Sledujte nás aj na

Nadchádzajúce spustenie EOS mainnetu je v súčasnosti jedno z najočakávanejších udalostí tohto leta. V súčasnosti, všetky EOS sú ERC-20 tokeny, ktoré fungujú na Ethereum sieti. So spustením mainnetu sa EOS dočká vlastnej blockchain siete, ktorú mnohí krypto-odborníci označujú ako blockchain tretej generácie. Napriek tomu, že mainnet by mal byť spustený až 2. júna, cena EOS reaguje silným rastom už teraz. Za posledný týždeň cena EOS vzrástla o viac ako 72%. S trhovou kapitalizáciou viac ako $17 miliárd, EOS zaujal 5. miesto v rebríčku najsilnejších kryptomien podľa trhovej kapitalizácie. Otázka však znie, je tento silný rast opodstatnený?

Okrem blížiaceho sa spustenia mainnetu, EOS nedávno oznámil množstvo ďalších iniciatív a partnerstiev, ktoré tlačili cenu tokenu hore. Medzi ne patrí napríklad financovanie vývojárov, ktorí budú využívať EOS softvér alebo programovať decentralizované aplikácie (dApps) na EOS platforme.

EOS je v súčasnosti 5. najsilnejšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie.

Cena EOS stále rastie

V čase písania článku cena EOS dosiahla $19.12, čo predstavuje nárast vyše 220% oproti hodnote z pred dvoch týždňov. Celková trhová kapitalizácia sa pohybuje na úrovni $15.7 miliárd, čo umiestňuje túto kryptomenu na 5. priečku najsilnejších kryptomien.

Vývoj ceny EOS za posledné dva týždne.

 

Dokáže EOS naplniť svoje ciele?

Projekt EOS získal značnú pozornosť vďaka svojim sľúbeným funkciám. Systém EOS je navrhnutý tak, aby poskytoval ideálne prostredie pre vývoj a nasadenie dApps a zároveň ponúkal extrémne vysokú výkonnosť transakcií spárovanú bez akýchkoľvek transakčných poplatkov. 

Cieľom EOS je vybudovať decentralizovanú komunitu rôznych softvérov a webových stránok na internete, ktoré budú napájané touto technológiou. EOS tiež odkazuje na tento koncept skratkou DAC – Decentralizované Autonómne Komunity alebo Autonómne Korporácie.

Napriek tomu, že tím EOS teoreticky disponuje kapacitami, aby udržal krok s intenzívnymi požiadavkami, ktoré predstavujú milióny dApps využitím PoS (Proof-of-Stake), niektorí pozorovatelia krypto-trhu si myslia, že EOS je značne nadhodnotený.

Tvorca Etherea Vitalik Buterin nedávno naznačil, že celé spektrum altcoinov je vysoko nadhodnotené, zdôrazňujúc jeho pohľad, že blokchain ekosystém je v súčasnosti presýtený špekuláciami.

Kryptomenový analytik Joseph Young si tiež myslí, že EOS je nadhodnotený a vo svojom twitter príspevku ho prirovnal k projektu SpaceX:

EOS v roku 2017 mal väčšiu hodnotu ako SpaceX: $17 miliárd.

Jedna spoločnosť vystrelila do vesmíru raketu, tá druha zas spustila testnet (testovaciu sieť).

Súhlasím s @twobitidiot, myslím si, že $17 miliárd je príliš veľká čiastka pre blockchain sieť, ktorá ešte nespustila mainnet.

https://twitter.com/iamjosephyoung/status/990674209507393536

Ak EOS skutočne dokáže poskytnúť avizovaných „milión transakcií za sekundu“ a zároveň vytvoriť a udržať si silnú aktívnu komunitu vývojárov tretích strán, potom je pravdepodobné, že si tento token udrží vysokú hodnotu. Súčasná hodnota EOS sa dá pripísať prílišnému nadšeniu zo spustenia mainnetuvysoko efektívnej marketingovej kampani.

Obavy z centralizácie

Projekt EOS síce môže poskytnúť riešenie problémov so škálovateľnosťou, ktoré v súčasnosti bránia rozsiahlemu nasadzovaniu a používaniu dApps, ale za akú cenu? Technická architektúra EOS je založená na 121 uzloch zvolených komunitou, z ktorých 21 plní funkciu mining (ťažobných) blokov.

Niektorí členovia komunity prirovnávajú túto organizáciu uzlov k spoločnosti z tretej strany, čo je v silnom rozpore s pôvodnou decentralizovanou víziou tvorcu Bitcoinu Satoshiho Nakamota.

Zástancovia EOS však tvrdia, že tieto EOS „super uzly“ sú volené a vyberané komunitou. Podľa vývojárov je EOS architektúra vysoko odolná voči korupcii a je teda v súlade s princípom decentralizácie. Tento model riadenia EOS tiež umožňuje implementovať zmeny na úrovni protokolu bez potreby hard forku, čo umožňuje držiteľom EOS tokenov efektívne participovať na vývoji samotnej siete.

Generálny riaditeľ spoločnosti EOS, Dan Larimer, zastáva názor, že otázka decentralizácie je komplikovanejšia a nedá sa ňa ňu pozerať v spektre bielej a čiernej. Podľa Larimera, pokiaľ ide o decentralizáciu, čísla nie sú všetko, záleží na distribúcii.

Záver

Keďže EOS mainnet nebol doposiaľ spustený, nikto nemôže túto technológiu v reálnom svete používať. Zatiaľ sa dá len testovať na skúšobnej sieti, no to však od jednej z TOP 10 kryptomien  určite nie je dostačujúce. Pokiaľ EOS nebude oficiálne spustený, jeho aktuálna cena bude odrážať nadšenie a očakávania investorov. Treba však poznamenať, že ambície tejto platformy sú skutočné veľké a zaujímavé. Ak ich vývojári dokážu splniť, je možné, že v kryptosfére dôjde k obdobnej revolúcii, akým bolo spustenie Ethereum siete a smart kontraktov.

Zdroj: cryptoslate.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...