Sledujte nás aj na

V rámci aktualizácie Etherea bolo navrhnuté zavedenie tzv. poistných fondov. S návrhom prišiel Alex Van de Sande, ktorý je vývojárom Ethereum Foundation. Cieľom je zabrániť podobným udalostiam, aké sa stali nedávno, ako napr.: zmrazené ETH prostriedky v peňaženke Parity Tech za $320 miliónov. 

Viac si o incidente s peňaženkou Parity môžete prečítať v našom článku.

Navrhovaný EIP 999-hard fork neprešiel hlasovaním

V tej chvíli jediným navrhovaným riešením bol hard fork Ethereum blockchain siete z bodu pred touto katastrofickou chybou. Ak by sa to však stalo, komunitu by to rozdelilo na dva tábory. To však podľa Van de Sandera nie je najšťastnejšia možnosť. Problém mal vyriešiť kódex s názvom EIP 999, ktorý bol dosť kontroverzný a hlasovaním neprešiel. Viac si o tomto návrhu môžete prečítať tu.

Bude riešením EIP 867?

Ako čas postúpil a zatiaľ sa nenašla vhodná metóda na uvoľnenie zmrazeného Ethera, prišli vývojári s novým nápadom. Tento návrh nesie meno EIP (Ethereum Improvement Proposal) 867. Ponúka hlasovací mechanizmus, ktorý by používateľom umožnil znovu nadobudnúť stratené prostriedky. V komunite je toto však veľmi diskutabilný problém, pretože takýto návrh by dovolil úpravu blockchainu, čo je proti jednej z jeho najsilnejších technologických vlastností — nemeniteľnosti.

Mnohí sa tiež obávajú, že by „tyrania väčšiny“ používala volebný systém na nútené ovládanie zostatkov používateľov, s príkladom od jedného kritika, ktorý spomenul čítanie peňaženky Donalda Trumpa.

Van de Sanderová idea by nezahrňovala úpravu blokov po udalosti. Namiesto toho by sa snažila  zastaviť hrozbu straty prostriedkov. Systém by pracoval na princípe tvorby poistných fondov, typu smart-kontraktov. Vývojári by tak mohli bezpečne uzamknúť prostriedky na určitý čas. Ak sa nejaké prostriedky stratia počas vývoja projektu, tak ako sa to stalo s Parity, tak by sa stali obnoviteľnými Ether tokenmi a reálne tokeny by sa vrátili späť po dokončení smart-kontraktu. Ak by to prebehlo bez problému, tak sa obnoviteľné Ether tokeny zničia.

Je neodvratným faktom, že aj počas vývoja dôjde k chybám. Špeciálne v službách ponúkajúcich peňaženky. De Sander verí, že prevenciou Ethereum tokenov ich uchránia v prípade, ak by k takej chybe došlo. Taktiež verí, že používatelia si budú želať oddelenie a preuloženie ich prostriedkov, aby tak mohli byť chránené.

Ak by sa vývojárom podarilo dotiahnuť tento nápad dokonca, mohlo by to Ethereum a Ether tokeny posunúť o krôčik ďalej v rámci ich bezpečnosti a atraktivity pre používateľov.

Zdroj: cryptoticker.ioZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...