Sledujte nás aj na

Coinbase, jedna z najpopulárnejších amerických kryptobúrz oznámila, že v súvislosti s 51 % útokom na sieť Ethereum Classic (ETC) pozastavuje na svojej obchodnej platforme všetky transakcie tejto kryptomeny.

Problémy so zmieneným 51 % útokom začali v sobotu, 5. januára 2018, keď burza zistila značnú reorganizáciu reťazca v sieti ETC. Tým pádom používatelia Coinbase nemajú možnosť vkladať ani odosielať Ethereum Classic zo svojich účtov. Možnosť nákup tohto coinu je však sprístupnená aj naďalej.

51 % útok a double spending

Integrita a celistvosť kryptomien fungujúcich na báze Proof of Work stojí a padá na miere decentralizácie. V prípade, že niektorý z ťažobných poolov ovládne viac ako 50 % výpočtovej sily siete, dokáže generovať separátne bloky. Tým pádom môžu vzniknúť dve verzie pôvodného blockchainu. Ak tento alternatívny blockchain ovládaný jednou entitou začne produkovať viac blokov ako zvyšok siete, vznikne stav označovaný ako „chain reorganization“ (reťazová reorganizácia).

Po odhalení prvotnej reťazovej reorganizácie zaznamenala burza ďalších 12. Tie zahŕňali dvojité výdavky (double spending) v celkovej výške 219,500 ETC (približne $1,090,000).

K zmienenému útoku vydala burza nasledovné stanovisko:

Tím Coinbase v súčasnosti hodnotí bezpečnosť opätovného prijímania a odosielania Ethereum Classic. Bezpečnosť berieme na našej platforme veľmi vážne. V rámci tohto záväzku monitorujeme jednotlivé blockchainy, aby sme odchytili podozrivé aktivity, ktoré by mohli poškodiť našich klientov.

Chceme zdôrazniť, že spoločnosť Coinbase sa usiluje byť najdôveryhodnejším a najbezpečnejším miestom na nákup, predaj a ukladanie kryptomien. Našich klientov budeme priebežne informovať o aktuálnej podpore pre Ethereum Classic.

Ethereum: 1.časť – história, DAO, Ethereum classic

Iba kryptomena náchylná na 51 % útok je decentralizovaná

V nadväznosti na zmienený útok voči Ethereum Classic (ETC) zverejnil svoje stanovisko aj tvorca Litecoinu, Charlie Lee. Vo svojom tweete tvrdí, že podľa definície je každá decentralizovaná kryptomena náchylná na 51 % útok. Ak tomu tak nie je, možno ju považovať za centralizované kryptoaktívum.

V spojitosti s útokom sa vývojársky tím Ethereum Classic domnieva, že nadpolovičný hash rate siete mohol byť získaný testovaním nových ASIC zariadení od spoločnosti Linzhi. Tým pádom sa skupina testujúca zmienené zariadenia mohla obohatiť prostredníctvom double-spendingu.

CEO BitMEXu, Arthur Hayes: cena Etheru sa odrazí a dosiahne $200

Historické 51 % útoky

V priebehu minulého roku čelilo 51 % útokom viacero známych coinov. Jedným z nich bol napríklad Bitcoin Gold, ktorý prišiel v máji 2018 o takmer $18 miliónov. V júni zasiahol podobný osud aj ZenCash (dnes známy ako Horizen) či Vertcoin (VTC). Útočníci sa vtedy obohatili o coiny v hodnote $550,000. 51 % útoku čelila aj kryptomena Verge, kde bola strata vykalkulovaná na 35 miliónov XVG, čo vtedy činilo približne $1.75 milióna.

Zdroj: blokt.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...