Sledujte nás aj na

Genesis blok má v kryptomenovom svete takmer duchovnú symboliku. Jedná sa o úplne prvý blok na blockchaine každej jednej kryptomeny a predstavujú jej zrodenie. Ak táto mena prekvitá, na tento jej základný kameň sa odkazuje s patričnou úctou. Prvá Ethereum adresa je veľmi ľahko zapamätateľná: 0x nasledovaná 40 nulami. To, že je táto adresa taká nezabudnuteľná ju robí aj trochu nebezpečnou. Stala sa totiž neúmyselným príjemcom $6 miliónov v ETH a viac ako $500 milión v ERC20 tokenoch.

Kryptomeny si pomaly, ale isto získavajú priazeň všetkých vekových kategórií po celom svete. Rok 2017 pokojne možno nazvať rokom kryptomien, no začiatky pred desiatimi rokmi vyzerali inak. Kryptomenám sa hovorilo peniaze šprtov a technických týpkov. Niet sa čomu čudovať, keďže na vytvorenie virtuálnych peňazí sa znalosti z oblasti programovania či počítačového hardvéru hodia. Títo ľudia už roky posielajú BTC na adresu Bitcoin genesis bloku ako istý spôsob uznania jeho tvorcu – Satoshiho Nakamota. To isté začali robiť s Ethereum genesis adresou. Nie však kvôli tomu aby uznali génia Vitalika Buterina a jeho spoločníkov, ale jednoducho kvôli chybe používateľa.

Genesis blok adresa ako cieľ omylov

0x0000000000000000000000000000000000000000 je ľahko zapamätateľná adresa. Taktiež je ľahké omylom túto adresu zadať do kolónky prijímateľa. Všetko čo potrebujete, je jeden ťažký prst na tlačidle nuly a vaše ERC20 tokeny sa rútia na adresu, kde zostanú už na celú večnosť. Nepomáha tomu ani fakt, že adresu genesis bloku majú niektoré peňaženky nastavenú ako predvolenú.

„Existuje nejaký spôsob, ako dostať tokeny, ktoré som poslal na adresu genesis bloku späť?“ Spýtal sa jeden používateľ na diskusnom fóre Reddit. „Prenášal som moje tokeny z My Ethereum Wallet na môj Ledger Nano S a predtým ako som stlačil odoslať, som zabudol vložiť adresu. MEW peňaženka zrejme posiela prostriedky predvolene na genesis adresu. Stretol sa s tým už niekto?“

Niektoré z tokenov nachádzajúce sa na adrese Ethereum genesis bloku

Tento príbeh sa stal približne pred rokom. Odvtedy však MEW aj iné peňaženky túto chybu opravili a genesis adresu už nemajú nastavenú ako predvolenú.

Iný znepokojený a nešťastný používateľ tvrdí, že omylom zaslal všetky svoje úspory vo výške 1,493 ETH na genesis blok. Celkovo si adresa genesis bloku pripísala viac ako 750 transakcií za tri roky a dnes je na nej uložených viac ako 7,000 ETH v hodnote $6 miliónov a viac ako 200 ERC20 tokenov v hodnote až $517 miliónov. Niektoré z týchto tokenov boli samozrejme odoslané úmyselne na verejné adresy ETH a iné boli zas naschvál „spálené“ odoslaním na túto adresu. Miešanie omylov a úmyselne vyhodených mincí pochopiteľne znemožňuje zistiť presný počet nechtiac zaslaných tokenov. V začiatkoch projektu Ethereum boli na adresu zasielané výlučne ETH tokeny. Jedná sa o približne 100 ETH z čias, keď bola táto kryptomena ešte lacná. S príchodom ERC20 tokenov začala táto adresa nedobrovoľne hostiť aj tie.

Dnes na tejto adrese nájdeme napríklad 33,000 Aeternity, takmer pol milióna BAT, 9.5 milióna Bytom, 750 000 Golem a mnoho ďalších. Zatiaľ čo BTC zaslané na Bitcoinový genesis blok sa považuje za nevratné kvôli kombinácii jeho architektúry a neznámej totožnosti Satoshiho, toto nie je prípad Ethereum. Ak zakladatelia projektu majú stále prístup k súkromnému kľúču pre túto adresu, je možné vytvoriť smart kontrakt (inteligentnú zmluvu), ktorá automaticky vráti všetko, čo na ňu bude odoslané. Z dôvodu svojej nezvyčajnej numerológie sa však predpokladá, že je prakticky nemožné vytvoriť súkromný kľúč pre genesis adresu. Preto si táto adresa získala prívlastokok tzv. coinburning alebo „Proof of Burn“ (zbavovanie sa nepotrebných coinov a tokenov). S najväčšou pravdepodobnosťou bude genesis adresa absorbovať tokeny aj naďalej. A to aj napriek všetkým škodám, ktoré spôsobuje nevedomým či nepozorným používateľom.

Zdroj: news.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...