich technológiu blockchain

Amazon
(USA, rok založenia 1994)

Amazon prostredníctvom svojej divízie Amazon Web Services (AWS) ponúka blockchain nástroje pre spoločnosti, ktoré majú záujem používať distribuovanú technológiu, ale pritom ju sami nechcú, alebo z finančných či technologických dôvodov nemôžu sami vyvíjať. Pre Amazon je AWS kľúčovou divíziou v rámci udržania si dominantného postavenia v rámci oblasti cloud computingu. Za predošlý rok dokázala táto dcérska spoločnosť vyprodukovať zisk vo výške $7.3 miliardy.

Blockchain platformy: Hyperledger Fabric, Ethereum (plánované na rok 2019)

Amazon predstavením dvoch nových produktov obracia svoju pozornosť na blockchain

BBVA
(Španielsko, rok založenia 1988)

V novembri minulého roku poskytla druhá najväčšia banka v Španielsku svoj prvý úver, ktorý bol vyplatený za využitia technológie blockchain. Išlo o pôžičku v hodnote $170 miliónov a jej úspešným žiadateľom bola spoločnosť Red Eléctrica Corporación, prevádzkovateľ elektrickej siete v Španielsku.

Blockchain platformy: Hyperledger Fabric, Corda

Citigroup

(USA, rok založenia 1812)

Za poslednú dobu investovala táto americká banka svoje finančné prostriedky už do pol tucta startupov, ktoré vyvíjajú technológiu blockchain. Išlo o spoločnosti ako Digital Asset Holdings, Axoni, SETL, Cobalt DL, R3 a Symbiont. V uplynulom roku zároveň nadviazala spoluprácu so spoločnosťou Barclays a poskytovateľom softvérovej infraštruktúry CLS. Cieľom ich kooperácie bolo spustenie projektu LedgerConnect – online obchodu s aplikáciami, v ktorom môžu spoločnosti nakupovať rôzne blockchain riešenia.

Blockchain platforma: Ethereum

IBM

(USA, rok založenia 1911)

Tento technologický gigant už dlhšiu dobu aktívne pracuje na komercializácii technológie blockchain. Využíva pritom upravenú verziu Hyperledger Fabric, ktorú pomenoval IBM Blockchain. Medzi ďalšie produkty z dielne tejto americkej spoločnosti patrí World Wire, devízová platforma, ktorá sa snaží nahradiť medzibankovú platformu na zasielanie správ Swift a TradeLens, služba pre dodávateľský reťazec, na ktorej vývoji sa spolupodieľa prepravná spoločnosť Maersk. Okrem vyššie uvedených úspechov sa môže IBM popýšiť aj viac ako 100 zaregistrovanými patentmi súvisiacimi s blockchainom.

Blockchain platformy: IBM Blockchain, Stellar, Hyperledger Burrow, Sovrin

IBM spúšťa platobný systém postavený na blockchaine Stellar

Microsoft

(USA, rok založenia 1985)

Podobne ako Amazon, aj Microsoft ponúka svoju vlastnú verziu cloudových riešení. Ich divízia Microsoft Azure predstavila minulý rok nástroj na vývoj blockchain aplikácií – Azure Blockchain Workbench (ABW). Medzi zákazníkov ABW už teraz patria významné spoločnosti ako Insurwave, Webjet, Xbox, Bühler, Interswitch, 3M a Nasdaq. V uplynulom roku ohlásil Microsoft aj spoluprácu s so spoločnosťou Stratis Group, ktorej cieľom má byť spustenie platformy pre ICO.

Blockchain platformy: Ethereum, Parity, Quorum, Corda, Hyperledger Fabric

Microsoft buduje v spolupráci so Stratis platformu na spúšťanie ICO

Celý zoznam (v abecednom poradí) TOP50 spoločnosti z rebríčka Forbes:

Allianz SE ING
Amazon Intel
Anheuser-Busch InBev JMorgan Chase
Ant Financial Maersk
BBVA Mastercard
Bitfury MetLife
BNP Paribas Microsoft
BP PLC Nasdaq
Broadridge Nestle
Bumble Bee Foods Northern Trust
Cargill Oracle
Ciox Health Overstock
Citigroup PNC
Coinbase Ripple
Comcast Samsung
CVS Health Santander
The Depository Trust & Clearing Corporation SAP
Facebook
Seagate Technology
Fidelity Siemens
Foxconn Singnature Bank
Golden State Foods State Farm
Google UBS
HPE Visa VMware
HTC Walmart
IBM

Víkendový ฿ulletin: Podstata blockchainu – Čo ponúka public, private a consortium model tejto technológie

Zdroj: bitsonline.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...