Sledujte nás aj na

So zvyšujúcou sa popularitou kryptomien a blockchainových riešení je pochopiteľné, že narastá aj počet konferencií či meetupov, kde sa nadšenci môžu stretnúť, diskutovať, prezentovať nové nápady a skrátka byť súčasťou komunity. Oficiálne Ethereum konferencie nesú označenie Devcon a tá tohtoročná bola už štvrtá v poradí. Tento rok sa uskutočnila v pražskom kongresovom centre na Vyšehrade a hostila bez mála 4,000 účastníkov.

Devcon je však úplne iný druh konferencie na aký som zvyknutý a akých som sa doposiaľ zúčastnil. Podujatie trvalo až štyri dni, z ktorých každý jeden bol od rána do večera nabitý prednáškami, prezentáciami či workshopmi. A keď hovorím nabitý myslím to úplne vážne, z jednej prezentácie bolo treba odísť skôr, aby ste stihli ďalšiu. Napriek tomu to skutočne stálo za to!

Na oficiálnych prednáškach bolo doslova zakázané rozprávať o cene alebo budúcom cenovom vývoji ETH. Toto bolo skutočne dodržané, a dokonca cena ETH nikoho nezaujímala ani pri voľných diskusiách na chodbách. To ma príjemne prekvapilo. Sám som na konferenciu išiel za účelom technického vzdelávania sa v tejto oblasti.

Kaizen – idea, ktorej sa Ethereum drží

Vitalikova hlavná prezentácia

Pochopiteľne, Vitalikova keynote prednáška priťahovala najviac pozornosti. Ethereum bolo spustené pred niečo viac ako tromi rokmi (práce však začali už v roku 2014). Vedel som, že na túto prednášku mám prísť skôr, aby som si mal kde sadnúť. Prišiel som hodinu pred jej začiatkom, a to ma už privítal asi 20-metrový zástup ľudí čakajúcich pred hlavnou sálou. Určite súhlasíte, že okolo Vitalika a Ethereum projektu za tri roky vyrástol doslova kult.

Génius stojaci za vznikom tohto projektu nás previedol značne technickou históriou Etherea od roku 2014. Spomenul snáď všetky projekty, na ktorých sa pracovalo, a ktorých cieľom bolo a stále je zlepšiť bezpečnosť, rýchlosť, používateľské dojmy a adopciu ETH v reálnom svete. O nedostatkoch siete sa vedelo prakticky od jej spustenia a mnoho tímov usilovne pracuje na ich vyriešení. A že tých nápadov majú neúrekom.

„Proof-of-Stake a Sharding sú budúcnosť Ethereum siete.“

–Vitalik Buterin

Ethereum 2.0 = Serenity

Najočakávanejším bodom Vitalikovej prednášky bol bezpochyby ten popisujúci budúcnosť Etherea. Okolo ETH 2.0 v poslednej dobe panoval veľký rozruch, ale z prednášky nakoniec vyplynulo, že to bol len pracovný názov pre upgrade siete, ktorý Vitalik oficiálne nazýva Serenity (tento názov bol používaný už dlhšie).

Serenity bude spojenie viacerých stále prebiehajúcich prác, najmä Casper – čistý Proof-of-Stake (PoS), Sharding a rad vylepšení samotného protokolu siete a VM (Virtual Machine) ako EWASM. To napríklad znamená, že so Serenity aktualizáciou zmení Ethereum svoj aktuálny Proof-of-Work model a prejde na spomínaný PoS.

PoS je model, v ktorom účastníci siete držia ETH tokeny (namiesto ich ťažby) a tak zabezpečujú chod siete. Za to sú pochopiteľne odmeňovaní. Podobný model už implementovalo viacero projektov, napr. PIVX, HORIZEN a mnhé iné.

Serenity napreduje, no nepríde tak skoro

Povedať, že Serenity upgrade bude spustený čoskoro je veľmi odvážne. Treba vziať do úvahy, že na spomínaných zmenách pracuje niekoľko tímov. Všetko treba otestovať lokálne, potom dokopy, potom v testovacej prevádzke a následne v reálnej prevádzke (a to je len testovanie). Pritom niektoré riešenia nie sú ešte stále finalizované. Momentálne sa nachádzame ešte len v polovici Metropolis aktualizácie a vieme, že druhá polovica – Constantinople, bola odložená na začiatok roka 2019. V prípade Serenity sa je určite na čo tešiť, no až tak skoro to nebude.

