Sledujte nás aj na

Európska rada prijala tento týždeň smernicu, ktorá pojednáva o kryptomenách. Dokument aktualizuje právne predpisy Európskej únie týkajúce sa boja proti praniu špinavých peňazí s cieľom riešiť okrem iných problémov aj „riziká spojené s virtuálnymi menami.” Cieľom nových pravidiel je znížiť anonymitu pre používateľov, ale aj transakcie, s požiadavkami na striktnejšie KYC (Know Your Customer) postupy, ktoré budú musieť krypto platformy implementovať. Medzitým vysoký úradník ECB vyzval na oddelenie kryptoobchodu od tradičného finančného sektoru.

Autority chcú monitorovať používanie kryptmien

„Posilnenie pravidiel EÚ na predchádzanie praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu“ bolo vyhlásené za hlavný cieľ prijímania zmien v rámci „akčného plánu“, ktorý sa začal po teroristických útokoch v Európe v roku 2016. Nová smernica má za cieľ „zabrániť financovaniu zločinu bez toho, aby to bránilo normálnemu fungovaniu platobných systémov,“ tvrdí tlačová služba Rady. Zmeny a doplnenia smernice 2015/849 Európskeho parlamentu a Rady z 20. mája 2015 boli prijaté na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti v pondelok 14.5.2018 bez verejnej diskusie. Tento krok nadväzuje na dohodu s Európskym parlamentom z decembra 2017. V apríli tohto roku hlasovali poslanci EP za podporu dohody „podrobiť kryptomeny užšej regulácii“.

Hlavné zmeny zahŕňajú riešenie „rizík spojených s virtuálnymi menami“ tým, že podnikli kroky na zníženie anonymity jednak pre obchodníkov, ale aj transakcie súvisiace s kryptomenovými platbami. Podľa textov budú poskytovatelia burzových a výmenných služieb medzi virtuálnymi a fiat menami, ako aj poskytovatelia služieb spojených s kryptopeňaženkami povinní identifikovať podozrivé aktivity. V smernici sa uvádza, že orgány by mali byť schopné monitorovať používanie kryptomien na týchto platforiem a vnútroštátne finančné spravodajské jednotky by mali mať prístup k informáciám, ktoré im umožnia spojiť kryptografické adresy s identitami ich vlastníkov.

Autori uznali, že opatrenia uvedené v dokumente sa úplne netýkajú len otázok anonymity. Tieto opatrenia by mali byť podrobne popísané členskými štátmi, ktoré majú 18 mesiacov na transformáciu ustanovení smernice do svojich národných regulačných rámcov. Akonáhle sa to stane, kryptomenové burzy v rámci celej Únie budú povinné dodržiavať prísnejšie pravidlá boja proti praniu špinavých peňazí (AML) a financovania boja proti terorizmu (CTF) vrátane zavedenia úplného overovania zákazníkov na svojich platformách.

Niektoré spoločnosti už podnikli kroky týmto smerom. Localbitcoins, obľúbená peer-to-peer burza sídliaca v Helsinkách, nedávno aktualizovala svoje podmienky poskytovania služieb. Pripúšťa, že zmeny boli zavedené hlavne z dôvodu nariadení EÚ. Zdôrazňujú požiadavky na identifikáciu a varujú používateľov, že v niektorých situáciách, ako je obchodovanie nad určité limity alebo v prípadoch hackingu / vymáhania účtu a vyšetrovania podvodov, budú musieť predložiť identifikačné dokumenty vyšetrovateľom. Nové podmienky sa budú uplatňovať už v priebehu tohto mesiaca.

Definovanie pojmu virtuálna mena

Rada EÚ konštatuje, že „virtuálne meny a elektronické peniaze sú dve odlišné veci.“ Jej smernica poukazuje na to, že hoci kryptomeny je možné použiť ako platobný prostriedok, môžu slúžiť aj na iné účely a nájsť nové širšie uplatnenie, ako napríklad prostriedky výmeny, investície a uchovanie hodnoty. Nič čo by sme ešte nevedeli, ale EÚ musí mať tieto veci riadne a zrozumiteľne špecifikované.

V definícii „virtuálnych mien“ boli tieto označené ako „digitálna reprezentácia hodnoty, ktorá nie je vydávaná alebo garantovaná centrálnou bankou či verejným orgánom“. Smernica tiež poznamenáva, že kryptomeny nie sú nijak legálne prepojené so zákonnými menami a nemajú právne postavenie fiat peňazí (chválabohu?), ale sú akceptované fyzickými alebo právnickými osobami ako prostriedok výmeny. Kryptomeny môžu byť prenášané, uložené a obchodované elektronicky.

Európska inštitúcia ďalej určila poskytovateľov kryptopeňaženiek a s nimi spojených služieb ako „subjekty chrániace súkromné ​​kryptografické kľúče v mene svojich zákazníkov s cieľom uchovávať, ukladať a prenášať virtuálne meny.“ Podľa právneho dokumentu by vnútroštátne orgány mali zabezpečiť, aby spolu s poskytovateľmi burzových služieb, boli všetci registrovaní alebo licencovaní.

ECB chce oddeliť kryptomeny od tradičných financií

Zatiaľ, čo Brusel smeruje k posilneniu pravidiel týkajúcich sa kryptmenových transakcií, Frankfurt navrhuje, aby bol celý krypto biznis oddelený od tradičných financií. Podľa správy agentúry Reuters vysoký predstaviteľ Európskej centrálnej banky uviedol, že banky by mali oddeliť akékoľvek činnosti súvisiace s virtuálnymi menami od svojich iných operácií a dokonca ich podporiť kapitálom na zníženie rizika. ECB predstaviteľ tiež vyzval na reguláciu emitentov coinov a tokenov, búrz a akéhokoľvek bankového alebo zúčtovacieho úradu, ktorý sa  kryptomenami zaoberá.

„Vzhľadom na vysokú volatilitu virtuálnych mien sa môže zdať vhodné požadovať, aby akékoľvek obchodovanie s kryptomenami bolo podporené primeranou úrovňou kapitálu a oddelené od iných obchodných a investičných aktivít,“ uviedol na konferencii v Turecku Yves Mersch, člen predstavenstva ECB tento pondelok.

Dodal, že kryptotrh s bol príliš malý na to, aby ohrozil finančnú stabilitu, ale upozornil, že sa to môže zmeniť.

Zdroj: news.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...