Sledujte nás aj na

Ethereum je dnes považovaná za najobľúbenejšiu decentralizovanú platformu, ktorá priťahuje množstvo vývojárov. Vlastný ERC-20 token a k tomu ICO si môže dnes vytvoriť každý.

EOS si udržuje svoju pozíciu v top 10 podľa trhovej kapitalizácie aj vďaka $4 miliardovému ICO. Určite stojí za zmienku niektoré z vyjadrení zakladateľa Dana Larimera, ktoré naznačuje, že ich sieť bude ponúkať transakcie bez poplatkov a k tomu ich spracuje hneď niekoľko miliónov za sekundu. Všetky vyjadrenia zatiaľ ostávajú len pri sľuboch a pravdu ukáže spustenie mainnetu. Hlavné rozdiely, ktorými sa odlišujú tieto dva projekty sú nasledovné.

Používateľská skúsenosť

Ethereum účty sú reprezentované reťazcom čísel a písmen, tak ako aj u väčšiny kryptomien. ETH adresa vyzerá asi takto: 0xcFca13050e60a1e4bC3992b76967830F3993ac85. Ak spravíte chybu v zadávaní čo i len jedného znaku, vaše odoslané ETH tokeny príjemca nikdy nedostane.

EOS pridal na svoju platformu niekoľko funkcií, ktoré sme doteraz na blockchain platformách nevideli. Jednou z nich je, že vaša adresa nebude zmes čísel a písmen, ale môže niesť vaše vlastné, alebo vymyslené meno, čím minimalizuje chyby, ktoré môžu nastať pri zadávaní adresy. Ďalšou skvelou funkciou, ktorú pridáva EOS je obnovenie strateného hesla účtu.

Konsenzus

Ethereum používa ako svoj konsenzus mechanizmus Proof of Work (PoW), a teda umožňuje ťažiť Ether pomocou hardwaru. Vitalik sa už viackrát vyjadril, že tento konsenzus v budúcnosti opustia a prejdú na Proof of Stake (PoS). Ethereum sieť sa zameriava na prísne dodržiavanie kódexu, pričom hlavné nezhody rieši prostredníctvom hard forku. Týmto spôsobom vzniklo aj Ethereum Classic (ETC), ktoré sa oddelilo od Etherea po DAO útoku.

EOS bude využívať technológiu Graphene, ktorá využíva delegovaný Proof of Stake (DPoS). Tento mechanizmus dokáže zmraziť, opraviť a aktualizovať celý systém bez narušenia ostatných aplikácií. Vďaka tomu nie je potreba vytvárať niekoľko konkurenčných blockchainov počas hard forku. Aplikácie môžu bežať aj naďalej bez toho, aby sa „rozdvojili“. Dôkazom toho je aj 18 úspešných hard forkov sociálnej siete Steem, ktorá tiež funguje na DPoS a založil ju Dan Larimer.

Škálovateľnosť

Ethereum sieť dosahuje približne 10 až 15 transakcií za sekundu. Túto situáciu má v pláne riešiť rôznymi nadstavbami, ako napríklad Sharding, ktorý už v súčasnosti používa Zilliqa. Tento protokol zaručuje, že ak počet minerov v ich sieti rastie, zvyšuje sa aj počet transakcií, ktoré môžu byť spracované. To znamená, že čím väčšia je sieť, tým väčšie je množstvo spracovaných transakcií.

Vďaka Graphene dokázal EOS v testoch spracovať 10,000 až 100,000 transakcií za sekundu. Podľa slov Larimera bude EOS dokonca využívať paralelné škálovanie siete, ktoré im potencionálne umožní posielať milióny transakcií za sekundu.

Poplatky

Ethereum používa poplatky za každú transakciu, ktorú vykonáte na ich sieti. Poplatky môžu kolísať na cene a mineri majú možnosť vyberať si potvrdenie transakcie v závislosti od výšky Vami zvolených poplatkov. Zmeny, ktoré má Ethereum v pláne sa snažia znížiť tieto poplatky v sieti, a tiež obmedziť schopnosť minerov vyberať si transakcie na základe poplatkov.

EOS sieť bude mať nulové transakčné poplatky a nebudú existovať žiadne náklady na vývoj siete s výnimkou počiatočného nákupu tokenov EOS. Tiež využíva model vlastníctva, ktorý umožňuje držiteľom EOS tokenov podieľať sa na prevádzke siete. To znamená, že ak budete vlastniť 1% EOS tokenov, budete mať prístup k 1% siete.

Programovací jazyk

Ďalším kľúčovým rozdielom, ktorý rozdeľuje tieto dva projekty je programovací jazyk. Ethereum používa vlastný jazyk nazvaný Solidity.

Na druhej strane EOS umožňuje používateľom vybrať si ľubovoľný jazyk, ktorý je možné zostaviť v systéme Web Assembly. Zatiaľ je však k dispozícií len jazyk C++.

Záverečné zhodnotenie

EOS veľmi správne zacielil na základné problémy, ktoré má Ethereum. Jedná sa hlavne o škálovanie, veľkosť transakčných poplatkovpoužívateľské skúsenosti. Táto situácia nahráva projektu EOS, ale treba mať na pamäti, že Ethereum má už v súčasnej dobe fungujúci produkt a niekoľko stoviek projektov nasadených na sieti.  Hneď po tom, ako bude spustený a plne funkčný EOS mainnet, dostanú obe platformy priestor na rast. Zdravá konkurencia je bežnou súčasťou biznisu a v konečnom dôsledku môže vďaka EOS a jeho aplikáciám pritiecť nový kapitál do celého kryptomenového trhu. Obe platformy sa však vyvíjajú a majú na čom pracovať. Či už ste zástancom Ethereum, alebo EOS, inovácia je kľúčom k posunu vpred.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...