Sledujte nás aj na

Ethereum ako platformu na vytváranie decentralizovaných aplikácií a Ether (ETH) ako menu používajúcu sa na úhradu poplatkov vznikajúcich na tejto platforme určite pozná každý z Vás. S cenou za 1 ETH pohybujúcou sa v čase písania článku na úrovni približne $485 a trhovou kapitalizáciou vyše $47 miliárd patrí tejto mene právom druhé miesto v rebríčku najúspešnejších kryptomien.

Za svoju relatívne krátku existenciu, približne tri roky (vydaný bol 30.6.2015), si toho Ethereum zažilo viac než dosť. V dnešnom profile kryptomeny rozoberieme vznik a históriu celého projektu, pozrieme sa na to, aký je rozdiel medzi Ethereum (ETH) a Ethereum Classic (ETC), vysvetlíme si čo je to DAO (Distributed Autonomous Organisation) a ako je tento koncept prepojený s Ethereom.

História

Koncept a fungovanie projektu Ethereum bolo popísané koncom roka 2013. Mladý programátor kanadsko-ruského pôvodu Vitalik Buterin, vo svojom white paperi zverejnil svoju víziu. Vitalik je dnes v kryptosvete už známe a dôležité meno . V čase písania svojho nápadu bol Vitalik zainteresovaný v Bitcoin Magazine aj ako autor. Na tejto stránke stále môžete nájsť jeho články.

Buterin tvrdil, že Bitcoin potrebuje skriptovací jazyk pre vývoj aplikácií. Jednoduchý programovací jazyk, ktorý by prilákal nových programátorov a podnietil tak tvorbu nových decentralizovaných aplikácií – dApps. V Bitcoin komunite sa však jeho nápad nestretol s porozumením, a tak navrhol vývoj novej platformy so všeobecnejším skriptovacím jazykom.

V čase verejného vyhlásenia o založení spoločnosti Ethereum v januári 2014 boli jej hlavnými členmi Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio a Charles Hoskinson. Formálny vývoj projektu Ethereum začal na začiatku roka 2014 prostredníctvom švajčiarskej spoločnosti Ethereum Switzerland GmbH (EthSuisse). Následne vznikla aj švajčiarska nezisková nadácia menom Ethereum Foundation (Stiftung Ethereum). Vývoj bol financovaný online verejnou zbierkou, dnes známou ako ICO (Initial Coin Offering). Toto ICO sa uskutočnilo v priebehu júla až augusta 2014. Účastníci si kupovali hodnotový Ethereum token (Ether) výmenou za Bitcoin.

ETH sa počas ICO predávalo v pomere 2,000 ETH = 1 BTC. Cena BTC v tom čase bola približne $600, čo predstavuje cenu $0.30 za 1 ETH. Ak ste investovali do Ethereum ICO $1,000 máte dnes skoro $2.8 milióna.

Hoci sa Ethereum stretlo s chválou na margo jeho technických inovácií, už vtedy sa objavili prvé pochybnosti o jeho bezpečnosti a najmä škálovateľnosti. Práce na škálovateľnosti, ale samozrejme aj na bezpečnosti prebiehajú dodnes.

Historické míľniky

Niekoľko prototypov platformy Ethereum bolo vyvinutých nadáciou ako súčasť ich Proof-of-Concept série (demo verzia projektu ako dôkaz, že nápad bude fungovať) pred oficiálnym spustením siete pomenovanej Frontier. Olympic bol posledný z týchto prototypov a taktiež posledná verejná beta verzia produktu. Ethereum nadácia ponúkla používateľom 25,000 ETH výmenou za nájdenie chýb v sieti a testovanie možností Ethereum blockchainu. Frontier je teda označenie experimentálneho vydania platformy Ethereum v júli 2015.

Homestead bola považovaná za prvú stabilnú Ethereum verziu. Zahŕňala zlepšenia pri spracovaní transakcií, určovaní cenách gasu a bezpečnosti. Od svojho počiatočného spustenia prešiel Ethereum niekoľkými plánovanými aktualizáciami protokolov, čo sú dôležité zmeny ovplyvňujúce základné funkcie a dôležité štruktúry samotnej platformy.

V budúcnosti sú naplánované minimálne dve ďalšie aktualizácie protokolov: Metropolis – má za cieľ znížiť zložitosť systému EVM (Ethereum Virtual Machine) a poskytnúť väčšiu flexibilitu vývojárom inteligentných kontraktov. Metropolis tiež pridáva podporu pre zk-SNARK (zo Zcash). Prvá zk-SNARK transakcia bola uskutočnená na testovacej ETH sieti 19. septembra 2017.

zk-SNARK je technológia na overenie transakcie bez zverejnenia totožnosti oboch zúčasnených strán

 

Aktualizácia Serenity by mala obsahovať najmä zásadnú zmenu v konsenzus algoritme spoločnosti Ethereum. To má umožniť prechod od hardvérovej ťažby (Proof-of-Work) k virtuálnemu ťaženiu (Proof-of-Stake). Zlepšenie škálovateľnosti, konkrétne Sharding sa tiež považuje za kľúčový bod na roadmape projektu.

Sharding – „štiepenie alebo rozkúskovanie siete“ je protokol Etherea, ktorý ma vyriešiť problém so škálovaním. Prakticky to znamená oddelenie celej transakčnej histórie siete, ktorá sa za dobu od spustenia ETH nahromadila do extrémnej veľkosti od funkčnej siete. Dodatočný plánovaný algoritmus by mal zabezpečil, že po rozštiepení siete budú jednotlivé uzly môcť stále komunikovať a overovať údaje.

Štiepenie ETH siete na menšie časti by však nebolo náhodné, ale strategické v tom zmysle, že sa najdôležitejšie časti dajú dokopy a budú tvoriť akési univerzá siete.

