Sledujte nás aj na

Facebook so svojou nedávno ohlásenou digitálnou menou (Libra) nerozvíril diskusiu len v kryptokomunite, ale aj medzi zákonodarcami. Členovia demokratickej strany amerického kongresu dokonca začiatkom tohto mesiaca požiadali Facebook, aby pozastavil vývoj Libry až do ďalšieho skúmania jej možných rizík.

Senát vyjadril svoje obavy týkajúce sa dôvery

Dňa 16.7. a 17.7. sa zástupca Facebooku, David Marcus (zodpovedný za digitálnu menu Libra) dostavil na pojednávanie, na ktorom odpovedal na otázky amerických zákonodarcov. Tí už v prvotnej fáze, kedy tento gigant v oblasti sociálnych médií oznámil spustenie projektu digitálnej meny, neskrývali svoje obavy. Tie pramenili predovšetkým z možného využitia Libry na nezákonnú činnosť ako aj jej potenciálne vyhnutie sa regulačnému dohľadu.

V rámci pojednávania mnohí zákonodarcovia spochybnili Marcusove slová, ktorého cieľom bolo obhajovať projekt Libra a naň naviazanú peňaženku Calibra.

Najzásadnejšia otázka, ktorá na neho od senátu smerovala sa týkala dôvery. Senát argumentoval, že momentálne neexistuje dôvod, aby ľudia mohli v dostatočnej miere dôverovať tejto spoločnosti, ktorá chce spravovať ich peniaze. Marcus však argumentoval, že Facebook bude len jedným zo sto členov združenia Libra Association, ktoré bude za touto digitálnou menou stáť. Viac menej tak zopakoval svoje tvrdenie z 3. júla, kedy uviedol:

Facebook nebude kontrolovať sieť, menu ani jej rezervu. Bude len jedným zo stovky členov združenia Libra Association. Nebudeme mať žiadne osobitné práva ani privilégiá. Je pre nás dôležité budovať projekt s dôveryhodnými subjektmi, ktoré by mohli fungovať v regulovanom prostredí, pričom by disponovali operačnou odbornosťou potrebnou na zabezpečenie integrity.

Povedal by som, že sto geograficky rozložených, priemyselne rôznorodých organizácií je dostatočný počet na to, aby sme mohli hovoriť o decentralizácii.

Libra: 10 vecí, ktoré potrebujete vedieť o digitálnej mene Facebooku

Sherrod Brown: Libra môže predstavovať hrozbu pre demokraciu

Najkontroverznejšou témou v rámci pojednávania bola otázka týkajúca sa nabúrania klasického monetárneho systému. Senátor Sherrod Brown opakovane kritizoval plány Facebook, pričom nadviazal na svoje slová z minulého týždňa, kedy tvrdil, že Libra by mohla predstavovať „hrozbu pre našu demokraciu“.

Niektorí senátori totiž považujú možné zasahovanie technologických spoločností do aktuálneho platobného systému za neprípustné. Marcus však uviedol, že ani Libra Association, ani Libra samotná nemá za svoj cieľ nahradiť federálny rezervný systém alebo akúkoľvek inú centrálnu banku.

Libra Association nemá v úmysle konkurovať žiadnym suverénnym menám alebo vstupovať do oblasti menovej politiky.

Zákonodarcov taktiež zaujímalo, prečo si Facebook vybral pre sídlo Libra Assocation práve Švajčiarsko. Viacerí za týmto rozhodnutím hľadali snahu vyhnúť sa reguláciám a finančným zákonom platným na území USA. Marcus uviedol, že spoločnosť plánuje dodržiavať všetky federálne a štátne finančné predpisy a dodal:

Rozhodnutie zriadiť sídlo vo Švajčiarsku nebolo pokusom vyhnúť sa reguláciám v USA. Libra ako globálna digitálna mena, ktorú budú ľudia používať na celom svete, by mohla podľa nás ťažiť z toho, že sídlo organizácie, ktorá ju zastrešuje je na medzinárodnom mieste, ktoré je zároveň domovom mnohých medzinárodných organizácií.

Pojednávania budú pokračovať

Nie všetci zákonodarcovia však boli s Marcusovými odpoveďami spokojní. Niektoré dôležité otázky zostali totiž nezodpovedané. Išlo predovšetkým o skutočnosť, či a ako bude Facebook zhromažďovať údaje o uskutočnených transakciách, respektíve, či spoločnosť samotná má investované finančné prostriedky do Libra Investment Tokenu. Jeho držitelia budú totiž dostávať dividendy z „Libra Reserve“. Ide o rezervu, ktorou bude Libra krytá, a ktorá bude pozostávať zo súboru aktív s nízkou volatilitou. Medzi ne možno zaradiť bankové vklady a štátne cenné papiere v silných svetových fiat menách ako americký dolár, britská libra, euro a japonský jen.

Často napäté slovné výmeny medzi zákonodarcami a Marcusom ilustrujú cestu, ktorou si bude musieť Facebook prejsť, kým svoju digitálnu menu oficiálne spustí. To ma pritom v pláne uskutočniť už budúci rok. Je teda viac ako pravdepodobné, že v rámci snahy o splnenie všetkých regulačných kritérií a zákonov, bude musieť Facebook absolvovať ešte viacero pojednávaní.

Pojednávania zatiaľ trvali dva dni, sú časovo veľmi zdĺhavé, ale zaujímavé. Pozrieť si ich môžete tu:

Libra: Komentár šéfredaktora

Šéfredaktor KryptoPortalu, Tomáš Zorvan komentuje situáciu:

Vypočúvania pána Marcusa som si pozrel a musím poznamenať, že dostal od kongresu poriadne zabrať. Senátori a kongresmani sú z historických udalostí voči Facebooku veľmi skeptickí a nemožno sa im čudovať. Ich skepticizmus je na mieste.

Čo sa mi však veľmi páčilo bol fakt, že sa títo politici postupne vzdelávajú a mnoho z nich preukázalo aspoň základné pochopenie decentralizovaných technológií, Bitcoinu či blockchainu. Mnoho z nich sú dokonca zástancovia podobného smerovania finančného systému, avšak pod patričným regulatórnym dozorom. Marcus zákonodarcov ubezpečoval, že pokiaľ nebudú splnené všetky potrebné nariadenia a legislatívne regulácie, Libru samotnú nespustia. Myslím si však, že ani kongres ešte nemá ucelenú predstavu ako digitálne meny podobné Libre regulovať a ani čo presne chcú regulovať. Napriek tomu budú regulácie predstavovať asi najzávažnější problém, ktorý musí Libra vyriešiť.

Páčilo sa mi aj vyjadrenie pána Marcusa, že je ochotný prijímať celý svoj plat v Libra mene. Ukazuje to, že projektu verí. David Marcus je skúsený človek v oblasti platobných systémov a protokolov a myslím si, že dokáže dotiahnuť Libru do úspešného konca. Čaká ho však náročná cesta. Na otázky ohľadom Libry príde do kongresu pravdepodobne aj Mark Zuckerberg.

Zdroj: bitcoinist.com



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...