Sledujte nás aj na

25. septembra informovala spoločnosť Facebook o vážnom bezpečnostnom probléme na svojej platforme, ktorý postihol takmer 50 miliónov používateľov. Dúfajme, že toto narušenie bezpečnosti prinúti manažment spoločnosti, aby urýchlili svoje úsilie o zlepšenie ochrany osobných údajov možno aj s použitím blockchain technológie.

50 miliónov účtov v ohrození

Zraniteľnosť účtov na Facebooku, ktorá postihla takmer 50 miliónov používateľov, bola doposiaľ najväčším bezpečnostným incidentom, akému spoločnosť čelila. Podľa bezpečnostnej aktualizácie spoločnosti, doteraz prebiehajúce vyšetrovania odhaľuje, že:

Začiatkom tohto týždňa sme zistili, že externý útočník napadol naše systémy a využil zraniteľnosť, ktorá odhalila prístupové tokeny pre účty ľudí v jazyku HTML, pri vykresľovaní určitých komponentov funkcie „Zobraziť ako“. Píše sa v bezpečnostnej aktualizácii spoločnosti ako výsledok prebiehajúceho vyšetrovania.

Bezpečnostná správa tiež naznačuje, že zraniteľnosť bola výsledkom interakcie troch odlišných chýb zameraných na funkciu „Zobraziť ako“. Jedná sa o funkciu, pomocou ktorej si môžete pozrieť ako vyzerá Váš facebookový profil z pohľadu iného používateľa či verejnosti. Paradoxne práve táto funkcia slúži aj na kontrolu toho, či ste si správne nastavili viditeľnosť Vašich údajov pre rôzne publikum ako aj iné bezpečnostné prvky.

Spoločnosť už oznámila, že chyba bola opravená.

Aktualizovaná správa ďalej dodáva:

“Medzi iným sme museli obnoviť prístupové tokeny k takmer 50 miliónom účtom, o ktorých vieme, že boli chybou ovplyvnené, a tiež sme urobili preventívny krok a resetovali sme tieto tokeny aj pre ďalších 40 miliónov účtov, ktoré použili funkciu “Zobraziť ako” (View as) v poslednom roku alebo ju pravidelnejšie používajú. Nakoniec sme dočasne funkciu “Zobraziť ako” vypli ako súčasť dôkladnej bezpečnostnej kontroly.”

Pomôže s bezpečnosťou blockchain?

Tomuto narušeniu bezpečnosti sa určite dalo zabrániť. Dôvera v schopnosť spoločnosti ochrániť súkromné dáta svojich používateľov je už dlhšiu dobu nízka a tento incident k negatívnej povesti len prispieva. Facebook čelí aj obvineniam z predávania informácii tretím stranám a z toho plynúcemu ovplyvňovaniu prezidentských volieb v USA. Mohol by práve blockchain pomôcť so zjavne zanedbanou bezpečnosťou osobných údajov?

Blockchain umožňuje používateľom vymieňať si dáta v distribuovanom, decentralizovanom, bezpečnom a neskorumpovateľnom prostredí. Sila tejto technológie spočíva v jej transparentnosti. Každý môže vidieť transakcie, ktoré boli blockchainom zaznamenané. Najdôležitejšie je, že modifikácie v blockchaine neostanú nedetekované.

Stav blockchainu za druhý kvartál 2018

V médiách sa už dlhšiu dobu šíria správy o tom, že spoločnosť Facebook skúma možnosť využívať túto technológiu.

V máji 2018 spoločnosť Facebook vymenovala vedúceho Messenger tímu, aby riadil nový tím, ktorý bol poverený „preskúmaním toho, ako najlepšie využívať blockchain na Facebooku“.

6. septembra 2018 spoločnosť CNBC oznámila, že spoločnosť Facebook pridá šesť nových pracovných pozícií do svojho blockchain tímu.

Facebook potrebuje napríklad aj vedúceho Business Developmentu pre Blockchain. Samozrejme potrebné sú odborné znalosti a zodpovednosť ako aj dôkladné pochopenie blockchain technológie a produktu s cieľom informovať a ovplyvňovať produktový plán a podporu a realizovať plány. Blockchain tím sa tak pomaly vo Facebooku stáva realitou, no je otázne kedy sa dočkáme prvých reálnych výsledkov.

Zdroj: bitcoinist.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...