Sledujte nás aj na

Jeden z najvyšších predstaviteľov Európskej centrálnej banky vyzval vlády členských krajín, aby začali regulovať a zdaňovať výnosy z kryptomien, ktoré označil za špekulatívny nástroj na pranie špinavých peňazí.

Postoj ECB ku kryptomenám

Člen správnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Ewald Nowotny pre nemecký denník Sueddeutsche Zeitung povedal:

„Tak ako pri konvenčných transakciách, aj pri kryptomenách by sa malo uplatňovať základné pravidlo: všetci zúčastnení by mali odhaliť svoju totožnosť. Keďže Bitcoin nie je mena, mal by byť zdanení daňou z pridanej hodnoty.“

Ewald Nowotny je rakúskym ekonómom a sociálno-demokratickým politikom. V súčasnosti je prezidentom (guvernérom) Národnej banky Rakúska a členom správnej rady Európskej centrálnej banky.

Nowotného komentáre odzrkadľujú postoje viacerých predstaviteľov ECB, ktorí považujú okázalý nárast hodnoty kryptomien za bublinu, a nie za znamenie, že by sa kryptomeny mohli stať digitálnym konkurentom jednotnej meny eura, ktorú používa 19 členských štátov.

„Digitálne zlato“ je znepokojením pre centrálnych bankárov, pretože podľa ich slov umožňuje pranie špinavých peňazí a možnosť vyhnúť sa čoraz prísnejším pravidlám v tradičnom finančnom systéme.

„Nemôžeme dovoliť, aby sme sa po tom, ako sme sa rozhodli zastaviť tlač 500 eurových bankoviek vrámci boja proti praniu špinavých peňazí, ďalej prizerali na pranie špinavých peňazí pomocou Bitcoinu,“ povedal Nowotny.

Bitcoin, spustený v roku 2009, je kryptomena na báze počítačového kódu. Kryptomeny používajú systém blokov, ktorý zaznamenáva transakcie aktualizované v reálnom čase. Všetky záznamy o transakciách sú uložené naprieč celou sieťou (decentralizácia).

Bitcoin je najznámejšou a najpopulárnejšou kryptomenou a jej hodnota vzrástla v decembri 2017 až na $19,500 z približne $1,000 z januára toho istého roku. Napriek sérii varovaní od vlád a finančných analytikov o rizikách a volatilite sa kryptomenám darí.

Nowotny uznal, že téma  kryptomien sa dostala do mainstreamu. Ako sám povedal, teraz sa ho ľudia vo Viedni pýtajú, či by miesto zlata mali investovať do kryptomien.

„Centrálna banka zasiahne až vtedy, keď (kryptomeny) začnú meniť správanie ľudí. Zatiaľ k tomu nedošlo,“ povedal Nowotny a poznamenal, že vysoká volatilita a pomalé transakčné rýchlosti Bitcoinu znemožňujú jeho každodenné používanie.

Odlišné názory Európskej komisie a Európskej centrálnej banky

Európska centrálna bankaEurópska komisia sa však v názore ohľadom regulácii a zdanenia kryptomien rozchádzajú. Zatiaľ čo ECB stavia kryptomeny do šedej zóny, Európska komisia s nimi problém zatiaľ nemá. Ako sme pred nedávnom v našom článku avizovali, Pierre Moscovici, komisár Európskej únie pre hospodárske, finančné záležitosti, dane a clo povedal, že EÚ kryptomeny pozorne študuje, avšak príslušné finančné orgány neplánujú žiadne regulácie, reštrikcie ani predpisy.

Vyzerá to tak, že jednotlivé inštitúcie na kryptomeny nemajú rovnaký postoj a zatiaľ vládne status quo. S minuloročným prienikom kryptomien do mainstreamu však môžme v dohľadnej dobe očakávať zvýšenú frekvenciu vyjadrení zo strany EÚ a ECB. Niektoré krajiny ako Bielorusko alebo Moldavsko už zaujali pevné stanovisko voči kryptomenám. Nasledovať budú ďalšie krajiny a je možné, že tento rok budeme svedkami začiatku formovania rámca pre kryptomeny aj zo strany EÚ.

Zdroj: dailymail.co.ukZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...