Sledujte nás aj na

Kryptomenové projekty často a radi využívajú služby etických hackerov. Tí im v rámci takzvaných bounty programov ponúkajú svoje služby v podobe nájdenia chybných častí kódu, za čo im jednotlivé spoločnosti platia zaujímavé sumy. Podľa správy, ktorú zverejnil portál HackerOne, len počas prvého mesiaca v tomto roku vyplatili takouto formou dva popredné kryptoprojekty TRON a EOS desiatky tisíc dolárov.

Hackeri odhalili v ekosystéme TRON a EOS 9 závažných chýb

HackerOne, ktorý funguje ako verejné fórum slúžiace na zverejnenie informácií o chybách v zdrojových kódoch, odhalil, že EOS.io, ktorý stojí za vývojom EOS tokenu vyplatil v januári za päť odhalených kritických chýb viac ako $50,000. Špecifiká samotných chýb z bezpečnostných dôvodov zverejnené neboli. Stránka však publikuje samotnú výšku odmeny, ktorej najvyššia hodnota bola $10,000.

Obdobný spôsob odchytávania medzier v systéme využíva aj TRON. V minulom mesiaci za odhalenie štyroch chýb vyplatili celkovú sumu $22,7000. Potenciálne zraniteľné miesta sa podarilo v spolupráci s etickými hackermi odstrániť aj známym krypotmenovým burzám Cobinhood a Coinbase.

Ďalšia EOS chyba spôsobila päťhodinový výpadok hlavnej siete!

Na jednej strane používatelia kvitujú spôsob využitia finančných prostriedkov zo strany vývojových tímov a nadácií, ktoré sa takto snažia zabrániť hackerom zaútočiť na ich platformy. Ide totiž o efektívny spôsob, ako zvýšiť bezpečnosť, a zároveň stimulovať angažovanosť komunity. Niektorí investori sú však znepokojení množstvom kritických chýb objavených v tak krátkom rozpätí.

64 projektov malo počas predošlého roku až 3,000 chýb

O celkovej efektivite etických hackeroch, respektíve o množstve chýb v kódoch jednotlivých kryptoprojektov vypovedá posledný report. V ňom HackerOne uvádza, že za predošlý rok 2018 sa podarilo odchytiť viac ako 3,000 chýb. Treba mať však na pamäti, že ide len o chyby reportované a zaznamenané na HackerOne. Celkový počet teda môže byť podstatne vyšší. V rámci odmien sa za uplynulý rok vyplatilo $878,504. Z tejto sumy až 60 % vyplatil EOS ($534,500), nasledovaný burzou Coinbase ($290,381) a TRONom ($76,200).

Bitcoin Core vývojári opravili kritickú chybu v kóde!

Skutočnú chybovosť je ťažké odhadnúť

Zaujímavý je aj údaj, že z celkového množstva odmien v rámci všetkých technologických sfér tvoria odmeny za odchytenie chýb v oblasti kryptomien len 4 %. Priemerná odmena za rok 2018 vo sfére kryptoprojektov predstavovalo $1,490. HackerOne disponuje dátami od 64 blockchain spoločností.

Ak vezmeme do úvahy, že na trhu je pritom už viac ako 2,000 kryptomien, výsledný sumár objavených chýb môže obraz o ich zraniteľnosti skresľovať. Inými slovami – skutočný počet zraniteľných miest je s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou výrazne vyšší.

Významný miľnik pre krypto: Obľúbená platobná appka implementuje Bitcoin Lightning Network

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...