Sledujte nás aj na

V piatok 7. septembra sa stretli ministri financií všetkých členských štátov EÚ stretli vo Viedni, aby diskutovali aj o kryptomenách. Hlavným výstupom stretnutia je, že sa Európska únia zameria najmä na patričnú klasifikáciu kryptomenových aktív a vytvorenie jednotného regulačného rámca. Uviedol to podpredseda Európskej komisie (EK) Valdis Dombrovskis v tlačovej správe po tomto stretnutí.

Podľa správy EÚ, toto neformálne zhromaždenie bolo svedkom rozsiahlej diskusie o súčasných politických otázkach súvisiacich s finančnými a hospodárskymi záležitosťami.

Nárast aj v ťažkých časoch

Dombrovskis vo svojich úvodných poznámkach uviedol, že Komisia zastáva všeobecne pozitívny pohľad voči kryptomenám a ICO. Nárast záujmu o toto odvetvie aj v časoch turbulentného trhu, akého sme práve svedkami, je dôkazom životaschopnosti tejto sféry.

Podľa jeho slov:

„Sme svedkami toho, že kryptomenové aktíva sú tu, aby tu ostali. Napriek nedávnym turbulenciám tento trh aj naďalej rastie. Vidíme, že najmä ICO (počiatočné ponuky mincí), majú potenciál stať sa životaschopnou formou alternatívneho financovania projektov a začínajúcich spoločností. Už minulý rok pomohli ICO získať finančné prostriedky vo výške viac ako 6 miliárd USD a tento rok bude toto číslo podstatne vyššie.“

Podpredseda Európskej komisie sa v tomto nemýli. Cez ICO bolo tento rok vyzbieraných skoro $20 miliárd a stále máme pár mesiacov do konca roka.

Dombrovskis, ktorý dohliada na finančnú stabilitu, finančné služby a jednotu kapitálových trhov v EÚ, je otvoreným zástancom rozvíjania jednotného regulačného rámca pre kryptoaktíva naprieč celou Európskou úniou.

Dombrovskis znova predniesol aj svoje obavy týkajúce sa kryptomien a uviedol, že stále existujú zvýšené riziká pre ochranu investícií a bezpečnosť trhu samotného, ako aj riziko prania špinavých peňazí, potenciálnych podvodov a hackingu. Toto uviedol ako hlavný dôvod toho, aby v spolupráci s Radou pre finančnú stabilitu a skupinou G20 naďalej pokračovala v monitorovaní vývoja v kryptosfére.

Poznamenal tiež, že EÚ už rozšírila rozsah existujúcich právnych predpisov v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovania terorizmu aj na kryptomenové burzy a poskytovateľov kryptopeňaženiek.

Vývoj regulačného rámca

Podpredseda EK povedal, že stále skúmajú, aké predpisy môžu byť potrebné v súvislosti s kryptomenami a ICO, aby nespôsobili viac škody než úžitku.

Dombrovskis povedal:

„Jednou z našich hlavných výziev je, ako správne kategorizovať a klasifikovať digitálne aktíva. Ďalej je to otázka ako a či vôbec aplikovať existujúce finančné pravidlá EÚ na tieto aktíva, alebo či potrebujeme úplne nové pravidlá.

V tejto súvislosti už pracujeme s európskymi dozornými orgánmi na tom, čo nazývame regulačné mapovanie kryptomenových aktív, aby sme mohli odpovedať presne na tieto otázky. Mnohé členské štáty podporili potrebu takého mapovania, a preto očakávame, že sa nám podarí prísť k záverom v týchto veciach ešte v priebehu tohto roka. To všetko nám poskytne pevný základ, na ktorom môžeme budovať a rozhodovať o ďalších krokoch v tejto oblasti.“

Z Európskej únie je hlavným miestom pre kryptomenové projekty a ICO  Estónsko. Ďalej je veľmi populárne Švajčiarsko, to však nie je v EÚ. Estónsko by tak mohlo poskytnúť alternatívu k Spojeným štátom, pričom krajina EÚ poskytne prístup k celej Európskej únii. Tá kombinovane predstavuje jeden z najväčších svetových trhov. Keď už menujeme európske krajiny, ktoré sú pozitívne naklonené kryptomenám nesmieme zabudnúť ani na Maltu, kam sa aktuálne sťahuje množstvo firiem, vrátane burzy Binance.

V lete sa Rada pre finančnú stabilitu vyjadrila, že kryptomeny a podobné digitálne aktíva nepredstavujú žiadne významné riziko pre globálnu finančnú stabilitu. Táto oblasť je však stále veľmi mladá a potrebuje hĺbkové a dôkladné monitorovanie kvôli rýchlo sa vyvíjajúcej povahe.

Zdroj: trustnodes.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...