Sledujte nás aj na

Po viac ako roku premýšľania a rokovaní sa Európska únia v piatok 15. decembra 2017 rozhodla, že anonymné kryptomenové transakcie postaví mimo zákon. Presne o tom rozhodla Rada pre hospodárske a menové záležitosti, ktorá spadá pod Európsky parlament. Cieľom týchto regulácií je zabrániť praniu špinavých peňazí a financovanie terorizmu cez burzy obchodujúce s Bitcoinom a inými virtuálnymi menami.

Nikto nemá rád regulácie, ale niekedy môžu pomôcť

Akákoľvek forma regulácie spojená s kryptomenami je často vnímaná ako negatívna záležitosť. To však nemusí byť pravda, pretože nedávna smernica EÚ naznačuje, že veci sa nakoniec môžu zmeniť k lepšiemu. Hoci ide o oficiálnu formu regulácie, nie je to nutne niečo, čo by používateľov ovplyvňovalo negatívne. Napokon, ak už nejakú burzu používate museli ste si prejsť verifikáciou osobných údajov či dokonca dokladov.

Diskusie na tému regulácie kryptomenových búrz začali už v roku 2015 po teroristických útokoch v Paríži kde zahynulo 130 ľudí. Obavy z financovania terorizmu sa po týchto útokoch len umocnili a regulácia Bitcoinu sa stala jednou z hlavných tém rokovaní. Mena sa dostala pod drobnohľad, keď ju začali podozrievať, že jej anonymné transakcie mohli byť použité aj pri parížskych útokoch. Samozrejme, že sa jedná len o podozrenia, ktoré sú podložené históriou Bitcoinu ako platidla internetového podsvetia. Pravdou však ostáva, že tieto virtuálne meny do značnej miery uľahčujú prípadné financovanie zločinu.

„Naša dnešná dohoda prinesie viac transparentnosti a pomôže pri prevencii prania špinavých peňazí a odstrihnutia toku financií pre teroristické skupiny,“ povedala komisárka EÚ pre spravodlivosť, Vera Jourova.

Veľké banky investujú nemalé peniaze do systémov na detekciu potenciálneho financovania terorizmuprania špinavých peňazí a majú už zaužívané mechanizmy na ich prevenciu. Ako a či sa to Európskej únii podarí tiež ostáva otázne. Začne to však povinnou verifikáciou používateľov na kryptomenových burzách.

Nové nariadenia

Táto nová smernica ukladá burzám a po novom aj kryptomenovým peňaženkám povinnosť identifikovať svojich používateľov. Vzhľadom na to, že drvivá väčšina veľkých búrz zaviedla sama povinnú verifikáciu, je otázne, či sa pre priemerného používateľa niečo zmení. Zmena sa pravdepodobne dotkne samotných búrz, ktoré budú musieť popracovať na urýchlení a zlepšení celého procesu verifikácie. Prvýkrát sa však podobná regulácia dotkne poskytovateľov kryptopeňaženiek. Nariadenia sa tiež týkajú predplatených platobných kariet, ktoré sa dajú kúpiť v každej druhej trafike.

Na rozdiel od toho, čo si niektorí ľudia môžu myslieť, peňaženka a burza nie je to isté. Burzy síce vaše kryptomeny  v peňaženkách držia, ale vy k nim nevlastníte privátne kľúče a preto nie ste vlastníkom týchto mien. Len pokiaľ ku svojim peňaženkám vlastníte aj privátny kľúč, len vtedy dané kryptomeny reálne vlastníte. Existujú samozrejme špeciálne webové peňaženky, no ich používaním sa často vzdávate plnej kontroly nad svojimi peniazmi. Ich používaním vkladáte dôveru do služieb tretích strán, ktoré majú momentálne časté výpadky kvôli obrovskému prílevu nových záujemcov o digitálne meny. Vzhľadom na to, že takéto spoločnosti vystupujú ako správcovia peňazí, je normálne, že budú musieť dodržiavať nové pravidlá.

Tieto nové pravidlá budú musieť byť formálne prijaté členskými štátmi EÚ a európskymi zákonodarcami a po uplynutí doby 18 mesiacov by sa mali zmeniť na vnútroštátne zákony.

Mario Draghi, prezident Európskej centrálnej banky povedal, že v Európskej Únii nehrozia podobné reštrikcie proti Bitcoinu ako v Číne:

„Vlastne to nie je v našich silách, zakázať či regulovať Bitcoin. Musíme sa zaujímať o efekt kryptomien na ekonomiku.“

Ako toto všetko dopadne v súvislosti s kryptomenami v Európe uvidíme najskôr tak o rok. Na celom kontinente existuje len niekoľko kryptobúrz a zdá sa, že najväčšie burzy, ktoré obchodujú s párom v eurách, sú svedkami oveľa menších obchodných objemov, než by sa dalo očakávať. Nová smernica má napomáhať kontrolovanému rastu kryptomien v celej Európe.

Zdroj: financemagnates.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...