Sledujte nás aj na

Ethereum 2.0, tiež známy aj ako Serenity, je názov, ktorým sa označuje séria plánovaných aktualizácií, pričom reťazec Ethereum Beacon je prvý, ktorý bude implementovaný. Preston Van Loon, spoluzakladateľ developerskej spoločnosti Prysmatic Labs, to oznámil v príspevku 7. mája.

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 je pripravovaná aktualizácia blockchainu, ktorá má za úlohu implementovať vylepšenia v oblasti bezpečnosti, škálovateľnosti a decentralizácie. Ethereum 2.0 nebude zavedený do súčasnej siete Ethereum pomocou hard forku. Namiesto toho budú môcť používatelia prenášať svoje tokeny zo súčasného PoW (Proof-of-Work) blockchainu do nového prostredníctvom jednosmerného smart kontraktu.

Loom v príspevku uvádza:

„Sieť je verejne prístupná. Nejedná sa iba o simuláciu. Poskytujeme cloudové uzly, ktoré sa zúčastňujú na tvorbe konsenzu, ale ktokoľvek sa môže zúčastniť udržiavania siete pri živote “

Vitalik Buterin: Sharding a Plasma pomôžu Ethereum sieti k miliónu transakcií za sekundu

Z príspevku tiež vyplýva, že jadrom Ethereum 2.0 je sharding. Shardy sú jednotlivé reťazce, ktoré spravujú smart kontrakty a transakcie, ktoré sú však aj naďalej koordinované hlavným reťazcom, ktorý nesie meno Beacon. Van Loon vysvetľuje výhody implementácie shardingu:

Sharding umožňuje horizontálnu škálovateľnosť systému, pretože transakcie môžu byť spracované súbežne na rozdiel od súčasného PoW blockchainu Ethereum.“

Reťazec Ethereum Beacon je PoS blockchain, a preto na ňom neexistujú mineri, ktorí by sa podieľali na ťažbe. Namiesto toho sú účastníci konsenzuálneho procesu známi ako validátori. Validátor je registrovaný účastník, ktorý môže vytvárať a navrhovať nové bloky pre reťazec Beacon.

V počiatočných fázach Ethereum 2.0 bude iba jeden spôsob, ako sa stať validátorom, a to vložiť 32 ETH do vkladného kontraktu na Ethereum 1.0 (čo je súčasný PoW Ethereum mainnet).

Akonáhle sa spustí Beacon, započne prvá fáza shardingu. Približne o dva roky neskôr sa očakáva spustenie jeho plnej verzie. Tým sa zakončí prvá a tiež aj najťažšia fáza aktualizácie.

Potom bude nasledovať obdobie vylepšení, avšak to už bude mať ETH 2.0 značnú kapacitu. Prvé odhady sa pohybujú okolo 100 miliónov transakcií denne. Medzi tým budú vylepšenia prebiehať aj na ETH 1.0. Nejaký čas budú oba blockchainy bežať súbežne, kým sa účastníci postupne presunú na PoS blockchain Beacon.

Nakoniec bude PoW reťazec zložený do shardu v sieti Beacon, čím zakončí najdlhší a najväčší upgrade v histórii blockchainu, a z Ethereum sa stane čisto PoS blockchain.

zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...