Sledujte nás aj na

CoinMarketCap ako nástroj na sledovanie cien kryptomien, grafov a dát týkajúcich sa jednotlivých búrz pozná azda každý kryptonadšenec. Nie je to len vyhľadávaný nástroj pre kryptomenové dáta, ale zároveň je to jedna z najnavštevovanejších webových stránok súčasnosti. Každý deň sa tu zastaví vyše 1,2 milióna unikátnych užívateľov.

CoinMarketCap (ďalej CMC) čelil začiatkom tohto mesiaca vážnym obvineniam z manipulácie cien kryptomien, zavádzania či nafukovania denných obchodovaných objemov na jednotlivých burzách. Sú to závažné obvinenia, ktoré však poukazujú na naozaj veľký problém. Nie len používatelia a investori sa spoliehajú na dáta poskytované CMC, ale aj množstvo iných systémov. Tie využívajú API (Application Programming Interface), ktoré takisto CMC poskytuje na voľné používanie.

výrazne odlišné ceny na Bitcoin trhoch podľa CMC

Reakcia samotného CoinMarketCap-u

V spoločnosti CoinMarketCap si problém samozrejme uvedomujú. Sú si vedomí aj toho, že majú veľkú moc a s ňou aj veľkú zodpovednosť za dáta, ktoré  publikujú.

V príspevku na svojom blogu za CMC uviedla Carylyne Chan, že aktuálne už bola zrušená kvóta  minimálneho objemu pre zalistovanie burzy. Táto politika tak priamo či nepriamo uprednostňovala len väčšie burzy a menšie boli prakticky odfiltrované. Aj toto má neskôr dopad na výpočet cien a denných objemov.

Malé burzy v snahe byť zalistované na tak dôležitej stránke ako je CMC sa môžu uchylovať aj k nekalým praktikám a k umelému nafukovaniu svojho denného objemu, len aby sa dostali do povedomia CMC a prešli ich požiadavkami a limitmi.

Stránka ďalej plánuje zaviesť nové filtre a metriky hodnotenia v snahe poskytnúť používateľom lepší  zážitok z používania služby. Umožní im vyhľadávanie a spracovanie dát tak, aby to najviac vyhovovalo ich individuálnym potrebám.

Rozdelenie búrz na tie s poplatkami a tie bez poplatkov

Alternatívy k službe CoinMarketCap sme Vám predstavili v tomto článku.

Oznámenie nasledovalo po správe uverejnenej na CryptoExchangeRankings, ktorá sa zaoberala otázkou: „Ako sa relatívne nové burzy dokázali dostať na vyššie pozície CMC?“ Problém falošných objemov na kryptomenových burzách je ako UFO: „Niektorí ľudia tvrdia, že boli svedkami tohto javu, ale neexistujú žiadne dôveryhodné dôkazy a metriky na preukázanie jeho existencie,“ píše sa v blogu.

CMC viceprezidentka pre marketing Carylyne Chan sa vyjadrila, že môže preukázať vysoké objemy obchodovania vďaka spôsobu, akým CMC zhromažďuje dáta z búrz.

Konkrétne, ťažba transakcií, nízke poplatky a wash trading zo strany kryptobúrz môžu mať za následok umelo zvýšené objemy obchodov, ktoré sa následné zobrazia aj na CMC.

Wash trading je podvodné obchodovanie so sebou samým, aby sa vytvoril falošný dojem o dopyte na trhu, ktorý láka investorov.

Carylyne Chan ďalej píše:

„Hoci udržiavame vzťah s väčšinou burz zmienených na našich stránkach, neexistuje žiadna záruka toho, že niektorá z nich bude reagovať na konkrétne pokyny, ale musíme naďalej poskytovať používateľom najlepšiu aproximáciu ceny a objemu na základe všetkých dát, ktoré máme k dispozícii. Vývoj nových modelov, ako napríklad ťažba transakcií, tiež znamená, že je potrebné, aby existovali nové spôsoby, ktorými by sa dalo brať do úvahy len skutočný obchodovaný objem. Práve zlučovanie spomínaných transakcií a obchodných transakcií navyšuje celkovú likviditu burzy, ktorá neodráža skutočnosť.“

Kto je za zlé dáta zodpovedný?

CMC je nástroj navrhnutý tak, aby zhromažďoval dáta, ktoré mu zasielajú burzy, a preto čísla na stránke odrážajú „najlepšiu aproximáciu ceny a objemu na základe všetkých údajov, ktoré má k dispozícii“, vysvetlila Carylyne Chan, „aj keď sa snažíme o čo najlepšie overenie údajov od samotných búrz, nemáme zavedené nástroje na ich cenzurovanie alebo striktnú kontrolu.“

Za týchto okolností píše: „Chápeme, že tieto obavy sú opodstatnené a majú dopad na komunitu a dojmy, ktoré majú ľudia o jednotlivých burzách, dokonca viac, ako sme tradične zvyknutí.“

Zdroj: blog.coinmarketcap.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...