Sledujte nás aj na

Fáza 0 novej verzie Ethereum siete – Ethereum 2.0, ktorá prinesie zmenu v konsenzus algoritme, a teda prechod z Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS), sa uskutoční o sedem mesiacov, tj. na 3. januára 2020.

Ethereum 2.0 bude spustený 11 rokov po Bitcoine

Bude to presne 11 rokov potom, ako bol vyťažený prvý Bitcoin genesis blok v roku 2009. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si vývojár ETH 2.0, Justin Drake, vybral práve tento dátum.

Bitcoinová sieť oslavuje 10 rokov! Od vyťaženia Genesis bloku uplynula už dekáda.

Do príprav nultej fázy novej verzie sa vývojári pustia už o dva týždne. Pre nové realistické ciele je potrebné splniť dva míľniky. Ako prvé sa majú spustiť kontrakty depozitov, ešte pred genesis blokom, aby tak overovateľom umožnili vklady.

Vývojári ETH veria, že počas Devconu v Japonsku, budú pomocou depozitných kontraktov vložené aspoň dva milióny ethera. Vďaka tomu si budú môcť overiť adresy na depozitných zmluvách a vyhnúť sa tak podvodným zmluvám.

Druhý míľnik je spustenie genesis bloku presne v deň, kedy tak urobil Satoshi Nakamoto pre Bitcoin, teda 3. januára. Tieto udalosti prebehnú krátko po Novom roku a majú tak symbolizovať nový začiatok Ethera.

Drake poznamenal, že by to umožnilo akumulovať tri mesiace vkladov a za ten čas by teoreticky mali aspoň dvaja klienti dosiahnuť tzv. produkčný stav.

Čo znamená produkčný stav? Drake vysvetlil, že to znamená, že už dlhšie existuje testovacia sieť pre PoS medzi vybranými klientmi, ktorá prešla bezpečnostným auditom, fuzzingom, jej časti prešli formálnym overením a počas určitého času neutrpela sieť žiadne vážne problémy. Do produkčného stavu tak budú zaradení klienti, ktorí tieto podmienky splnia.

Vitalik Buterin, zakladateľ Etherea, objasnil, že tento postup bude rovnaký, ako pri spustení verzie Ethereum 1.0. Dlhodobé testovanie, bezpečnostný audit a žiadne chyby počas stanovenej doby.

Súčasný stav najmenej troch Ethereum 2.0 klientov je vo fáze testnetu, ale len s tými istými klientskými uzlami.

Vitalik Buterin navrhuje v súvislosti s prechodom na Proof-of-Stake zvýšenie odmeny za staking

Druhá fáza testnetu

Druhá etapa je cross-client testnet. Jonny Rhea, Ethereum vývojár v spoločnosti PegaSy uviedol, že zakladateľ spoločnosti ConsenSys, Joseph Lubin, predložil odmenu za testovací systém pre viacerých klientov, aby tak mohli otestovať nový konsenzus mechanizmus. Tento testnet by mohol byť vonku už v priebehu niekoľkých týždňov. Údajne sa už pracuje aj na bezpečnostnom audite.

Všetko nasvedčuje tomu, že Ethereum 2.0 sa blíži k finálnej fáze svojho spustenia. Tento proces sa dúfajme začne už počas spomínaného Devconu, ktorý prebehne 8. až 10. októbra tohto roku.

Pôjde však len o časť Proof of Stake (POS), ktorá neumožňuje nič iné, okrem depozitov a následné overovanie, aby sa zabezpečilo dodržiavanie pravidiel. Na začiatok to bude jediný spôsob vkladov.

Proof of Stake (PoS, dôkaz o vklade) je typ algoritmu, prostredníctvom ktorého sa kryptomenová blockchain sieť snaží dosiahnuť distribuovaný konsenzus. V kryptomenách založených na PoS je tvorca nasledujúceho bloku vybraný pomocou rôznych kombinácií náhodného výberu a množstva vlastneného aktíva. Na rozdiel od toho algoritmu, kryptomeny založené na algoritme Proof of Work (PoW, dôkaz vykonaním práce), ako napríklad bitcoin, využívajú ťažbu, mining. To znamená, že hľadajú riešenie výpočtovo náročných úloh na overenie transakcií a vytváranie nových blokov.

Prvá fáza je prostrednou fázou. V tejto fáze pôjde o rozdelenie dát do shardingu, ktoré by malo zvýšiť kapacitu a rýchlosť siete. Plné spustenie shardingu je ale naplánované až v druhej fáze, ktorá sa podľa odhadov začne v priebehu dvoch rokov. Naopak fáza jedna sa očakáva už v budúcom roku.

Ethereum 2.0: Testovací Proof-of-Stake (PoS) blockchain bol oficiálne spustený

A čo bude s Ethereum 1.0?

Stále sa diskutuje aj o tom, čo sa stane s pôvodným Ethereum 1.0. Prvotným návrhom bolo preklopenie prvej verzie do smart kontraktov a zmena celej siete na jeden alebo viacero shardov. To by však znamenalo vynaložiť značnú inžiniersku snahu a s ňou spojené rôzne problémy riadenia siete.

Drake sa obáva:

Natívna integrácia by sa mala porovnať s výrazne lacnejšími strednodobými alternatívami. Napríklad obojsmerný most medzi ETH1 a ETH2 je možné vytvoriť pomocou light klientov.

Ďalšou témou, o ktorej sa vo všeobecnosti hovorí medzi stúpencami ETH je, či sa hodnota 1 ETH1 rovná alebo bude rovnať 1 ETH2?

V prípade obojsmerného mosta by tak bolo možné vykonávať arbitráž. Ak však nemôžete zameniť ETH2 za ETH1, tak arbitráž nebude možná. To by znamenalo, že na trhu budú mať starý aj nový ether rôzne hodnoty. Pripomínalo by to rozdelenie Bitcoin Cashu, kedy na trhu ostali dve meny: Bitcoin Cash a Bitcoin SV.

Vplyv kryptomenových veľrýb na Ethereum trh: Len 376 ľudí vlastní 33 % etheru (ETH) v obehu

Otázkou taktiež ostáva, čo sa stane s odmenou za Proof of Work (PoW) bloky. Tieto nejasnosti by mali byť vyriešené ešte v čase plánovania spustenia genesis bloku, keďže bude potrebné vykonať nejaké zmeny aj na Ethereum 1.0 klientoch.

Navrhovaná odmena za PoW blok bola 0.6 ETH, s tým, že PoS validátori by dostali 0.22 ETH za blok. Tieto návrhy však ešte neboli oficiálne potvrdené.

Môžeme si však byť istí tým, že Ethereum ako sieť bezpochyby podstúpi najväčší upgrade verejného blockchainu od doby vzniku blockchain technológie.

Zdroj: trustnodes.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...