Tieto univerzá by fungovali ako určitá forma bočných reťazcov, kde by platili rôzne pravidlá a kládol by sa dôraz na rýchlejšie riešenia transakcií, zatiaľ čo hlavná sieť by zostala stabilná. OmiseGo, blockchainový projekt východoázijskej finančnej spoločnosti Omise naznačil, že plánuje používať podobný systém, v ktorom by transakcie boli overené na postrannom reťazci a len príležitostne sa spoliehali na hlavný blockchain reťazec.

Vznik Ethereum Classic (ETC)

Samotné ETC vzniklo ako fork pôvodnej Ethereum siete. Tomuto hard forku však predchádzal útok na Ethereum sieť, kde bolo odcudzených 3.6 milióna ETH. V tej dobe to predstavovalo sumu približne $50 miliónov. Aby sme pochopili ako a prečo došlo k tomuto nechválne známemu útoku, musíme si vysvetliť pojmy DAO a The DAO.

DAO

DAO je skratka, ktorá znamená Decentralizovaná Autonómna Organizácia. Decentralizované autonómne organizácie sú všeobecne považované za koncept, ktorý je náročné pochopiť, no mnohí v tomto koncepte vidia nedozierne možnosti. Decentralizované autonómne organizácie sú poháňané schopnosťou blockchain technológie poskytovať bezpečný digitálny ledger (účtovnú knihu) na sledovanie finančných interakcií organizácie na internete a sú (aspoň teoreticky) odolné proti falšovaniu prostredníctvom dôveryhodného časového označenia (timestamping) a rozmnožovania svojej distribuovanej databázy.

Tento prístup eliminuje potrebu zapojiť do finančnej transakcie vzájomne akceptovanú dôveryhodnú tretiu stranu, a tým výrazne transakciu zjednodušiť. Náklady na transakciu pomocou blockchainu a súvisiace oznamovanie údajov môžu byť podstatne kompenzované odstránením dôveryhodnej tretej strany a potrebou opakovaného vystavovania a ukladania zmlúv v rôznych záznamoch. Napríklad takéto na blockchaine uložené dáta môžu, ak to povoľujú regulačné štruktúry, nahradiť verejné dokumenty, ako sú listiny či tituly.

Decentralizovaná autonómna organizácia je v princípe inštitúcia pozostávajúca zo smart kontraktov, ktoré sa na základe vstupov zvonku automaticky spúšťajú. V ideálnom prípade nehrajú v rozhodovaní organizácie žiadnu úlohu ľudia. Ako príklad DAO by mohlo poslúžiť AirBnB. Potrebné by však boli špeciálne zámky alebo dvere, ktoré by vedeli zareagovať na povedzme QR kód. Žiadna interakcia medzi nájomcom a prenajímateľom nemusí nastať, o všetko sa postarajú inteligentné zmluvy, ktoré Vám byt či apartmán sprístupnia alebo upozornia na koniec pobytu. Majiteľom sa iba vypláca zisk.

Daniel Larimer je autor stojaci za DAO konceptom, ktorý navrhol v publikácii „Decentralized Organized Company“ zverejnenej 7. septembra 2013.

Vitalik Buterin navrhol, aby mohla byť DAO po spustení organizovaná tak, aby bežala bez manažérskej interakcie, za predpokladu, že inteligentné zmluvy budú Turingovsky kompletné. Ethereum, postavené na blockchaine a spustené v roku 2015, bol popísané ako Turingovsky kompletné, čo umožnilo vznik DAO. Decentralizované autonómne organizácie sa chcú stať otvorenými platformami, kde jednotlivci kontrolujú svoju identitu a osobné údaje.

The DAO

V roku 2016 už konkrétna decentralizovaná autonómna organizácia nazvaná The DAO, v podstate len súbor smart kontraktov vyvinutých na platforme, získala rekordnú sumu vo výške $150 miliónov na financovanie projektu. The DAO však bola hacknutá v júni 2016, keď si spomínaných $50 miliónov v ETH privlastnila anonymná entita. O riešení tohto problému sa v Ethereum komunite silno diskutovalo. Na jednej strane barikády stáli ľudia, ktorý problém odcudzených prostriedkov chceli riešiť takzvaným blockchain rollback-om, v ktorom sa zmení história transakcií. Odcudzené prostriedky by tak skončili nie na hackerovej adrese, ale na adrese vývojárov ETH, ktorí by následne tokeny vrátili investorom. Avšak základným krédom blockchainu je jeho nemennosť. Na druhej strane teda stáli ľudia, ktorí chceli zachovať nemennosť blockchainu a nesúhlasili s tým, aby sa kód zmenil. Obávali sa, že to ovplyvní dôveryhodnosť ETH. Keďže sa tieto dva názorové tábory nedohodli, došlo k hard forku Ethereum siete a vznikli dve verzie: Ethereum – ETH(s novým kódom) a Ethereum Classic – ETC (s pôvodným kódom). Obidve meny sú stále obchodovateľné a každý, kto vlastnil v tom čase Ethereum, obdržal rovnaké množstvo ETC.

Po rozvetvení siete súvisiacom s The DAO útokom bol Ethereum následne forknutý ešte dvakrát vo štvrtom štvrťroku roku 2016, aby sa vysporiadalo s ďalšími útokmi. Do konca novembra 2016 spoločnosť Ethereum zvýšila svoju ochranu pred DDoS útokmi, odstránila nepotrebné dáta z blockchainu a zabránila ďalším spamovým útokom.

V tomto článku sme si popísali históriu projektu Ethereum, čo je to DAO, a čo predchádzalo rozdeleniu siete na ETH a ETC. Ethereum je veľmi rozsiahly predmet a pokračovať v ňom budeme v samostatnom článku.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...