Sledujte nás aj na

Či už ste pripravení alebo nie, stane sa to. Len prednedávnom (1. august) prebehol hard fork bitcoinu a už je na obzore ďalší, ktorý možno očakávať počas najbližších troch mesiacov. Tentoraz ju podporí technický tím, ktorý navrhol SegWit2x.

Vedúcim projektu je Bitcoin developer Jean-Pierre Rupp, ktorý komentoval pokračujúce  práce na SegWit2x protokole a budúce navýšenie veľkosti bloku z 1 MB na 2 MB. Podľa Jeffa Garzika, zakladateľa spoločnosti Bloq a vývojára spoločnosti Segwit2x, návrh bol „všeobecne schválený“ členmi spoločnosti Segwit2x.

Na druhej strane ale máme developerov spoločnosti Bitcoin Core, ktorí predstavujú silnú opozíciu voči spoločnosti SegWit2x. Developeri z Bitcoin Core oznámili, že nadchádzajúci klient Bitcoin Core 0.15.0 automaticky odpojí všeky uzly podporujúce SegWit2x.

New Yorská dohoda. 23. mája 2017 bol deň, keď mala byť diskusia o Bitcoin škálovaní (scaling) ukončená. Skupina Digital Currency Group vyhlásila, že 58 signatárov z oboch táborov – podporovateľov spoločnosti SegWit (aka Bitcoin Core) a tých, ktorí uprednostnili zvýšenie veľkosti bloku (aka Bitcoin minery) – súhlasili so zväčšením veľkosti bloku na 2 MB. Dohoda bola nazvaná New Yorkská dohoda (NYA – New York Agreement). Myšlienkou bolo aktivovať SegWit pomocou BIP 91 a potom o 90 dní neskôr „forknúť“ veľkosť základného bloku na 2 MB.

Teraz je už jasné, že NYA nešla podľa plánu. Kedže SegWit je už locked-in (potvrdený) a hard fork z 1. augusta vyústil v Bitcoin Cash, mnohí sa pýtajú aká bola pointa NYA?

Pracovná skupina Segwit2x oznámila plán pre nasledujúce tri mesiace. Tím plánuje nechať Bitcoin minerov vybrať čas, kedy nový softvér v bloku číslo 494 784 spustia. Očakáva sa, že tento aktualizovaný blok sa objaví niekedy v novembri.

Ak tento návrh prebehne podľa plánu, SegWit2x by mohol viesť k ďalšiemu hard forku, čo by mohlo vyústiť v ďalšiu verziu Bitcoinu. Plán implementácie SegWit2x však môže aj zlyhať, ak tím nebude schopný získať podporu minerov. Neostáva nám teda nič iné len čakať, koľko podpory nový protokol od minerov získa.

November by sa tak mohol pre Bitcoin stať rovnako dramatickým, ako bol august. V blízkej dobe tak budeme pravdepodobne svedkami zvýšenej volatility Bitcoinu.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...