Sledujte nás aj na

Cardano developerský tím sprístupnil novú verziu kódu – Cardano 1.5. Táto verzia je dostupná na testovacej sieti, kde v súčasnosti už prebieha intenzívne testovanie spomínanej aktualizácie. Vydanie Cardano 1.5 je podstatným míľnikom, pretože ide o posledný krok súčasnej vývojovej fázy Byron, ktorá prebieha od spustenia Cardano mainnetu.

Posledná etapa fázy Byron

Cardano 1.5 je dôležitá verzia pre samotný prechod na ďalšiu vývojovú fázu s názvom Shelley. Aktualizácia so sebou prináša nový konsenzus protokol, a to Ouroboros BFT. Ten je kľúčovým krokom v prechode z Ouroboros Classic, súčasne aktívneho protokolu, na Ouroboros Genesis, protokol novej Cardano (ADA) etapy Shelley.

Shelley je dlhoočakávaná aktualizácia Cardano kódu, ktorá zavedie mnoho zmien a noviniek ako decentralizáciu siete a stakepool ťaženie pomocou PoS (proof-of-stake) systému.

Ouroboros Genesis je aktualizácia protokolu, ktorý poháňa samotnú ADA sieť. Ouroboros Genesis je prvý protokol typu proof-of-stake, ktorý konkuruje vysokým bezpečnostným štandardom proof-of-work protokolu, ktorý používa aj Bitcoin.

Cardano sa dostalo do poslednej fázy vývojovej etapy Byron.

Ouroboros BFT však nebude aktivovaný so spustením Cardano 1.5. Bude však aktivovaný v separátnej aktualizácií, ktorá bude oznámená samostatne. Tento upgrade protokolu deaktivuje protokol Ouroboros Classic a aktivuje protokol Ouroboros BFT. Technicky vzaté, táto druhá aktualizácia je hard fork, ale bude prebiehať plynulým a automatickým spôsobom, pretože ide o dlhodobo plánovanú aktualizáciu kódu, s ktorou súhlasili všetky strany zodpovedné za prevádzku a vývoj ADA.

Ktokoľvek, kto bude používať staršiu verziu ako Cardano 1.5, nebude schopný podstúpiť tento hard fork. Používatelia ADA testnetu boli dôrazne vyzvaní, aby svoj softvér upgrade-ovali na verziu 1.5 a tým pomohli vývojovému tímu testovať prechod na testnete skôr, než sa Cardano 1.5 aplikuje na samotný mainnet.

Bitcoin
Bitcoin
$4,031.33
BTC -0.11%
Ethereum
Ethereum
$139.63
ETH -0.69%
XRP
XRP
$0.3148
XRP -1.02%

Vydanie verzie 1.5 tiež prináša mnoho ďalších vylepšení. Patria medzi ne zlepšenia výkonu pri vykresľovaní zoznamov s veľkým množstvom transakcií a adresami peňaženiek, pridanie funkcií na zistenie nedostatočného miesta na disku a nová obrazovka, ktorá zobrazuje proces konsolidácie blokových úložných priestorov.

Cardano predstavuje rad noviniek, pripravuje nový jazyk pre smart kontrakty

Záver

 Cardano momentálne nevyužíva celý svoj potenciál. Avšak neustála implementácia nových funkcií a oznámenia nových spoluprác predstavujú silný fundament a základňu pre potenciálny budúci rastový impulz pre túto kryptomenu.

Bližší pohľad na platformu Cardano

Zdroj: forum.cardano.orgZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...