Sledujte nás aj na
Nebudeme si klamať, kryptomeny a celý svet okolo nich je pre väčšinu ľudí úplnou španielskou dedinou. Nové technológie i terminológia dokážu poriadne pomotať hlavu a spolu s nimi vystáva aj obrovská pochybnosť. Dajú sa vôbec kryptomeny využívať v praxi alebo to je len neistá otázka budúcnosti?
Kryptomeny ako alternatíva k tradičnej mene
Čo to teda tie kryptomeny sú? Dosť zjednodušene sa dajú kryptomeny vysvetliť ako virtuálne meny alebo aktíva, ktoré sú založené na princípoch kryptografie. Môžeme povedať, že sú alternatívou k tradičným menám, ktoré dnes používame. Obľúbené sú najmä vďaka tomu, že ich nevydávajú banky a tok peňazí neovplyvňujú jednotlivé vlády.
V súčasnosti existuje množstvo kryptomien a neustále vznikajú ďalšie. K tým najznámejším patrí napríklad bitcoin (BTC), litecoin (LTC), ether (ETH) či XRP. Každá kryptomena má iné prednosti, preto je pred ich výberom vhodné dôkladne si naštudovať ich jednotlivé výhody či nevýhody. Navyše, ak vás žiadna pri prieskume neosloví, môžete si vytvoriť vlastnú. Čo sa týka slovenského trhu, jednoznačne tu kraľuje bitcoin.
Investičný Damoklov meč
Ľudia sa asi najviac pri peniazoch obávajú rôznych rizík. V prípade kryptomien existuje rovnaká rada ako aj pri investovaní do akcií: Začnite v malom, otestujte si rôzne možnosti až následne si dovoľte investovať viac. Vo všeobecnosti sú investície spojené s vysokým rizikom straty financií, v prípade kryptomien je riziko ešte o niečo vyššie. Ich hodnota je totiž kolísavá a z jedného dňa na druhý môže klesnúť alebo v lepšom prípade stúpnuť o niekoľko jednotiek až desiatok percent. Pri nakupovaní kryptomien je dobré byť obozretný a naozaj si vždy overiť, či burza, peňaženka i samotná mena je dôveryhodná a nejde o podvod.
Bitcoiny priamo v akcii
Investovať peniaze do niečoho virtuálneho je pre mnohých záležitosťou, ktorú zamietnu šmahom ruky. Ale viete, že sa bitcoiny dajú využiť aj na nákup elektroniky či zaplatenie hotela? To všetko a ešte omnoho viac posúva bitcoin a iné kryptomeny pozitívnym smerom k masovejšej adopcii.
Áno, kryptomeny vieme dnes už využiť aj v praktickom živote. Hoci zatiaľ nie pri nákupe pečiva a mlieka v lokálnych potravinách či splatení hypotéky, no vo viacerých prípadoch ich dokážeme použiť ako bežné peniaze. Poďme sa teda pozrieť na to, čo si dnes za bitcoiny môžeme skutočne aj kúpiť.
Víkendový ฿ulletin: Unikátnosť bitcoinu z monetárneho hľadiska
Kde všade môžeme na Slovensku nakupovať za kryptomeny?
U nás na Slovensku v súčasnosti za bitcoiny nakúpite tovar či služby vo väčších mestách. Detaily o tom, aké prevádzky a v ktorých mestách ponúkajú takéto možnosti, nájdete na stránke Coinmap.
Vo všeobecnosti ide o stravovacie a ubytovacie zariadenia. Avšak napríklad v Prievidzi si za kryptomenu kúpite aj elektroniku, v Liptovskom Hrádku vám spravia vlasy, v Ružomberku tak zaplatíte za služby v grafickom štúdiu a v Košiciach sa za kryptomenu pripravíte na svoj veľký deň v svadobnom salóne. V Bratislave či v Košiciach funguje aj donášková služba, ktorá podporuje platbu v kryptomenách. K väčším predajcom, ktorý bitcoin akceptujú, patrí napríklad Alza.sk.
Informujte sa o možnostiach
Ešte pred samotným nákupom si vždy preverte situáciu, či sa náhodou niečo nezmenilo. Tiež si dôsledne prečítajte obchodné podmienky, aby ste vedeli, čo vás čaká v prípade vrátenia peňazí po reklamácii. Môže sa totiž stať, že vám hodnotu tovaru obchod nevráti v kryptomene, ale v lokálnej mene daného štátu.
Na nákup len s peňaženkou. Virtuálnou.
Aby ste ale mohli využívať akúkoľvek kryptomenu, musíte si založiť virtuálnu peňaženku. Kým pri nákupe bežnej peňaženky sa zameriavame na jej veľkosť, množstvo priečinkov a v neposlednom rade aj farbu či štýl, pri tej virtuálnej máme na výber iné možnosti. Rozlišujeme hardvérové, softvérové a online peňaženky. Môžete naraziť aj na pojem papierová peňaženka, ktorá je tiež bezpečným, no menej praktickým spôsobom manipulácie s kryptomenami. Pre bežné a menšie platby je najpohodlnejším riešením mobilná peňaženka. Jej bezpečnosť je však do značnej miery podmienená bezpečnosťou vášho smartfónu. V mobilných peňaženkách sa preto odporúča držať len menší obnos kryptomien.
Peniaze do kryptomenovej peňaženky si potom pošlete napríklad z bitcoinového automatu či bankového účtu. Tu treba dať pozor, lebo nie všetky banky podporujú takéto transakcie a mnohé slovenské banky práve túto možnosť zablokovali. Stačí si však len jednoducho overiť u svojej banky, či podporuje takýto transfer financií.
V súvislosti s kryptomenami vznikajú na Slovensku aj rôzne organizácie, ktoré ich propagujú a zároveň prinášajú osvetovú činnosť. Veľkým projektom je napríklad Paralelná Polis, čo je centrum, v ktorom nájdete coworkingový priestor CryptoHub, inštitút kryptoanarchie či Bitcoin kaviareň.
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: