Sledujte nás aj na

Po týždni závažných obvinení a kontroverzií okolo spoločnosti iFinex Inc., ktorá prevádzkuje Bitfinex a vlastní spoločnosť Tether Ltd., prišla ďalšia rana. Populárny kryptomenový informačný portál CoinMarketCap (CMC) sa rozhodol odstrániť údaje o cenách spoločnosti Bitfinex z výpočtov svojich štatistík, ako je napríklad celková cena kryptomeny.

Dáta Bitfinexu vylúčené z CoinMarketCap

V našom nedávnom článku sme Vás informovali o štúdii, ktorá zistila, že takmer 60 % z top 100 kryptomenových búrz a zmenární hlásilo falošné objemy. V dôsledku toho CMC na blogu oznámil vytvorenie aliancie Data Accountability & Transparency Alliance (DATA) s cieľom poskytnúť „väčšiu transparentnosť a zvýšiť dôveru v kryptomeny a kryptomenové projekty ako také“.

CMC poskytol burzám lehotu 45 dní na to, aby predložili dokumenty o prebiehajúcich obchodoch a údajoch z knihy objednávok. Pokiaľ burzy odmietnu, CMC ich odstráni zo svojej stránky.

CoinMarketCap zvyšuje transparentnosť: Od búrz budú vyžadované dodatočné informácie

Avšak po tom, ako na Bitfinexe došlo k $300 rozdielu ceny BTC oproti ostatným burzám, CMC sa rozhodol vylúčiť Bitfinex zo svojich štatistík, ako je napríklad odhad ceny a trhovej kapitalizácie BTC. Cena BTC totiž na Bitfinexe dosahovala $6,056, zatiaľ čo na Coinbase, Bitstamp, a Binance sa obchodoval okolo $5,735.

Webova stránka na sledovanie údajov o kryptomenových trhoch CMC už v minulosti odstránila zo svojich stránok spoločnosti, ako napríklad Bithump, Coinone a Korbit, a to kvôli „extrémnym rozdielom v cenách od zvyšku sveta a čiastočnej možnosti arbitráže“.

Odliv používateľov z Bitfinexu

Bitfinex momentálne zažíva masívny odchod používateľov. Generálny prokurátor štátu New York oznámil, že vydal súdny príkaz voči materskej spoločnosti Bitfinex, iFinex Inc. Generálny prokurátor totiž tvrdí, že Bitfinex v určitom momente stratil $850 miliárd zo svojich prostriedkov a k zakrytiu tejto straty mala spoločnosť použiť zákaznické a korporátne finančné prostriedky vo forme stablecoinu Tether. Prokurátor tak podal podnet na prešetrenie, v rámci ktorého žiada spoločnosti Bitfinex a Tether, aby poskytli všetky dokumenty a materiály týkajúce sa obchodov a finančných pohybov orgánom činným v trestnom konaní a zároveň aby zastavili všetky transakcie v amerických dolároch viazané na Tether.

Kryptomenoví fanúšikovia a investori tak hromadne zamieňajú svoje Tether tokeny za iné kryptomeny ako bitcoin, ether poprípade iné stablecoiny a odosielajú ich preč z Bitfinexu. To je pravdepodobne príčinou náhleho zvýšenia cien na platforme Bitfinex vedúcej k jej odstráneniu z CMC štatistík.

 

Zdroj: cryptoslate.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...