Sledujte nás aj na

Európska komisia spustila projekt na pomoc inovátorom v blockchainovej sfére. Projekt nesie názov Európske observatórium a fórum pre blockchain (Blockchain Observatory and Forum, skratka BOF) a bude konsolidovať a rozvíjať iniciatívy v tomto technologickom odvetví v rámci Európskej únie.

S podporou Európskeho parlamentu je BOF pilotným projektom navrhnutým poslancom Jakob von Weizsäcker, ktorý je zodpovedný za nedávnu správu o virtuálnych menách. Cieľom projektu je podporiť prácu Komisie v oblasti finančných technológií. Táto nová iniciatíva bude zdôrazňovať kľúčový vývoj technológie blockchain a podporovať európske subjekty, aby sa urýchlil rast a prijatie blockchainu v rámci EÚ.

„Medzi mnohými technológiami, ktoré riadia digitálnu inováciu, má blockchain potenciál byť skutočne transformačnou technológiou pre finančné služby a trhy. Blockchainové observatórium a fórum bude monitorovať vývoj v tejto oblasti,“ uviedol podpredseda EK Valdis Dombrovskis, ktorý je zodpovedný za finančnú stabilitu, finančné služby a kapitálové trhy únie.

Čo je Európska komisia?

Pripomeňme si, čo je vlastne úlohou Európskej komisie. Európska komisia bola vytvorená s cieľom podporovať všeobecné záujmy Európskej únie prostredníctvom navrhovania a presadzovania právnych predpisov a zákonov. Je tiež zodpovedná za nasadzovanie zákonov do praxe a podieľa sa aj na tvorbe rozpočtu EÚ. Je považovaná za politicky nezávislú výkonnú zložku EÚ.

Jej aktuálny prezident je Jean-Claude Juncker a sídli v Bruseli a Luxemburgu.

Blockchainové fórum

Fórum ako pojem je známy už zo starovekého Ríma. Schádzali sa v ňom ľudia, aby spolu diskutovali na rôzne témy a navzájom si pomohli vyriešiť nie len komplexné spoločenské problémy. Inak tomu nebude ani v prípade blockchain fóra. Toto špecializované fórum má za cieľ lepšie zviditeľniť aktérov v tejto sfére a stavať na existujúcich iniciatívach, konsolidovať odborné znalosti a riešiť nové výzvy, ktoré boli vytvorené vstupom nových blockchainových paradigiem nielen do technologického sveta. To zahŕňa podporu európskeho priemyslu, zlepšenie obchodných procesov a tvorbu nových obchodných modelov.

Fórum vzniklo ako pilotný projekt Európskeho parlamentu a jeho cieľom je podporiť úsilie Komisie v oblasti FinTech. Komisia financuje podobné projekty prostredníctvom výskumných programov Európskej únie už od roku 2013. Momentálne plány vo financovaní podobných projektov majú pokračovať do roku 2020.

Jedným z podobných projektov EÚ je aj Horizon 2020, ktorého súčasťou je aj iniciatíva z dielne Cardano na poskytovanie digitálnych vysokoškolských diplomov.

Cieľová skupina

Cieľová skupina, ktorá by mala  z fóra ťažiť najviac, sú vlády, európsky priemysel a aj samotní občania a nadšenci technológie.

Mnoho európskych inovátorov a podnikateľov už podľa Komisie ponúka riešenia založené na blockchaine. Veľa dôležitých hráčov z tradičných sektorov, ako sú banky, poisťovne, burzy či logistika sa už zúčastňujú nejakých pilotných projektov v tejto oblasti.

Mnohé členské štáty už tiež oznámili podobné iniciatívy, pretože sa snažia posilniť využívanie technológie blockchain napríklad aj vo verejnej správe. V blockchaine vidia vlády a krajiny obrovský potenciál a nechcú zaspať dobu. Fórum bude vedieť pomôcť aj už zabehnutým projektom.

Podľa vyhlásenia:

Európska komisia chce stavať na existujúcich iniciatívach, zabezpečiť, aby mohli fungovať aj cez hranice, konsolidovať odborné znalosti a riešiť problémy vytvorené novými paradigmami, ktoré blockchain prináša ako napríklad možnosť vylúčenia tretích strán, dôvera založená na nedôvere, bezpečnosť či verifikácia záznamov.

Fórum bude veľmi aktívne a zaneprázdnené. Bude zohrávať kľúčovú rolu a pomáhať Európe využiť nové príležitosti, ktoré ponúka blockchain, vybudovať odborné znalosti a prejaviť vedúce postavenie v tejto oblasti.

Prvý partner

Po vyhlásení verejnej súťaže v júli 2017 EK vybrala spoločnosť ConsenSys ako svojho partnera na podporu BOF v Európe. ConsenSys pre svoje projekty používa primárne Ethereum blockchain, takže táto správa hrá do karát aj samotnému Ethereu.

„Poslaním spoločnosti Consensys je umožniť otvorenú a transparentnú spoluprácu medzi občanmi, inštitúciami a vládami,“ povedal Ken Timsit z ConsenSys Francúzsko.

Podľa Timsita bude spoločnosť ConsenSys v spolupráci s Komisiou riadiť túto iniciatívu, koordinovať prípravu viacerých výskumných správ a organizovať workshopy a podujatia s cieľom zhromaždiť vstupy a spätnú väzbu od veľkého počtu zainteresovaných strán.

Zdroj: europa.euZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...