Sledujte nás aj na

Podľa výskumníka v oblastí kryptomien Kevina Rooka, Ethereum a EOS v súčastnosti spolu zastrešujú len osem decentralizovaných aplikácií (dApps) s viac ako 300 aktívnymi používateľmi. Napriek tomu obe blockchainové platformy majú trhovú kapitalizáciu vo výške niekoľko miliárd dolárov. Ethereum, ako dlhodobo druhá najsilnejšia kryptomena, sa pýši kapitalizáciou cez $28 miliárd a EOS sa môže pochváliť $4.6 miliardami.

V súčasnosti najpoužívanejšia dApp je IDEX, postavená na Ethereum blockchaine. IDEX je popredná decentralizovaná burza, s viac ako 95,000 transakciami za týždeň.

Čo sa týka najpoužívanejšej dApp postavenej na EOS ekosystéme, tak je to EOS Knights, hra typu RPG pre mobilné zariadenia iOS a Android. Táto hra využíva EOS blockchain a je to vôbec prvá hra pre iOS, ktorá plne interaguje s blockchainom. EOS Knights v súčasnosti na dennej báze hrá viac ako 920 používateľov.

Je „množstvo aktívne používaných dApps“ dôležité?

V minulom roku Fred Ehrsam, spoluzakladateľ kryptomenovej zmenárne Coinbase a bývalý trejder pre Goldman Sachs, uviedol, že aby bol Ethereum blockchain schopný hostiť veľké dApps vo svojej sieti s miliónmi aktívnych používateľov, musí byť schopný udržať sieť (škálovať sa) 100-násobne väčšiu ako je teraz. Pre porovnanie platobný systém Visa má okolo 880 miliónov kreditných kariet v obehu a niekoľko sto miliónov aktívnych používateľov po celom svete. Na zvládnutie obrovského denného objemu transakcií musí sieť Visa spracovávať desiatky tisíc transakcií za sekundu.

Vitalik Buterin, zakladateľ Etherea, povedal, že v nadchádzajúcich rokoch riešenia škálovania pomocou druhej vrstvy, ako je Plasma a Sharding, budú schopné výrazne zvýšiť dennú kapacitu siete Ethereum, a to potenciálne na milión transakcií za sekundu.

Nedostatok množstva aktívnych dApps ako pre Ethereum, tak aj EOS nie je len problém škálovania blockchainových sietí. Napríklad taký protokol 0x (ktorý je postavený na Ethereum blockchaine), uľahčuje obchody typu peer-to-peer prostredníctvom jedinečného hybridného mechanizmu hlavného a bočných reťazcov (main chain a side chain) a už teraz dokáže spracovať veľký objem transakcií pre decentralizované kryptomenové burzy.

Nedostatok dApps je spôsobený prevažne neatraktívnym používateľským rozhraním. Pre vytvorenie dApps musíte ovládať určitý programovací jazyk, ktorý často býva unikátny alebo nový, v prípade Ethereum je to programovací jazyk Solidity. Existuje však iniciatíva na riešenie tohto problému v podobe podpory konvenčných programovacích jazykov ako v prípade blockchainovej platformy Cardano.

Navyše využívanie dApps a blockchainu je stále pre drvivú väčšinu ľudí relatívne nový koncept. Je možné, že dApps majú pred sebou ešte roky hibernácie, kým sa naplno dostanú do mainstreamu a široká verejnosť ich bude naplno využívať.

Avšak tvorca blockchain obchodnej plaformy Gnosis Martin Koppelman si myslí, že existuje ukazovateľ, ktorý je oveľa dôležitejší ako aktívna používateľská základňa dApps, a to je sieťový efekt a prepojenie dApps. V súčasnosti, keď je adopcia pomerne nízka, dApps sa budú musieť zamerať na infraštruktúru vzájomného prepájania, aby vytvoril skutočne decentralizovanú sieť takýchto aplikácií.

„Ukazovateľ, na ktorom nám momentálne záleží, je používanie decentralizovaných aplikácií. Ďalší dôležitý parameter je množstvo dApps, ktoré navzájom bezproblémovo komunikujú a prinášajú úžitok z toho, že sa nachádzajú na rovnakej platforme. S rastúcim počtom takýchto dApps bude rásť aj cena dApps platforiem a dopyt po použití takýchto aplikácií v spoľahlivom, otvorenom a prepojenom prostredí,“ povedal Koppelman.

Záver

Rozvoj dApps nie je nevyhnutne ovplyvnený otázkami škálovateľnosti blockchainov. Vo svetle neustále rastúcej komunity vývojárov a prílevu nových a sofistikovanejších blockchainových riešení škálovateľnosť nepredstavuje dlhodobý problém.

Kryptomeny a blockchain sú stále len v počiatočnej fáze, no tento nový priemysel rastie geometrickým tempom. S postupným vytváraním dokonalejších a hlavne pre bežného používateľa priateľskejších decentralizovaných aplikácií, bude rásť aj počet tých aktívne využívaných, až napokon budú súčasťou bežného života.

Zdroj: ccn.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...