Sledujte nás aj na

S blížiacim sa Bitcoin ETF sa hromadia dotazy ohľadne výhod tohto typu fondu. Čo je to investičný fond, aké sú jeho typy a ako sa darí kryptomenovým fondom a nie len to sa dozviete v tomto článku.

Čo je investičný fond?

Investičným fondom sa rozumejú peniaze, vložené investormi s úmyslom vytvoriť profit. Napríklad: Fero, Martin a Tomáš chcú investovať na kryptotrhu, každý z nich má 300 eur. Vytvoria fond s vkladom 900 eur, ktorý môže byť pridelený na nákup 6 rôznych kryptomien s hodnotou 150 eur. Tento spôsob im umožní lepšiu diverzifikáciu portfólia s čím prichádza minimalizácia rizika a maximalizácia zisku. S pomocou profesionálneho správcu fondu môžu investori maximalizovať profit.

Typy investičných fondov:

1. Otvorený podielový fond (OPF)

Keď investori do fondu vložia väčší kapitál, vydajú sa nové akcie, čo znamená, že dostanú podielový list buď na dobu určitú, alebo neurčitú. Investori môžu tieto akcie kedykoľvek vybrať priamo z fondu avšak každý nákup bude stáť malý poplatok. Investície smerujú hlavne do cenných papierov na regulovanom trhu. OPF sa na Slovensku vyskytuje najčastejšie.

2. Uzavretý podielový fond (UPF)

Na rozdiel od otvoreného podielového fondu ponúka uzavretý fond obmedzené akcie prostredníctvom IPO (Initial Public Offering), alebo súkromného predaja. Po ukončení IPO sa akcie obchodujú na burzách. Fond vzniká na dobu určitú, ale časom sa môže premeniť na otvorený podielový fond. Na Slovensku sa tento typ fondu nevyskytuje.

3. Hedžový fond

Hedžový fond (hedge fund) čerpá kapitál od akreditovaných jednotlivcov, alebo inštitucionálnych investorov a nie je prístupný verejnosti. Takýto fond investuje do širokej škály aktív a riadi sa rôznymi agresívnymi technikami ako napríklad short sell, obchody na páku, alebo finančné deriváty, vďaka čomu dokážu profitovať aj na medveďom, klesajúcom trhu. Tento typ fondu je väčšinou pod dohľadom profesionálnej firmy, ktorá si účtuje odmenu zo zisku fondu.

4. Fond obchodovaný na burze (ETF)

Exchange-traded fund je druh fondu, ktorý je obchodovaný na burze cenných papierov. Sleduje indexy, aktíva, akcie, dlhopisy atď. Nákupom akcií ETF vlastníte podiel portfólia, ktorý sleduje zisk a výkon základných aktív. Do ETF môže vkladať kapitál autorizovaný investor, ktorý môže ďalej predať aktíva na sekundárnom trhu menším investorom. Na rozdiel od bežných podielových fondov môže investor s podielom manipulovať v priebehu obchodnej fáze. Ďalšou výhodou je, že odpadá platba vstupných a výstupných poplatkov a ročné poplatky správcom fondu sú oveľa menšie než bežne.

5. Podielový fond

Podielový fond je podobný hedžovému fondu. Jediný rozdiel je otvorený charakter fondu. Investori môžu byť akreditovanými investormi alebo retailovými investormi. Tento typ fondu poskytuje likviditu, lepšiu diverzifikáciu a väčšiu ekonomickú škálu. Avšak cena je vyššia, pretože podielový fond musí platiť niekoľko typov poplatkov a výdavkov.

Dopyt rastie aj po kryptofondoch

Za posledné roky došlo k výraznej zmene v dopyte kryptomenových fondov. Od roku 2016 počet fondov vzrástol takmer štvornásobne. Najviac fondov je založených v USA, Hong Kongu a Británií. Dnes tvorí najväčší podiel kryptomien v hedžových fondoch.

Medzi najznámejšie kryptofondy aktuálne patria:

  • Blueyard je kryptofond zameraný na rizikové investície ako ICO, alebo podobné decentralizované startupy. Je to nemecká spoločnosť, ktorá investorom umožňuje bezpečnejšie investovať do digitálnych aktív.
  • The Logos Fond zaujal širší záber, ktorý kombinuje investície do kryptomien, ICO a profituje aj z ťaženia.
  • Polychain sa považuje za jeden z najuznávanejších kryptomenových fondov s dobrým zázemím pre väčšinu investorov, ktorí hľadajú všeobecné digitálne investície.

Nárast počtu kryptofondov — zdroj: cryptofundresearch

Prečítajte si aj o kryptomenových dividendách ako forme pasívneho príjmu.

Od 1. januára 2017 do 1. januára 2018 došlo k výraznému nárastu finančného kapitálu vloženému do kryptofondov. Zo začiatočných $190 miliónov sa kapitál navýšil až na $7.11 miliárd, čo je približne 37-násobný nárast. Väčšina fondov je však malá a má zainvestované menej než $10 miliónov. Iba 28 krypto fondov má zainvestované viac ako $100 miliónov. Toto číslo sa môže rapídne zvýšiť ak SEC schváli Bitcoin ETF.

Nárast financií vložených do kryptofondov — zdroj: cryptofundresearch

Budúcnosť pre kryptomeny

S rastúcim dopytom po blockchaine je nepochybné, že masové osvojenie sa môže stať realitou už čoskoro. Každý rok sa vytvára stále viac krypto projektov, čo zvyšuje potrebu kryptomenového investičného fondu. Okrem toho kryptomeny priťahujú aj nových investorov vďaka svojej decentralizovanej povahe.

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...