Sledujte nás aj na

Dobré správy prichádzajú zo sveta Ethereum. ETH sieť po Byzantium hard forku už hlási prvé úspechy. V sieti sa aktuálne za deň spracuje viac transakcií ako v Bitcoinovej sieti.

V čase písania článku Ethereum sieť spracováva približne 540,000 transakcií za deň. Toto číslo sa približuje k dvojnásobnému počtu transakcií spracovaných v Bitcoin sieti. Bitcoin blockchain ich za deň spracuje “len” okolo 323,000.

Počet transakcií za deň v ETH sieti je prakticky vyšší než ich počet v BTC sieti už od augusta 2017, no sú to práve úspešne nasadené zmeny z Byzantium hard forku, ktoré umožňujú ďalší rast siete Ethereum.

Počet transakcií za deň v sieti Bitcoin

 

Počet transakcií za deň v sieti Ethereum

Dôvody za zvýšením kapacity Etherem siete

Ethereum ako platforma bola navrhnutá tak, aby fungovala ako infraštruktúra pre decentralizované aplikácie – DApps. Práve z tohto dôvodu nemôžeme transakcie v Ethereum sieti chápať ako tradičné platobné úkony.  ETH transakcia predstavuje cenu alebo poplatok za služby poskytované aplikáciami, ktoré sú v Ethereum sieti nasadené. Na druhej strane Bitcoin bol navrhnutý práve ako platobný systém a účel jeho transakcií je umožniť a uľahčiť presun finančných prostriedkov peer-to-peer spôsobom.

Ako povedal spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum Vitalik Buterin v San Franciscu pár týždňov dozadu, Ethereum sieť je schopná spracovať 5 – 6 transakcií za sekundu, pričom Bitcoin je momentálne limitovaný na počte 3 transakcie za sekundu.

Vďaka škálovacím riešeniam na Ethereum platforme, ako napríklad Plasma, bude ETH blockchain schopný spracovať výrazne viac transakcií ako ktorýkoľvek iný verejný blockchain. Buterin však zdôraznil, že dosiahnuť takýto level škálovania môže trvať 3 až 5 rokov.

Vplyv Byzantium hard forku na kapacitu siete

Nedávny Byzantium hard fork, vedený spoločnosťou Ethereum Foundation a open-source komunitou, zvýšil kapacitu Ethereum blockchainu. Toto zvýšenie bolo umožnené odstránením nepotrebných dát, ktoré sa prenášali spolu s dôležitými transakčnými dátami. Po technickej stránke, je práve EIP-98 (Ethereum Improvement Proposal) ten návrh, ktorý odstraňuje závislosť vzniknutej transakcie na ostatných transakciách.

Vývojárska komunita Ethereum sa v najbližších mesiacoch bude sústrediť na implementáciu spomínaného škálovacieho riešenia – Plasma. Toto riešenie umožní, aby transakcie a smart kontrakty boli spracované viacerými autonómnymi alebo spoluprepojenými blockchainami na Ethereum sieti.

“Škálovateľnosť v tomto prípade nepochádza zo skutočnosti, že sa zníži zaťaženie blockchainu vytvorením veľkého počtu menších blockchainov a presunutím transakcií tam. Škálovateľnosť je dosiahnutá len vtedy, keď používateľ nemusí overovať každú transakciu, ktorá je odoslaná do systému.” Vyjadril sa Christian Reitwiesner, vedúci tímu v Ethereum a tvorca jazyka Solidity.

V konečnom dôsledku si Vitalik a tím z Ethereum Foundation predstavujú, že sa škálovateľnosťou a počtom spracovaných transakcií sa vyrovnajú centralizovaným sieťam ako je napríklad platobná platforma spoločnosti Visa. Aby sa toto podarilo implementovať v celom rozsahu, je nutné pre Ethereum prejsť na protokol proof-of-stake, dodáva Buterin.

Zdroj: btcmanager.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...