Sledujte nás aj na

Koncom decembra minulého roka sa objavili informácie o nadchádzajúcom hard forku Etherea, ktorý by mal prebehnúť 19. januára 2018. Treba poznamenať, že tento fork nie je oficálny (nie je z dielne Vitalika a spol.) Nevyskytuje sa pôvodnom pláne (roadmape) ani na oficiálnom webe ethereum.org a vývojársky tím Ethereum neposkytol žiadne stanovisko k EtherZero.

Čo je EtherZero?

Existuje názor, že ide o reklamu pred ICO a žiadny hard fork neprebehne. V každom prípade stanovisko, či sa jedná o falošnú správu alebo nie, sa dozvieme až v čase forku.

Na oficiálnej webovej stránke projektu EtherZero, je táto kryptomena označená ako „ďalšia generácia platformy pre vývoj smart kontraktov, ktorú vytvorila skupina profesionálnych vývojárov DAPP„. Medzi základnými rozdielmi a charakteristikami siete je dvojstupňový sieťový systém, master nody, systém offline správy komunity, nulové provízie, okamžité transakcie a vysoká škálovateľnosť, ktorá umožňuje používanie DAPP.

Vývojársky tím Ethereum  neposkytol žiadne stanovisko a ani sa k EtherZero forku nehlási.

Tradičný systém poplatkov za ETH transakcie pomocou GAS je v EtherZero eliminovaný. Autori ETZ tvrdia, že transakcie, vrátane smart kontraktov budú mať nulové poplatky. Tím je presvedčený, že iba takéto opatrenie bude schopné popularizovať decentralizované aplikácie. EtherZero tiež zavádza a rozširuje master nody (používane napr. v Dash ekosystéme), čím sa rozširuje ekonomický systém projektu, ktorý môže účinne stabilizovať a zvyšovať cenu tejto kryptomeny a spravovať komunitu.

Hard fork pre EtherZero sa údajne uskutoční 19. januára 2018 v bloku 4,936,270. Všetci držitelia ETH dostanú ETZ v pomere 1 ku 1, ako to bolo pri BitcoinCash. Podľa vývojárov ETZ v prípade, že sa uskutoční hard fork, majitelia účtov na veľkých burzách môžu počítať s pridaním podpory ETZ.  Od 17. januára 2018 však žiadna z kryptomenových búrz zámer pridať ETZ nepotvrdila.

Plány tímu sú dostatočne ambiciózne. V krátkodobom horizonte chcú pre ETZ získať až 10% trhovej kapitalizácie Ethereum.

Kto stojí za EtherZero?

Na prvý pohľad sa správy o hard forku ETH môžu zdať pravdivé. Nie je prekvapujúce, že výhody, ktoré má ETZ ponúkať sú atraktívne. Z technického hľadiska, kryptokomunita odmieta hard fork ETH. Hlavní hráči v kryptosektore, ako je napríklad kryptomenová peňaženka Metamask sa k ETZ tiež nehlásia. Chýbajúci kód na GitHub, nepotvrdené rokovania s burzami, blokovanie stránok službou Metamask tiež nepridáva na kredibilite ETZ. V komunite neexistuje zhoda, či hard fork prebehne alebo nie. Okrem toho vývojári už zrušili niektoré plánované zmeny.

Potrebujeme hard fork?

EtherZero je projekt plný otázok. Premýšľal tento tím o vytvorení vlastného hard forku? Je tento tím vôbec schopný hard fork urobiť? A čo útoky spamu na transakcie? Súdiac podľa posledného článku uverejneného týmto projektom, implementované riešenia niektorých problémov naznačujú, že programátori z EtherZero tímu to všetko dokážu. Avšak mnoho aspektov a okolností okolo ETZ je nejasných až mysterióznych, čo tomuto projektu na dôveryhodnosti nepridáva. Odporúčame byť ostražitý a pozorne sledovať, ako sa situácia vyvinie.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...