Sledujte nás aj na

Hacknutie a odcudzenie kryptomien z búrz bohužiaľ nie je nič neobvyklé. Len prednedávnom sme boli svedkami útokov na burzy BitHumb a Coincheck, o ktorých sme Vás informovali. Najnovšie došlo k útoku na japonskú kryptomenovú burzu Zaif, kde sa útočníkom podarilo odcudziť kryptomeny používateľov v hodnote až $60 miliónov. Všetky tieto burzy majú okrem nešťastných obetí ešte jednu spoločnú vlasnosť — neboli adekvátne zabezpečené. Avšak decentralizované burzy môžu ponúkať riešenie nedostatočnej bezpečnosti.

Kryptomenová burza Coincheck, ktorá počas útoku prišla o viac ako $500 miliónov v XEM, čo je natívny token kryptomeny NEM, pobúrila investorov v Japonsku po tom, čo Koichiro Wada, generálny riaditeľ tejto burzy pripustil, že spoločnosť nemá dostatok odborníkov na bezpečnosť, ktorí by dohliadali na burzu.

„Boli sme si vedomí toho, že nemáme dostatok ľudí, ktorí pracujú na vnútorných kontrolách, manažmente a systémovom riziku. Snažili sme sa rozšíriť naše rady pomocou agentúr, no bohužiaľ skončili sme v tejto nezávideniahodnej situácii,“ povedal Wada.

Vývojársky tím NEM v oficiálnom vyhlásení uviedol, že aj keď nasadili automatický systém značenia tokenov za účelom vystopovania odcudzených finančných prostriedkov používateľov Coincheck, burza mala veľmi slabé bezpečnostné systémy.

V obdobnej situácii sa ocitol aj juhokórejský Bithumb, čo v konečnom dôsledku viedlo k prerušeniu aktivity tejto burzy na viac ako mesiac z dôvodu prepracovania interných systémov riadenia.

Decentralizované burzy môžu predstavovať riešenie bezpečnostných problémov

Decentralizované burzy, ako napríklad IDEX, ktorá využíva Ethereum blockchain, využívajú smart kontrakty na realizovanie transakcií peer-to-peer spôsobom (jedna strana priamo druhej, bez využitia prostredníka). Decentralizované burzy sú chránené pred pokusmi o narušenie bezpečnosti a proti hacknutiu, pretože hackeri sa nemôžu infiltrovať do siete peer-to-peer.

7 najčastejších kryptopodvodov a ako sa im vyhnúť

Na decentralizovanej burze, používatelia obchodujú prostredníctvom peňaženiek, od ktorých priamo vlastnia privátne kľúče (napríklad Trezor, Ledger alebo MetaMask). Preto majú používatelia vždy úplnú kontrolu nad svojimi finančnými prostriedkami tým, že ich kryptomeny sú vždy v ich vlastníctve a peňaženky spájajú s burzou len počas transakcie.

Prostriedky teda ostávajú v peňaženkách používateľov, až dokým nedôjde k uzavretiu obchodu na blockchain sieti, ktorá podporuje smart kontrakty (Ethereum, EOS atď.). Finančné prostriedky ako také, nikdy nie sú ohrozené alebo zraniteľné voči vonkajším útokom. Pri konvenčných centralizovaných burzách sa kryptomeny nachádzajú v peňaženkách týchto búrz, a teda nikdy nemáte nad nimi plnú kontrolu a navyše ako sme stále svedkami, tieto prostriedky sú náchylné na krádeže.

Decentralizované burzy začali apelovať predovšetkým na skupinu špecializovaných obchodníkov, ktorí majú záujem o investovanie do nových kryptomien s nízkou likviditou, pred ich samotnou integráciou na centralizované burzy.

Napríklad novovytvorené ERC-20 tokeny sa v súčasnosti prvotne sprístupňujú transakciám typu peer-to-peer za účelom získania likvidity. Pre takéto kryptomeny je to obzvlášť výhodné, pretože to ich to nič nestojí a je to relatívne efektívne. Zalistovanie kryptomeny na centralizované burzy môže byť pre nové kryptomeny obzvlášť finančne náročné.

Prečítajte si: Čo je to ERC-20 token?

Môžu decentralizované burzy konkurovať centralizovaným výmenám?

Momentálne drvivá väčšina obchodov s kryptomenami prebieha práve na centralizovaných burzách. Tie budú mať ešte určitý čas výhodu, avšak s postupnou osvetou a pochopením výhod decentralizovaných búrz sa náskok konvenčných obchodných platforiem bude rýchlo zmenšovať. A spoločnosti sú si toho dobre vedomé.

Binance už dávnejšie avizovala, že ich hlavným cieľom je plne decentralizovaná burza. Ostatné spoločnosti tiež nezaľáhajú a chcú vyplniť dieru na trhu. Bitfinex, podľa denného objemu obchodovania šiesta najväčšia kryptomenová burza na svete oznámila, že v blízkej budúcnosti spustí decentralizovanú platformu pre obchodovanie s názvom EOSfinex. Podľa informácii má byť táto burza postavená na technológii EOS a spustená bude už v nadchádzajúcich mesiacoch.

Záver

Je takmer isté, že decentralizované burzy sa budú stávať čoraz populárnejšími. Taktiež, je dosť pravdepodobné, že práve oni budú tvoriť budúcnosť obchodovania nielen kryptomien. V súčasnosti však spoločnosti, ktoré sa usilujú o vytvorenie decentralizovanej burzy čelia niekoľkým výzvam, predovšetkým škálovateľnosti. S príchodom nových technológií a blockchain platforiem novej generácie však aj tento problém môže byť vyriešený.

Zdroj:  ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...