Celý keynote si môžete pozrieť tu (samozrejme po anglicky):

Sú decentralizované aplikácie pripravené poňať milión používateľov?

Tejto konferencie sa zúčastnila aj väčšina členov Ethereum Foundation, ktorí rozprávali o všetkých aspektoch Etherea. Ja osobne som prišiel s najväčším záujmom o škálovanie a bezpečnosť siete, ale uchvátili ma prednášky zamerané na masovú adopciu, použiteľnosť dApps a decentralizovanú spoločnosť.

Skutočne zaujímavá prednáška z dielne Coinbase s názvom: Ako získať milión používateľov pre decentralizovanú aplikáciu opisovala cestu Coinbase k vytvoreniu svojho dApps prehliadača. Oni ju teda nevytvorili, skôr ju kúpili už ako zabehnutú Toshi wallet, ale veľmi pozitívne prispeli k jej rozšíreniu. Tento prehliadač, ktorý sa už premenoval na Coinbase Wallet, poskytuje vstupnú bránu do sveta dApps (podobne ako napr. Metamask, ktorí na Devcone predstavili svoju verziu mobilného dApps prehliadača).

Všetci rečníci, ktorí rozprávali o masovej adopcii a rozšírení decentralizovaných aplikácií sa zhodli, že táto sféra na to nie je ani zďaleka pripravená. Denný objem ETH minutého v dApps sa pohybuje v rozmedzí 1 – 6 ETH, čo je skutočne málo. No niet sa čomu čudovať. Keď ľudia počujú o privátnych kľúčoch, recovery frázach, dlhých a nezapamätateľných adresách radšej utekajú kade ľahšie. Všetky tieto problémy sa už viacero projektov snaží adresovať.

Všetky poučky pri tvorbe aplikácií, ktoré majú prilákať obrovské množstvo ľudí hovoria: Nenúťte používateľov premýšľať. Myslím si, že tento bod v decentralizovanej revolúcii neuspeje. Ak chcú mať ľudia plnú kontrolu nad svojimi dátami, svojimi financiami a svojou identitou budú musieť začať premýšľať! Musia si byť vedomí, že odteraz nemôžu viniť centrálnu autoritu za chyby. Toto je nový decentralizovaný svet, ktorý si vyžaduje nové zmýšľanie.

Ethereum komunita

Termín Bitcoin maximalizmus je už dobre známy. Devcon4 sa však dá opísať ako Ethereum maximalizmus. Minulý rok mal Devcon3 v mexickom Cancúne niečo viac ako 1,700 účastníkov. Tento rok to bolo o 2,000 viac čo je fakt úžasné. Každý s kým som sa bavil je priamo alebo nepriamo zainteresovaný v Ethereum svete. Malé či veľké startupy, freelanceri, dizajnéri všetci makajú na zlepšení tohto ekosystému.

Vidieť takú úprimnú svornosť ma naozaj potešilo a uistilo, že Ethereum má pred sebou sľubnú budúcnosť. Možno to bude práve táto komunita, ktorá bude viesť spomínanú decentralizovanú revolúciu.

Zhrnutie

Zhrňme si podstatné informácie v bodoch:

  • Vitalik určite Ethereum neopúšťa.
  • Na Serenity sa usilovne pracuje, no spustenie nie je tak blízko ako sa zdá.
  • Serenity je očakávaná aktualizácia ETH siete, ktorá okrem iného prinesie Proof-of-Stake a Sharding do ostrej prevádzky. Očakáva sa, že zvýši výkonnosť siete až tisícnásobne.
  • Decentralizované aplikácie nie sú pripravené na masovú adopciu.
  • Ethereum komunita je úplne skvelá.

Určite si pozrite aj túto pesničku s názvom „BUIDL“, Vitalik tiež trochu „spieval“ 😀

Galéria:Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...