Sledujte nás aj na

Dňa 6. októbra dosiahlo Ethereum (ETH) 600,000 transakcií za deň, z časti vďaka zníženiu ceny a transakčných poplatkov. Keď zoberieme do úvahy fakt, že pred mesiacom bol priemerný počet ETH transakcií za deň rekordne nízky – 434,000, súčasný vývoj môžeme chápať ako pozitívny trend.

Zvyšujúci sa záujem

Ak sa pozrieme na historický graf počtu ETH transakcií, môžme si všimnúť, že tento údaj koreluje s klesajúcou cenou ETH. To je pomerne logické, keďže s klesajúcou cenou sa zvyšujú obavy používania ETH ako prostriedku pre kryptomenové transakcie a zámeny. Za posledný týždeň sa cena ETH relatívne stabilizovala v rozpätí $200 – $225. Zaujímavé však je, že počet transakcií je na približne rovnakej úrovni ako na začiatku septembra, keď sa ETH pohybovalo okolo úrovne $300.

Bitcoin
Bitcoin
$4,031.33
BTC -0.11%
Ethereum
Ethereum
$139.63
ETH -0.69%
XRP
XRP
$0.3148
XRP -1.02%

Zvýšenú aktivitu možno pripísať nízkym poplatkom transakcií na Ethereum blockchain sieti. Tá v súčasnosti beží len na 50 % svojej maximálnej dennej kapacity, vďaka čomu je poplatok za jednu transakciu pod 1 cent.

Pre obchodníkov a analytikov je objem denných transakcií dôležitým parametrom sentimentu trhu, ktorý sa berie do úvahy počas analyzovania a predikcie krátko až strednodobého smerovania ceny kryptomeny. Ukazovatele ceny kryptomeny a objemu denných transakcií sa pohybujú v tandeme.

Ak sa pozrieme na nasledujúce grafy — vývoj ceny a objem transakcií, vykazujú určitú podobnosť.

Denný objem transakcií na ETH sieti.

Historický vývoj ceny ETH. Všimnite si podobnosť medzi cenou ETH (zelená krivka) a objemom transakcií.

Prudký nárast transakčnej aktivity okamžite naznačuje cenový posun pre ETH. Pokles objemu transakcií minulý mesiac súvisel s poklesom ceny ETH až na $167. Od vtedy sa ale cena najsilnejšieho altcoinu postupne zotavovala.

Prečo narastá objem transakcií?

Nárast transakcií ETH možno pripísať novo dostupnej kapacite siete, ktorá je tak mimo denného 8 miliónového GAS limitu ETH siete. V priemere jedna transakcia  na ETH sieti prostredníctvom smart kontraktu vyžaduje približne 21,000 jednotiek GAS.

GAS je poplatok za vykonanie operácie v Ethereum sieti. Cena transakcie v Ethereum sieti sa nazýva “GAS” (z angl. gas = plyn). Stručne povedané, GAS je množstvo Ethera, ktoré platíte ako vnútorné náklady na vykonanie transakcie alebo smart kontraktu v Ethereum svete. Trochu detailnejšie: GAS je miera, ktorá je zhruba ekvivalentná výpočtovej náročnosti potrebnej na samotné vykonanie transakcie. Každá transakcia musí obsahovať gas limit a poplatok, ktorý je používateľ ochotný za gas zaplatiť. Mineri majú možnosť zahrnúť danú transakciu do bloku a zinkasovať tak tento poplatok. Mineri však môžu spracovanie transakcie aj odmietnuť, ak je pre nich cena za GAS príliš malá.

Smart kontrakty vyžadujú viac GAS ako bežná transakcia. Počas krypto-boomu v decembri minulého roka ETH sieť trápili vysoké poplatky v dôsledku veľkého množstva ICO tokenov, ktoré vyžadujú smart kontrakty počas ich distribúcie. Avšak v súčasnosti nastal všeobecný pokles ICO a používania dApp (decentralizovaných aplikácií), vďaka čomu sa uvoľnil výpočtový výkon siete.

Alternatívnym vysvetlením momentálneho nárastu transakcií je snaha investorov o naakumulovanie ETH vzhľadom na jeho relatívne nízku cenu. Keďže viac ETH u kryptonadšencov sa rovná väčšiemu používaniu a presúvaniu mincí, spomínané dve grafy odzrkadľujú správanie používateľov ETH.

Zdroj: cryptoslate.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...