Sledujte nás aj na

Keď venezuelský prezident Nicolas Maduro odhalil Petro svetu, bol prvý z radu ľudí, ktorí tvrdili aký to je  prelomový a úspešný nápad. Vládou vydaná a ropou krytá kryptomena, ktorá by pomohla Venezuele v čase krízy, ktorú prežíva v dôsledku hyperinflácie. Avšak pompéznosť a nádej, ktorú malo Petro priniesť, je zatienená kritikou Venezuelčanov aj expatov, ktorí z krajiny odišli alebo boli vyhnaní. Všetci títo ľudia  kryptomenu Petro vnímajú ako podvod. Zatiaľ čo Maduro svoju kryptomenu ďalej ospevuje a pozýva krajiny OPECu, aby sa pridali, zvyšok sveta a hlavne Spojené štáty menu kritizujú. Čo však hovoria bežní Venezuelčania?

Očakávané problémy

Kým sa začneme venovať ekonomickým a finančným témam, či už ide o štátom kryté alebo iné kryptomeny, treba pochopiť, aká vo Venezuele panuje politická a sociálnoekonomická situácia. Čo sa týka politiky, vo Venezuele pôsobia dve frakcie, Chavisti, nasledovatelia socialistickej politiky Huga Chaveza, a tí, ktorí sa nemôžu dočkať kým skončí 18 rokov vlády jeho Spojenej socialistickej strany.

Maduro pokračuje v socialistickej politike svojho predchodcu, ale nie je schopný udržať si takú obľúbenosť ako Chavez, čo začína viesť k nespokojnosti. Takže okrem finančného kolapsu a hyperinflácie, v krajine posledných pár rokov pretrváva aj politická kríza. Zatiaľ čo viaceré noviny informovali o tom, ako kríza pomohla zvýšiť využívanie kryptomien či spustila nárast v ťažbe, podľa miestnych sú kryptomeny dostupné len veľmi malej časti obyvateľstva.

Príležitosti sú obmedzené

Na prvý pohľad sa zdá, že Petro je vo Venezuele univerzálne podporované, avšak mnohí to označujú za platenú propagandu. Špeciálne na Twitteri, „Ricardo“, ktorý priznáva, že nedávno bol z Venezuely vyhostený, sa pre Cointelegraph vyjadril, že kryptomeny v krajine fungujú len pre malé percento obyvateľstva:

Dnes minimálne 80% obyvateľov žije pod hranicou chudoby. Veľmi malá časť ľudí má finančné prostriedky na to, aby mohla využívať krypto na každodenné transakcie. Minimálny prístup k smartfónom, a ešte menšie percento ľudí má technické znalosti potrebné k pochopeniu kryptomien. Toto nie je riešením pre bežných ľudí.

Avšak aj keď ide len o malú skupinu ľudí, Ricardo si vie predstaviť, že by išli do rizika v prípade že by existovala šanca na vysoký zisk. Opäť ale zdôrazňuje, že ide o minimálnu časť obyvateľstva.

Keď ide o politiku, väčšina Venezuelčanov dnes Madurov režim neschvaľuje. Avšak pokiaľ ide o osobný benefit, hlavne ekonomický, vedia sa prejaviť ako spontánni oportunisti. A keď k tejto kultúrnej vlastnosti pridáme fakt, že krajina prechádza najhoršou ekonomickou, sociálnou a politickou krízou modernej histórie, je jasné že Petro by mohlo byť veľmi lákavé aj pre bežného Venezuelčana.

Ricardo ďalej vysvetľuje, že ani v rámci menšiny, ktorá chce kryptomeny vo Venezuele používať, nebudú ľudia investovať viac než si môžu dovoliť stratiť.

Obyvatelia ani náhodou neinvestujú všetky svoje zdroje do Petra. Ak niečo väčšina krajiny chápe je to to, že jediný cieľ Madurovho režimu je udržať si moc za každú cenu. A nebude to prvýkrát, čo by sme ich pri sledovaní tohto cieľa videli uchýliť sa k propagande, archaickým ekonomickým opatreniam a finančnýcm schémam určeným na obohatenie vysokopostavených vládnych úradníkov a kontrolu obyvateľstva pomocou hladu a strachu.

Petro propaganda

Na Ricarda nadviazal ďalší Venezuelčan, Luis, ktorý pre Cointelegraph zdôraznil, že vo Venezuele nezostalo dosť mladých, technicky zdatných ľudí na to aby sa Petro uchytilo.

Medzi ľuďmi sa o tom veľa nehovorí. Takmer každý kto má vysokoškolský titul alebo je dosť mladý, už z krajiny odišiel. Čo vidíte na uliciach sú „ľudia, ktorí ostali pozadu“ a nie sú veľmi technicky zdatní.

Pamätáme si na správy, že Venezuela bola mekkou ťaženia pre lacnú elektrinu a potrebu nahradiť padajúci bolivar kryptomenou? Luis však tvrdí, že ťažké časy zasiahli aj ťažiarov.

Antmain mal kedysi vo Venezuele obrovské predaje. To sa skončilo keď polícia začala stopovať, zatýkať, okrádať a unášať ľudí s farmami na ťažbu kryptomien.

Správy o zatknutiach ťažiarov sa vo Venezuele objavovali už od roku 2016, ale po ohlásení Petra sa novo-vymenovaný „minister pre kryptomenyCarlos Varga vyjadril, že ťažba Bitcoinu a iných kryptomien je legálna. Luis však tvrdí opak.

Aj mňa samého najímali aby som vyhľadával farmy pre armádnych dôstojníkov…nie som na to hrdý, ale tu sa buď usmejete a spravíte to alebo vás zastrelia. Maduro povedal, že bude ťažiarov podporovať, ale len sa to zhoršilo. Jeho podporovatelia pravidelne tweetuju o tom, aký je Bitcoin zlý. Odkedy prišlo Petro, ostatné kryptomeny sú v úzadí, propaganda sa venuje len Petru.

Vyhýbanie sa sankciám

Ďalší Venezuelčan, „Romulo“ verí, že Petro je len ďalším spôsobom ako sa vyhnúť sankciám, ktoré sú uvalené na túto ropu bohatú krajinu.

Petro je spôsobom, ako sa vyhnúť ekonomickým sankciám. Nie je transparentné, nie je decentralizované, nikto nevie aké je jeho konečné množstvo. Ako môže niekto tvrdiť že je to kryptomena, keď nespĺňa ani jej základné charakteristiky?

„Alexander“ zase tvrdí, že Petro je len zásterkou na udržanie ilúzie fungujúceho socializmu.

Petro, a všetky blbosti čo s ním súvisia nie sú založené na pravde… Nemá nič spoločné s Čínou, Ruskom alebo akoukoľvek inou vládou. Nemá nič spoločné s Venezuelčanmi, ani s ropou alebo drahými kovmi… Títo ľudia len potrebujú peniaze aby udržali nažive ilúziu socializmu a seba pri moci, aby mohli ďalej kradnúť. Stačí si uvedomiť, aký nekonzistentný je whitepaper a myslieť na to, že čo začne zle nikdy neskončí dobre.

Zdroj: cointelegraph.com Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...