Sledujte nás aj na

Bývalý riaditeľ kedysi populárnej kryptoburzy Mt.Gox (Magic: Gathering Online Exchange), Mark Karpeles, si po dlhých mesiacoch čakania vypočul rozsudok týkajúci sa obvinení vzneseným voči jeho osobe.

Japonský okresný súd, ktorý mal pojednávanie na starosti rozhodol, že Karpeles je nevinný v bode obžaloby, týkajúcej sa údajnej sprenevery. Na druhej strane bol však obžalovaný uznaný vinným z predloženia falšovaných záznamov súdu.

Podmienka na štyri roky

Okresný súd v Tokiu zbavil Karpelesa obvinenia zo sprenevery $3 miliónov, pričom mu udelil štvorročnú podmienku. Nobuyasu Ogata, hlavný právnik, ktorý Karpelesa zastupoval, musel súdu detailne objasniť súvislosti týkajúce sa útokov na burzu Mt.Gox. Počas obhajoby pritom cely čas trval na tom, že jeho klient nie je s hacknutím burzy nijak spojený a sám sa stal obeťou tohto útoku.

Karpeles bol podľa dostupných informácií počas celého pojednávania kľudný a to aj napriek tomu, že prokurátori žiadali 10 ročný trest odňatia slobody a vyplatenie veriteľov z jeho osobného majetku. Okrem iného predložili aj dôkazy, že obvinený vedie nadštandardný život s množstvom extravagantných výdavkov. Napriek nim a faktu, že oslobodzujúce verdikty sú v Japonsku ojedinelé (miera odsúdenia je vyššia ako 99%), Karpelesa súd oslobodil.

Utrpenie Karpelesa alebo klientov Mt.Gox?

Karpelesovi po vynesení rozsudku dozaista odľahlo. Po skončení súdneho procesu poznamenal, že jeho vypočúvanie trvalo celé mesiace, pričom mu bol dlhú dobu odopretý nárok na právnika. Taktiež uviedol, že bol šikanovaný a tlačený, aby podpísal priznanie. Počas celého obdobia, ktoré trvalo 11 mesiacov stratil zo svojej hmotnosti 35 kíl. Klientom Mt.Gox odkázal, že nikdy nezneužil žiadny zákaznícky účet a že burza bola hacknutá treťou stranou, za čo sa všetkým hlboko ospravedlňuje.

Víkendový ฿ulletin: Odvrátená tvár centralizovaných búrz – Skúša Coinbase trpezlivosť svojich klientov?

História Mt.Gox a prehľad súdneho procesu

Mt.Gox (Magic: Gathering Online Exchange) sa radila medzi prvé kryptomenové burzy. Jej zakladateľom bol americký programátor Jed McCaleb, ktorý ju však v roku 2011 predal francúzskemu developerovi Markovi Karpelesovi. O pár mesiacov na to bol Mt. Gox prvýkrát hacknutý. Útočníkovi sa podarilo odcudziť približne 2,000 BTC.

Druhý útok nastal vo februári 2014. Burza najprv pozastavila všetky výbery, pričom tvrdila, že ide len o technickú záležitosť. 28. februára však podala návrh na vyhlásenie konkurzu. Vo zverejnenej správe predstavitelia burzy tvrdili, že ich platforma sa stala obeťou útoku v rozsahu až 850,000 BTC.

V marci 2014 sa objavila informácia, že sa podarilo zachrániť 200,000 BTC, ktoré boli uložené v cold storage burzy Mt.Gox. Všetky bitcoiny boli následne prevedené do úschovy japonských právnych autorít. V auguste 2015 bol Mark Karlepes obvinený zo sprenevery takmer $3 miliónov. Po roku odňatia slobody bol však prepustený na kauciu.

O tri roky neskôr, v júni 2018, keď sa cena BTC dostala na úroveň $6,200, Tokijský okresný súd inicioval program splácania úverov známy ako civilná rehabilitácia. Obnos, ktorý sa mal medzi poškodených klientov skrachovanej burzy rozdeliť bol stanovený vo výške 170,000 BTC a BCH (Bitcoin Cash).

Zdroj: coingape.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...