Sledujte nás aj na

Ripple je platobná sieť a protokol, v ktorom sú poplatky hradené pomocou natívnej meny XRP. Napriek jasným odlišnostiam je Ripple ako sieť často porovnávaná s Bitcoinom, najmä v súvislosti s rýchlosťou spracovania transakcií. Napriek tomu majú aj niečo spoločné – obaja si získali reputáciu ako siete s veľkými trhovými kapitalizáciami a s potenciálom na globálne prijatie finančným priemyslom.

Existuje však jeden kľúčový rozdiel medzi Bitcoinom a Ripple: Ripple nie je v skutočnosti založený na blockchain technológii. Hlavná technológia Ripple je len podobným druhom distribuovanej databázy taktiež založenej na istom druhu konsenzu. Ripple v tomto platobnom systéme funguje ako „prevodná mena“ k iným menám. Nerobí rozdiel medzi tradičnými menami a krytomenami, čo uľahčuje ich vzájomnú výmenu a umožňuje dokonca aj výmenu za komodity. Z tohto dôvodu sa nejedná o klasickú kryptomenu, ako Bitcoin.

Platobná sieť Ripple

Čas nakúpiť na minime?

Ripple samozrejme má svojich odporcov a priaznivcov, ako je to snáď pri každej mene. Často sa hovorí o tom, že nemá čo robiť medzi kryptomenami, lenže je tam. A pravdepodobne sa v prvej desiatke udrží ešte dlho. Možno pripomína viac tradičný bankový systém narozdiel od iných mien hlásajúcich slobodu finančného systému, no z pohľadu technológie a možného zárobku by ste pred Ripple nemali zatvárať dvere. Minimálne je dobré o tejto mene vedieť niečo viac.

Samotný ledger Ripple používa technológiu HashTree na zhrnutie skupiny transakčných dát do jednej hodnoty. Táto hodnota sa potom posiela cez validačné servery na jej overenie. Tvorcovia Ripple tvrdia, že práve tento druh konsenzu robí produkty spoločnosti Ripple (XRP, RippleNet, xCurrent, xRapid a xVia) vhodné pre globálne podniky.

V čase písania článku je Ripple tretím najväčším krypto projektom podľa trhovej kapitalizácie presahujúcej $21 miliárd. Aj počas veľmi slabých posledných mesiacov patrí Ripple medzi najobľúbenejšie meny na popredných burzách a zmenárňach. Ďalej v článku načrtneme niektoré faktory, ktoré treba zvážiť pri nákupe Ripple.

Technologický základ Ripple

Spolu s globálnou podnikovou adopciou sa spoločnosť Ripple Labs zameriava na budovanie sietí na odosielanie a prijímanie remitencií, teda cezhraničných platieb.

Pred Ripple Labs nemal SWIFT, medzinárodný platobný protokol používaný bankami na odosielanie vnútorných a medzinárodných transakcií, v zásade žiadnych životaschopných konkurentov. Mnohí však tvrdia, že práve Ripple by mohol poslať SWIFT do zabudnutia.

RippleNet, sieť, ktorá je základom XRP, je schopná okamžite preniesť peniaze (prostriedky) po celom svete. Ako taký bol už prijatý rastúcim počtom finančných inštitúcií, medzi najväčšie a najznámejšie patria Santander či Moneygram.

Je dôležité poznamenať, že hoci tieto inštitúcie prijali a používajú RippleNet, v transakciách nepoužívajú XRP. Napriek tomu zoznam partnerstiev spoločnosti Ripple môže byť dôkazom, že technológie celého Ripple ekosystému majú niečo do seba.

Získavanie záujmu médií

Tím Ripple zložený z odborníkov v oblasti financií, technológií a fintech preukázal svoje presvedčenie, že zamerať sa na partnerstvá a získavanie zákazníkov je dôležitou súčasťou pre začínajúce technologické spoločnosti, aby sa postavili na vlastné nohy. Ripple má v súčasnosti viac ako 75 klientov, ktorí aktívne používajú RippleNet.

Okrem vytvorenia slušných zákazníckych kruhov používa spoločnosť Ripple strategické partnerstvá na vytvorenie určitého humbuku okolo svojich produktov a spoločnosti ako takej. Zatiaľ čo sa tento humbuk pomaly vyvíja v organickú mediálnu prítomnosť, spoločnosť Ripple naďalej vynakladá veľké úsilie na budovanie a udržanie tohto sociálno-mediálneho pokrytia.

Vo svete kryptomien je je toto pokrytie mimoriadne dôležité. Existuje takmer merateľná korelácia medzi rozsahom pokrytia určitej kryptomeny a jej hodnotou. Preto je pozitívna prítomnosť v médiách veľmi dôležitá pre budúcnosť tohto projektu.

Juhokórejskí hodleri a investori majú veľký vplyv na XRP

Toto sa na prvý pohľad môže zdať ako negatívna správa. A ak by sa jednalo o bežnú kryptomenu, istú nedôveru by to vyvolalo. Netreba zabúdať, že XRP nie je kryptomena a Ripple nie je blockchain.

Tri najväčšie kórejské kryptoburzy tvoria každý deň viac ako 50% všetkých obchodov s XRP. To sa stalo zrejmé 8. Januára (ledna) 2018, kedy CoinMarketCap náhle (a náhodou) odstránil kórejské burzy z cenových štatistík, čo spôsobilo dočasnú stratu $200 miliónov v XRP.

Len štyri dni predtým, 4. januára 2018, dosiahla cena XRP svoje historické maximum – $3.84. V ten istý deň ukazovala najväčšia juhokórejská burza Bithumb cenu XRP vo výške približne $4.47.

To jasne ukázalo, že na juhokórejských burzách bol zisk približne o 16.5% vyšší.

Čas však ukázal, že tieto prémiové percentá majú len dočasný účinok. Od 4. januára bol cenový rozdiel XRP na juhokórejských burzách v porovnaní s inými burzami zalistovanými na CoinMarketCap znížený na $0.01.

Bitcoin
Bitcoin
$4,031.33
BTC -0.11%
Ethereum
Ethereum
$139.63
ETH -0.69%
XRP
XRP
$0.3148
XRP -1.02%

Budúcnosť Ripple

Budúcnosť pre spoločnosť Ripple a jej produkty vyzerá pozitívne. Áno tento rok tu máme síce recesiu a pri rýchlo sa meniacich globálnych regulačných náladách sa zdá, že celé odvetvie je momentálne „pozastavené“.

Ripple nie je výnimkou tohto trendu. Zatiaľ čo cena XRP v posledných mesiacoch do určitej miery kolísala, aktuálne sa nachádza na približne tej istej hodnote ako aj v marci (březnu) tohto roka, konkrétne $0.521.

Vývoj ceny a trhovej kapitalizácie Ripple za rok 2018

Ak bude spoločnosť Ripple naďalej budovať zaujímavé spolupráce s finančnými inštitúciami, udrží a zlepší tie existujúce a bude pokračovať v silnom vzťahu s médiami, má viac než pozitívnu šancu opäť atakovať významné cenové hladiny. Naďalej platí, že nikto nevidí do budúcnosti a na prípadné výsledky si budeme musieť počkať.

Zdroj: financemagnates.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...