Sledujte nás aj na

Od momentu, keď sa tokeny Ethereum siete začali po prvýkrát predávať ubehlo už 5 rokov. Pri príležitosti tohoto výročia sme sa rozhodli pozrieť na stav tohoto impozantného projektu. Tento rok sa pre spoločnosť Ethereum ukázal ako kritický. Po historicky rekordnej kryptomenovej recesii sa však Ethereum dokázalo ako tak schopiť a je populárnejšie ako kedykoľvek predtým.

Druhá najväčšia kryptomena na svete sa môže pochváliť lepšími štatistikami ako kedykoľvek predtým

Ethereum, druhá najsilnejšia kryptomena a jedna z najpopulárnejších blockchain sietí na trhu, v súčasnosti oslavuje svoje piate výročie. Predpredaj Ether tokenov sa začal v polovici roku 2014 a počas 5 ročnej histórie si Ethereum prešlo mnohými udalosťami. Napriek tomu, že cena etheru (ETH) ani z ďaleka nedosahuje ATH, sieť ako taká je na tom lepšie ako kedykoľvek predtým.

Podľa oficiálneho príspevku spoločnosti ConsenSys, sieť od svojho vzniku spracovala vyše 500 miliónov transakcií. Len v tomto roku bolo spracovaných viac ako 130 miliónov transakcií a využitie siete sa v súčasnosti pohybuje na úctyhodných 90 %. Od začiatku roka bolo vytvorených okolo 16 miliónov nových adries, čo svedčí o neustále rastúcej popularite siete. V súčasnosti existuje viac ako 70 miliónov jedinečných adries na sieti Ethereum, ale iba 616,000 z nich bolo tento rok aktívnych a zapojilo sa do transakcií.

Čo sa týka vývoja, sieť pomaly ale isto napreduje v prechode zo súčasného algoritmu potvrdzovania transakcií Proof-of-Work na nový Proof-of-Stake. Po tom, ako vo februári tohoto roka bola aktivovaná aktualizácia Constantinople, Ethereum je už len krôčik od očakávanej aktualizácie Serenity.

Ethereum 2.0: Spustenie novej verzie je naplánované na 3. januára 2020

Spomínaný obrovský nárast popularity a využitia siete nie je náhodný – v správe spoločnosti Deloitte z roku 2018 sa zistilo, že 95 % spoločností plánuje investovať do technológie blockchain už v roku 2019, zatiaľ čo až 84 % verí, že blockchain bude škálovateľný a prenikne do mainstreamu. Keďže Ethereum je najväčšou verejnou blockchain platformou na svete, mohla by sa stať priekopníckou sieťou pre spoločnosti, ktoré chcú vstúpiť do blockchainu.

Ethereum má najväčší počet vývojárov pracujúcich na zdrojovom kóde

Na podporu stále rastúceho počtu používateľov a transakcií potrebuje sieť Ethereum neustálu údržbu. Správa z Electric Capital Dev z marca tohoto roku ukázala, že Ethereum má stále najväčší počet vývojárov pracujúcich na tvorbe a úprave zdrojového kódu. Počet vývojárov dokonca prekonal aj kráľa kryptomien Bitcoin, ktorý má oveľa väčšiu trhovú kapitalizáciu.

Štúdia ďalej zistila, že spoločnosť  zastrešujúca vývoj projektu zaznamenala najsilnejší a konzistentný rast počtu vývojárov, s priemerom 240 aktívnych vývojárov v januári 2019. To predstavuje nárast o 23 % zo 190 vývojárov, ktorí pracovali na sieti v roku 2018.

Ethereum

Počet vývojárov pracujúcich na zdrojovom kóde Etherea neustále rastie.

Keďže stovky vývojárov aktívne pracujú na sieti, niet divu, že sa jedná o projekt s najvyšším počtom commitov, teda zmien v kóde. Podľa spoločnosti Electric Capital má Ethereum osemkrát viac commitov ako Bitcoin a 20-krát viac ako XRP.

Ethereum

Ethereum má zďaleka najviac výstupov čo sa týka kódov.

Všetko toto odhodlanie a práca zo strany vývojárov sa odzrkadľuje v dôvere spoločností a korporácií, ktoré využívajú a vytvárajú nové dApps (decentralizované aplikácie) na platforme. Podľa rebríčka 50 najlepšie hodnotených dApps, až 29 z nich figuruje na tomto blockchaine. Keď sa však pozrieme na 50 najlepších dApps podľa ich zamerania, ETH vychádza z toho ešte o niečo prominentnejšie. Z 50 najlepších finančných dApps je 42 % postavených na systéme Ethereum. Z top 50 dApps určených na výmenu kryptomien je na Ethereum serveroch postavených až 44 z nich.

Záver

V súčasnosti fakty hovoria samy za seba a poukazujú na veľmi úspešný rok pre Ethereum. Aj keď táto platforma za posledných pár týždňov zasiahlo niekoľko problémom, zdá sa, že postupne vstupuje do fázy konsolidácie. Ako to zasiahne samotnú cenu ETH uvidíme už čoskoro.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...