Sledujte nás aj na

Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA), ako aj Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) vyzývajú k vytvoreniu jednotného prístupu a reguláciám kryptomien a ICO za účelom ochrany investorov.

ESMA a EBA vyzívajú k spoločnému prístupu

Po analýze zákonov Európskej únie (EÚ) a ich vzťahu ku kryptomenám došla EBA k záveru, že „významná časť investícií spojených s kryptomenovými aktívami nespadá do spôsobilosti súčasného práva EÚ v oblasti finančných služieb„. EBA sa domnieva, že táto medzera v právnych predpisoch EÚ ohrozuje spotrebiteľa a v konečnom dôsledku v rámci členských štátov EÚ vytvára nerovné podmienky pre kryptomenové biznisy a investorov.

Bitcoin
Bitcoin
$4,031.33
BTC -0.11%
Ethereum
Ethereum
$139.63
ETH -0.69%
XRP
XRP
$0.3148
XRP -1.02%

Ako príklad sa uvádza belgický zákaz predaja a obchodovania s neštandardnými aktívami, medzi ktoré spadajú aj kryptomeny. EBA uvádza, že Spojené kráľovstvo taktiež inklinuje k prohibícii kryptomien. Naopak, v rámci Európskej únie je hlavným miestom pre kryptomenové projekty a ICO Estónsko. Fintech a kryptospoločnosti tak budú mať tendenciu presúvať svoje aktivity do krajín EÚ s prívetivejšími právnymi rámcami.

7 krajín EÚ sa spojilo pre podporu blockchainu, čo to znamená pre kryptomeny?

EBA vyzýva Európsku komisiu, výkonnú zložku , aby vykonala analýzu nákladov, prínosov a či spoločné regulácie a opatrenia v celej EÚ sú v súčasnom štádiu uskutočniteľné. EBA sa ponúkla k spolupráci na vytvorení „spoločného monitorovacieho rámca, ktoré budú môcť príslušné orgány aplikovať na platobné inštitúcie a inštitúcie elektronických peňazí za účelom monitorovania veľkosti a typu prebiehajúcej činnosti“.

Pokiaľ ide o ESMA, jeho správa adresovaná Európskej komisii, Rade aj Parlamentu, radí ako riešiť medzery v predpisoch týkajúcich sa kryptomien a ICO v rámci EÚ. ESMA konštatuje, že niektoré kryptomenové aktíva sa môžu kvalifikovať ako finančné nástroje spadajúce pod Smernicu o trhoch pre finančné inštrumenty (MiFID). Tá chráni investorov tým, že od organizácií vyžaduje zverejňovanie informácií vrátane údajov o obchodnej činnosti a zabezpečenia financií. Podľa ESMA by totiž MiFID, umožnil účinnejšie uplatňovanie už existujúcich nariadení pre určité kryptomeny.

ESMA tiež žiada politických činiteľov EÚ, aby zvážili opatrenia týkajúce sa ICO transparentnosti. Ako jedno z riešení EMSA odporúča osvetu investorov o rizikách spojených s kryptomenovými aktívami a ICO.

Názory Európskej komisie a Európskej rady

V lete sa Rada pre finančnú stabilitu vyjadrila, že kryptomeny a podobné digitálne aktíva nepredstavujú žiadne významné riziko pre globálnu finančnú stabilitu. Táto oblasť je však stále veľmi mladá a potrebuje hĺbkové a dôkladné monitorovanie kvôli rýchlo sa vyvíjajúcej povahe.

Podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis v lete minulého roku uviedol, že Komisia zastáva všeobecne pozitívny postoj voči kryptomenám a ICO.  Podľa neho je totiž nárast záujmu o kryptomeny a blockchain odvetvie aj v časoch turbulentného trhu, akého sme práve svedkami, dôkazom životaschopnosti tejto sféry.

Európska komisia zaujala pozitívny postoj voči kryptomenám a ICO

Zdroj: ethnews.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...