Sledujte nás aj na

Európska centrálna banka (ECB) zverejnila najnovšiu štúdiu, v ktorej sa zaoberá potenciálnym vplyvom digitálnych mien na hospodársky vývoj a menovú politiku v rámci Európskej únie.

Kryptomeny nie sú dôveryhodnou alternatívou voči hotovosti

V správe nazvanej „Kryptoaktíva: Implikácie pre finančnú stabilitu, menovú politiku, platby a trhové infraštruktúry“ autori pripúšťajú, že kryptomeny by do určitej miery mohli ovplyvniť finančné trhy a ekonomiku v eurozóne, avšak jedine za predpokladu, že by sa stali dôveryhodnou alternatívou voči hotovosti a vkladom.

Zároveň dodávajú, že kryptomeny aktuálne túto funkciu nespĺňajú a v blízkej budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou ani spĺňať nebudú. V správe stojí, že tento stav je spôsobený veľmi nízkym rozšírením využívania tohto druhu digitálnych aktív. A to nie len medzi verejnosťou samotnou, ale aj v rámci firiem a spoločností. Za hlavný dôvod nízkej obľuby platenia kryptomenami označili autori ich príliš vysokú mieru volatility.

V správe sa uvádza:

Kryptoaktíva v súčasnosti nepredstavujú významné riziko pre finančnú stabilitu v eurozóne. Ich kombinovaná hodnota je vo vzťahu k finančnému systému malá.

Toto odvetvie však napriek tomu vyžaduje nepretržité a pozorné monitorovanie, pretože vývoj na tomto trhu je dynamický a prepojenia na širší finančný sektor sa môžu v budúcnosti zvýšiť na významnejšie úrovne.

Kryptomeny vo svetových mapách: dane, regulácie, ťažba a iné

ECB vydanie vlastnej digitálnej meny zatiaľ neplánuje

Čo sa týka konceptu stablecoinov, analytici Európskej centrálnej banky tvrdia, že kryptomeny by sa mohli stať menej volatilnými, ak by boli zabezpečené rezervami centrálnych bánk. ECB však v súčasnosti nezvažuje emitovanie vlastnej digitálnej meny. Napriek tomu ale dodáva, že je otvorená myšlienke podrobného prieskumu vývoja oblasti digitálneho hospodárstva.

Budú stablecoins riešením cenovej volatility kryptomien?

Za ďalšiu príčinu nízkeho využívania kryptomien označili tvorcovia správy okrem volatility aj absenciu akejkoľvek konkrétnej inštitúcie, ktorá by chránila hodnotu majetku investovaného do kryptoaktív.

Autori správy mali na mysli centrálnu banku alebo iný menový orgán, ktorý by mal za úlohu zmierniť cenové výkyvy kryptomien. Tie totiž podľa analytikov znemožňujú ich vlastníkom využívať ich ako úložisko hodnoty, odrádzajú ich od používania ako platobného prostriedku ako aj sťažujú ich využitie ako zúčtovacie jednotky.

Pomer držiteľov BTC a ETH v Európe. Zľava doprava: banky, domácnosti, penzijné fondy, investičné fondy, iné finančné inštitúcie a zvyšok investorov. Zdroj: ecb.europa.eu

Predseda ECB: Kryptomeny nie sú reálnymi menami

Výstupnú myšlienku uvedenej správy zdieľa aj predseda ECB, Mario Draghi. Ten začiatkom mája tohto roku uviedol, že kryptomeny nie sú reálnymi menami.

Kryptomeny nie sú vo svojej podstate dostatočne významné na to, aby mohli ovplyvniť naše hospodárstvo a makroekonomické ukazovatele. Kryptomeny ako bitcoin, ether a im podobné nie sú skutočnými menami. Sú to len aktíva.

Euro je a bude eurom dnes, zajtra, za mesiac, pričom za touto menou stojí ECB. Kto však stojí za kryptomenami? Z môjho pohľadu ide o veľmi, veľmi riskantný typ aktív.

Treba však podotknúť, že Európska komisia má na rozdiel od ECB voči kryptomenám pozitívny postoj.

Európska komisia zaujala pozitívny postoj voči kryptomenám a ICO

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...