Sledujte nás aj na

Po tom, ako sa Garrett Camp v novembri vrátil zo svojej perspektívu meniacej cesty z Afriky, rozhodol sa darovať polovicu svojho majetku charite. Nespomenul však, že rozdávať peniaze nie je všetko čo má v pláne. Rozhodol sa totiž vymyslieť si vlastné.

Posledných päť mesiacov strávil G. Camp plánovaním novej kryptomeny, ktorá by mala eliminovať technické problémy, s ktorými sa potýkajú súčasní giganti Bitcoin a Ethereum. Podľa Campovho vyjadrenia pre Fortunedúfa, že sa mu podarí oživiť pôvodnú premisu virtuálnych mien: instantné, cenovo dostupné a medzinárodné platidlo pre masy.

Zakladateľovi Uberu niečo na kryptomenách chýba

Minulý rok v máji kúpil Camp na burze Coinbase svoj prvý Bitcoin a 10 ETH. Keď však chcel pokračovať v investíciach do rýchlo sa rozširujúceho sveta digitálnych tokenov, ostal sklamaný.

„Čím viac som si o nich čítal, tým menej som chcel nakúpiť väčšie množstvo. Uvedomil som si, že možno by bolo lepšie spustiť nový projekt, za ktorým budú stáť rôzny vedci, univerzity a výskumné ústavy — ako pri zrode Internetu.“

Camp svoj projekt pomenoval „ECO„. Pre názov sa rozhodol pretože je krátky, úderný, ľahko vysloviteľný bez ohľadu na jazyk a evokuje koncepty ako „ekosystém,“ „ekonomika“ či „ecommerce.“

Camp je ďalším v dlhej rade podnikateľov, ktorí sa v posledných mesiacoch rozhodli vstúpiť do krypto ringu. Pavel Durov, CEO a zakladateľ Telegramu sa nedávno chválil miliardovým „ICO.“ Spoločnosti ako Overstock, Kodak alebo Kik mali alebo plánujú vlastné ICOs. Dokonca aj Mark Zuckerberg sa vyjadril, že tento rok plánuje upriamiť výskumné aktivity Facebooku na oblasť „kryptografie a kryptomien.“

ECO vs. Bitcoin

Medzi protokolom ECO a ostatnými kryptomenami ako napr. Bitcoin je pár podstatných rozdielov. Prvým je ten, že ECO blockchain je navrhnutý tak, aby bežal na „overených uzloch“ a nie na počítačoch anonymnej siete dobrovoľníkov. Čo teda systém stráca na bezpečnosti vykompenzuje rýchlosťou a efektívnou koordináciou. Camp systém nazval „zlatou strednou cestou“ medzi decentralizáciou (Bitcoin) a centralizáciou (Visa). Camp by tieto uzly na začiatok rád rozbehol na 5%-ách najlepších univerzít a vedeckých pracoviskách po celom svete (ktorých je niekoľko tisíc).

Ďalšia vec, ktorou sa ECO líši od Bitcoinu, je jeho motivačná štruktúra. Namiesto toho aby „ťažiari“ medzi sebou súperili, vždy keď v Campovom systéme uzol vytvorí nový blok, odmena sa rozdelí medzi všetky uzly a používateľov. V tomto systéme budú ľudia operujúci uzly – tiež známy ako generátory tokenov – motivovaní k absolútnemu minimu práce. Tiež to znamená, že ťažiari nebudú mať dôvod používať všetku im dostupné počítačovú silu, čím sa zníži spotreba energie.

Ďalším dôležitým faktorom je distribúcia tokenov. Camp sa chce vyhnúť tomu, aby ECO tokeny zhromažďovala malá skupina špekulantov, práve naopak, tvrdí, že čím viac majiteľov tým lepšie. Z celkového počtu bilióna tokenov, ktoré budú vygenerované v priebehu najbližších rokov, projekt plánuje rozdeliť polovicu medzi prvú miliardu používateľov. Camp plánuje odložiť pätinu tokenov pre verifikované uzly (univerzitných partnerov a výskumníkov), desatinu pre ECO Foundation, na operačné náklady a výskumné granty, desatinu pre poradcov a aktívnych prispievateľov a desatinu pre „strategických partnerov„.

Počiatočná fáza projektu

Na pomoc naštartovať projekt, ohlásil vytvorenie novej neziskovej organizácie: ECO Foundation, do ktorej plánuje investovať $10 miliónov zo svojich vlastných peňazí a peňazí malého množstva partnerov z Expa, jeho 4-ročného startup akcelerátora. Rada nadácie, ktorej zloženie ešte nie je známe, by mala podľa Campa byť zložená z ľudí z rôznych intelektuálnych a geografických oblastí. Ako sa však Camp vyjadril, projekt je stále v počiatočnej fáze.

„Stále sme vo fáze navrhovania. Úmyselne sme zatiaľ nenapísali veľké množstvo kódu. Kým sa do toho naozaj pustíme naplno, chceme viac názorov expertov, výskumníkov a vedcov.“

Camp sa vlastne pokúša o virtuálne brainstormingové stretnutia, ako tie, ktoré viedli k vytvoreniu Uberu v roku 2009.

Demo screenshot ECO peňaženky

V Campovom white paperi sa píše:

„Ak ste expertom na technológiu, bezpečnosť, ekonomiku, riadenie, politiku alebo dizajn a máte záujem pomôcť vytvoriť z Eca globálnu menu, prosím kontaktujte nás na contributors@eco.com. Univerzity, open-source projekty, spoločnosti a neziskové organizácie, ktoré majú záujem stať sa súčasťou tohto projektu sa môžu ozvať na partners@eco.com. V prípade, že nám chcete poskytnúť feedback, môžete tak urobiť na feedback@eco.com.“

Camp svoju víziu zatiaľ zdieľal len s niekoľkými vybranými poradcami, napríklad Navalom Ravikantom, zakladateľom AngelListu, Adamom Bainom, bývalým COO Twitteru, Scottom Belskym, CPO Adobe creative cloudu a Timom Ferrissom, autorom, moderátorom a rečníkom.

Amira Yahyaoui, členka Expa — Campovho startupového akcelerátora, ktorá takisto pracuje na ECO tvrdí, že okamžite pochopila možnosti tohto systému na základe svojho detstva v Severnej Afrike, k technickým špecifikáciám sa však nevyjadrila.

„Úprimne, krypto diskusia ako taká ma veľmi nezaujíma. Pochádzam z kontinentu kde väčšina ľudí nemá vôbec prístup k peniazom. Meny nemajú žiadnu hodnotu, pretože to nie sú meny. Nič si za ne totiž nemôžete kúpiť…“

V jej rodnom Tunise, kde Yahyaoui pomáhala iniciovať politické zmeny počas arabskej jari, populácia nemá takmer žiadny prístup k spoľahlivému finančnému systému. ECO by podľa Yahyaoui mohlo byť projektom, vďaka ktorému si svet Campa zapamätá.

„Keď mi prvýkrát vysvetľoval svoj plán, pozrela som sa naňho a povedala, že ak sa mu to podarí, ľudia ťa budú predstavovať ako človeka, ktorý založil ECO a predtým malú firmičku menom Uber.“

Camp dúfa, že testovanie spustí v priebehu tohto roka, ideálne do šiestich mesiacov.

Zdroj: fortune.com Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...