Sledujte nás aj na

Bitcoin je často označovaný za anonymný, pretože BTC môžete odosielať a prijímať bez toho, aby ste v rámci danej transakcie poskytli vaše osobné identifikačné údaje. V skutočnosti sú však prevody uskutočnené touto kryptomenou pseudonymné. Ronako ako keby ste publikovali na internete články pod určitým pseudonymom, akonáhle sa ten niekde spojí s vaším menom, všetko čo ste kedy napísali bude prepojené s vami.

V prípade Bitcoinu je vaším pseudonymom adresa. Každá transakcia zahŕňajúca túto adresu je navždy uložená v blockchaine. Ak ju teda niekde prepojíte so svojím menom, všetky prevody budú spojené s vami. Preto sa odporúča vygenerovať si na každú transkakciu vždy novú adresu. Nižšie vám prinášame zoznam najčastejších chýb, kvôli ktorým sa oberáte o súkromie a umožňujete relatívne jednoduché dohľadanie histórie vašich transakcií uskutočnených prostredníctvom Bitcoinu.

Víkendový ฿ulletin: Bitcoinová adresa detailne

Publikovanie vášho mena spolu s BTC adresou

Ide o najbežnejší spôsob, akým môžete nechtiac odhaliť všetky vaše transakcie. Veľa ľudí na internete verejne zobrazí svoju BTC adresu v nádeji, že im iní pošlú bitcoiny. Medzi najbežnejšie situácie patrí:

  • Písanie blogu pod vaším skutočným menom a uverejnenie adresy pre prijímanie darov v podobe BTC.
  • Vystupovanie na online fóre pod vašou reálnou identitou a umiestnením BTC adresy do svojho podpisu.
  • Vlastnenie webovej stránky registrovanej na vaše meno a vloženie zmienenej adresy pre prijímanie bitcoinu.

Všetky spôsoby uvedené vyššie umožnia komukoľvek vyhľadať si vašu adresu, zistiť jej zostatok či prejsť si všetky transakcie s ňou späté.

Bitcoin v podobe fyzických mincí sa stáva zberateľskou záležitosťou

Obchodovanie BTC voči fiat menám na burze

Drvivá väčšina kryptobúrz, ktoré umožňujú obchodovať kryptomeny voči klasickým fiat menám, podlieha AML predpisom (boj proti praniu špinavých peňazí). Tým pádom vyžadujú, aby im zákazníci preukázali svoju totožnosť poskytnutím svojho občianskeho preukazu či iného osobného dokumentu. Za predpokladu, že ste s obchodnou platformou zdieľali pravé doklady, burza bude presne vedieť kto ste.

Keďže obchodná platforma si tieto údaje starostlivo uchováva, dohľadanie vašej osoby a následné prepojenie so všetkými vašimi prichádzajúcimi a odchádzajúcimi transakciami bude veľmi jednoduché. Dobrým riešením teda môže byť nákup kryptomeny prostredníctvom kryptobankomatu alebo obchodovanie na decentralizovaných burzách.

Nákup tovaru za BTC

V prípade, že si objednávate tovar napríklad z internetového obchodu umožňujúceho platbu prostredníctvom bitcoinu, mali by ste byť tiež na pozore. Ak si totiž necháte tovar zaslať na vaše meno, opäť prezrádzate svoju identitu a prevádzkovateľ obchodu ju tak môže jednoducho spojiť s adresou odkiaľ ste uskutočnili platbu.

Prevod by ste teda rozhodne nemali spraviť z adresy, na ktorej držíte viac BTC ako ste ochotný zdieľať s druhou stranou.

Hosted Wallets

Hosted Wallets, teda peňaženky, ktoré poskytuje tretia strana sú populárne predovšetkým vďaka ich jednoduchému používaniu. Naproti tomu je tu však veľké bezpečnostné riziko spojené s faktom, že nevlastníte vaše privátne kľúče. Prevádzkovateľ peňaženky tak podpisuje vaše transakcie vo vašom mene, čo síce môže z hľadiska jednoduchosti prevodu znamenať určitú výhodu, ale riziko spojené s tým, že oprávňujete cudziu spoločnosť nakladať s vašimi kryptoaktívami je prinajmenšom na zvážení.

Keďže dáta vašej peňaženky sú uložené na serveroch poskytovateľa peňaženky, v prípade, že im v rámci registrácie poskytnete svoje súkromné údaje (telefóne číslo, adresa, emailový kontakt), všetky tieto dáta môžu byť použité ako vodítko pre identifikovanie vašej osoby.

Víkendový ฿ulletin: Všetko, čo by ste mali vedieť o hardvérových kryptomenových peňaženkách

The Onion Router (Tor)

Pokiaľ ide o odosielanie BTC transakcií v rámci Bitcoin P2P siete, nemá táto kryptomena žiadne vstavané šifrovanie. Keď teda uskutočňujete prevod, vaša transakcia prechádza cez servery vášho poskytovateľa internetových služieb v textovej forme. Ten ju môže  zachytiť, analyzovať a spojiť si ju s vašou IP adresou, ku ktorej vie samozrejme priradiť vaše osobné údaje. Tie ste mu totiž dobrovoľne odovzdali pri podpise zmluvy o zavedení internetového pripojenia.

Dobrý riešením na tento problém je použiť Tor (The Onion Router). Vďaka nemu dokážete utajiť nie len svoju polohu, ale predovšetkým aj svoju činnosť na internete, teda v tomto prípade prevody s BTC.

Na zváženie je aj používanie anonymných kryptomien, akou je napríklad Monero (XMR):

Víkendový ฿ulletin: Monero nielen pre začiatočníkov

Zdroj: 99bitcoins.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...