Sledujte nás aj na

Počas dnešného dňa, 3.januára 2019 sa v kryptokomunite uskutoční udalosť „Proof of Keys“. V rámci nej si všetci Bitcoin HODLeri pripomínajú a zároveň oslavujú vytvorenie Genesis Blocku v sieti Bitcoin. Primárnym cieľom tejto akcie je previesť si krytomenu držanú na centralizovanej burze do vlastnej peňaženky, ku ktorej vlastníte privátny kľúč iba vy.

Proof of Keys – 3. január 2019, 17:00 CET

S myšlienkou „Proof of Keys“ prišiel koncom roka používateľ redditu s prezývkou „sotashi“. Ten navrhol, aby sa komunita spojila a dňa 3. januára 2019, 10 rokov od vytvorenie Genesic Blocku, previedla o 17:00 CET všetky kryptomeny držané na obchodných platformách a burzách do peňaženiek, ku ktorým má majiteľ privátny kľúč. Týmto krokom chce nie len demonštrovať silu komunity, ale aj vystaviť burzy tlaku a poukázať na fakt, že im nie je možné z viacerých dôvodov plne dôverovať. Zároveň však navrhuje, aby si používatelia poslali vybrané coiny o deň neskôr naspäť na burzy.

Ideu následne podporilo viacero významných a populárnych osobností a kryptoinfluencerov. Medzi inými napríklad Trace Mayer, Max Keiser, Nick Szabo či Caitlin Long.

Not your keys, not your Bitcoin

Zmienená udalosť sa snaží spochybniť myšlienku, že klienti búrz a obchodných platforiem sú skutočnými vlastníkmi svojich kryptomien aj v momente, kedy ich majú na burze. Tie ich totižto držia vo vlastných peňaženkách (ideálne cold wallets). Prístup klientov k ich vkladom  tak stojí de facto iba na dobrej vôli danej platformy.

Akcia „Proof of Keys“ preto zdôrazňuje potrebu vedomia, že pokiaľ vlastník kryptomeny nemá od svojho účtu (penňžeky) súkromný kľúč, nie je v podstate ani vlastníkom svojich digitálnych aktív.

Trace Mayer, hlavný propagátor tejto akcie, preto vyzval celú kryptokomunitu, aby túto udalosť využila na spôsob, ako odhaliť či burzy a obchodné platformy skutočne dokážu poskytnúť dôkaz o prostriedkoch vo svojej úschove. Viac o celom evente si môžete prečítať na jeho oficiálnej stránke proofofkeys.com.

Bitcoinová sieť oslavuje 10 rokov! Od vyťaženia Genesis bloku uplynula už dekáda.

HitBTC zmrazuje zákaznícke účty

Podľa niekoľkých zdrojov sa burza HitBTC postavila k plánovanej akcii prinajmenšom neeticky. Viacerým svojim klientom totiž zmrazila ich účty. Tým im de facto znemožnila spolupodieľať sa na udalosti „Proof of Keys“. Jej nekalé kroky dokumentujú viaceré posty na diskusnom fóre reddit. Podľa nich, burza začala blokovať výbery počnúc 31. decembrom 2018. Táto obchodná platforma, ktorej začiatky siahajú do roku 2013 a ktorá je z hľadiska denného objemu obchodov na 15. priečke, sa do nemilosti dostala už aj dávnejšie, predovšetkým vďaka anitkampani a nasledovnému bojkotu, ku ktorému vyzval John McAfee.

V čase písania tohto článku burza HitBTC stále nevydala žiadne oficiálne stanovisko, kde by sa vyjadrila k údajnému blokovaniu výberov v súvislosti so zmienenou akciou.

Zdroj: cryptoglobe.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...