Sledujte nás aj na

Populárna stránka CryptoCompare, ktorá sa zameriava na poskytovanie informácií nielen ohľadom cien jednotlivých kryptomien oznámila, že počnúc 12. júnom 2019 spúšťa vlastný benchmark. Toto ratingové hodnotenie dostane viac ako sto aktívnych obchodných platforiem, ktoré CryptoCompare monitoruje z viacerých hľadísk.

Na prvej priečke sa umiestnila Coinbase

CryptoCompare Exchange Benchmark bol spustený s cieľom poskytnúť investorom spoľahlivú metriku, ktorá bude odzrkadľovať predovšetkým dôveryhodnosť danej kryptoburzy. Počas uplynulého roka sa totiž čoraz častejšie vyskytovali prípady, kedy burzy zámerne nadhodnocovali objemy zrealizovaných obchodov.

V prvej analýze, v ktorej táto spoločnosť monitorovala obdobie od 1. do 31. mája 2019, sa na prvej priečke umiestnila americká burza Coinbase, nasledovaná rovnako americkou obchodnou platformou Poloniex. Trojicu uzatvára predovšetkým v Európe dobre známa burza Bitstamp. Do prvej desiatky sa ešte dostali bitFlyer, Liquid, itBit, Kraken, Binance, Gemini a Bithumb.

Kryptomenové burzy údajne falšujú takmer 50 % objemu obchodovania

„Tým, že využívame kvalitatívny (due diligence) aj kvantitatívny prístup (kvalita trhu založená na základe order booku a obchodných údajoch), produkt nespočíva na agregovaných údajoch o objeme, ale používa skôr koreláciu medzi objemom a volatilitou ako vstup do do viac ako 30 metrík CryptoCompare. Je to najmä kvôli existujúcim problémom s manipuláciou objemov, wash tradingom a inými obchodnými stimulmi.“

„V reakcii na obavy trhu z nafúknutých objemov a nedostatku spoľahlivých metrík na hodnotenie kryptomenových búrz sme nadšení, že môžeme spustiť vlastný benchmark. Tešíme sa, že poskytneme väčšiu transparentnosť do triedy digitálnych aktív a zlepšíme rozhodovanie účastníkov trhu poskytnutím súboru údajov, ktorému môžu dôverovať.“

Vyjadrila sa spoločnosť CryptoCompare na čele so svojím CEO Charlesom Hayterom.

Kritériá pre tvorbu ratingu

V rámci hodnotiaceho systému je burzám prideľovaný ranking od najlepšieho (AA) až po najhorší (F-). Celkové kumulatívne hodnotenie (rating) pritom vzniká na základe dosiahnutého skóre v jednotlivých monitorovaných oblastiach. Medzi ne patrí napríklad geografická oblasť, právne a regulačné rámce danej kryptoburzy, spôsob jej financovania či kvalita dát, ktoré reportuje.

V nižšie uvedenom grafe je vidieť, ktorá oblasť monitorovania má akú váhu na finálne skóre udeľované kryptoburzám. Celá analýza od spoločnosti CryptoCompare je pritom založená na verejných informáciách a jej výsledky budú verejnosti dostupné na jej internetovej stránke od štvrtka, 13.6.2019.

Zdroj: cryptocompare.com

Ak sa zameriame na TOP 10 búrz, ktoré od CryptoCompare dostali najvyššie hodnotenie, môžeme medzi nimi nájsť značné rozdiely. Dobrým príkladom je burza Gemini, ktorá v porovnaní s jej konkurentmi dostala extrémne nízke hodnotenie týkajúce sa jej financovania. V rámci tejto oblasti berie analytická stránka do úvahy fakt, či je burza financovaná veľkými alebo malými venture capital firmami.

Poloniex, ktorý figuruje na druhej priečke zas dostal najnižšie hodnotenie v rámci manažmentu, teda v oblasti, ktorá sa zameriava na skúsenosti danej platformy, dĺžkou jej pôsobenia na trhu či dostupnosťou informácii o jej majiteľoch.

Prekvapením taktiež môže byť extrémne nízky bodový zisk populárnej burzy Binance v sekcii „legal“. V nej CryptoCompare okrem iného sleduje či je burza poistená voči potenciálnym stratám a akým spôsobom dodržiava KYC a AML štandardy.

Zdroj: cryptocompare.com

Ak sa zmeriame na hodnotenie kryptobúrz z geografického hľadiska, najlepšie dopadli, tie, ktoré majú sídlo v USA (57.35 bodov). S relatívne malým odstupom nasledujú juhokórejské burzy (47.87 bodov) a burzy so sídlom v Japonsku (41.47 bodov). Čo sa týka Európy, mimo obchodných platforiem sídliacich v Anglicku sa všetky pohybujú prevažne na spodnom konci hodnotenia.

Zdroj: cryptocompare.com

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...