Sledujte nás aj na

David Marcus, vedúci oddelenia pracujúceho na digitálnej mene Libra, ktorú plánuje Facebook spustiť budúci rok, tvrdí, že tento gigant v oblasti sociálnych médií nebude nijakým spôsobom kontrolovať ani inak ovplyvňovať Libru a jej sieť.

Za Libru bude zodpovedná Libra Association, nie Facebook

Marcus vo svojom blogu znovu zopakoval, že Facebook bude jedným z mnohých členov Libra Association. Tá bude ako nezisková organizácia zastrešovať celý projekt digitálnej meny Libra. Vzhľadom k veľkému počtu členov, nebude mať podľa jeho slov Facebook žiadne výhradné právo kontroly nad sieťou.

Členov združenia je aktuálne síce iba 28, no časom by mal ich celkový počet narásť. Vo finále ich bude podľa white paperu tejto meny až 100. Tento počet je stanovený aj kvôli tomu, aby žiadny člen nemal viac ako jednopercentnú kontrolu na sieťou.

Facebook nebude kontrolovať sieť, menu ani jej rezervu. Bude len jedným zo stovky členov združenia Libra Association. Nebudeme mať žiadne osobitné práva ani privilégiá. Je pre nás dôležité budovať projekt s dôveryhodnými subjektmi, ktoré by mohli fungovať v regulovanom prostredí, pričom by disponovali operačnou odbornosťou potrebnou na zabezpečenie integrity.

Povedal by som, že sto geograficky rozložených, priemyselne rôznorodých organizácií je dostatočný počet na to, aby sme mohli hovoriť o decentralizácii.

Popri obhajobe decentralizovaného riešenia Marcus pripomenul, že cieľom Libry je priniesť finančné služby ľuďom, ktorí nemajú prístup k dostatočnému bankovému systému.

S Librou bude mať každý, kto má smartfón za $40 a prístup na internet, možnosť bezpečne chrániť svoje aktíva, uskutočňovať transakcie s nízkymi poplatkami a časom získať aj prístup k celej škále finančných služieb. Sme pevne presvedčení, že ak Libra uspeje, môže to priniesť významnú zmenu, ktorá pozitívne ovplyvní miliardy ľudí.

Aj keď vyššie uvedená myšlienka znie sľubne, Marcusova reakcia prišla len jeden deň po tom, čo členovia demokratickej strany amerického kongresu požiadali Facebook, aby pozastavil vývoj Libry až do ďalšieho skúmania možných rizík. Najbližšie zasadnutia senátu a snemovne reprezentantov, ktorých sa má zúčastniť aj Marcus, sú naplánované na 16. a 17. júla tohto roku.

Libra: 10 vecí, ktoré potrebujete vedieť o digitálnej mene Facebooku

Libra nebude viazaná len na peňaženku Calibra

Zaujímavou časťou Marcusovho blogu je sekcia, v ktorej sa vyjadruje ku Calibre, dedikovanej peňaženke pre Libru. Podľa jeho slov Facebook ako vlastník dcérskej spoločnosti Calibra, nebude mať k dispozícii žiadne finančné údaje jej používateľov.

Okrem toho má byť používateľom Libry umožnené uschovávať túto digitálnu menu aj v konkurenčných peňaženkách. Jednou z nich má byť aj „keyless wallet“ od spoločnosti ZenGo. Tá je spolufinancovaná technologickým gigantom – Samsungom. ZenGo pred pár dňami už uskutočnil prvú proof of concept štúdiu (proces validovania a verifikovania nových postupov a technológií) zameranú na podporu tejto digitálnej meny od Facebooku.

Víkendový ฿ulletin: Snahy o deanonymizáciu kryptomien naberajú na obrátkach

Zdroj: facebook.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...