Sledujte nás aj na

Určite ste už počuli o pojme kryptomena alebo Bitcoin. V nasledujúcom riadkoch vám prinesieme stručný prehľad o tom, čo je to to Bitcoin, ako funguje a ako ho používať. Článok je informatívny a ponúka úvodné informácie do problematiky.

Bitcoin je revolučná mena budúcnosti vytvorená neznámym mužom s pseudonymom Satoshi Nakamoto. Nosnou myšlienkou bolo vytvorenie decentralizovanej digitálnej meny bez centrálnej banky alebo autority. Obeh Bitcoinov je zabezpečený sieťou užívateľov, ktorí sú finančne motivovaní, aby zaistili splnenie, zaznamenanie a bezpečnosť transakcií. Základom fungovania je tzv. blockchain, ktorý si môžete predstaviť ako reťaz. Každá časť reťaze je verejne dostupná,viditeľná a umožňuje každému užívateľovi overiť si Bitcoinovú transakciu od historicky úplne prvej až po poslednú.

Časom Bitcoin získal na kredibilite aj mimo IT komunity. Na jar 2013 sa hodnota spoločnosti viac ako zdvojnásobila v dôsledku cyperskej bankovej krízy. Ľudia sa začali obávať, že ich peniaze nebudú v bankách v bezpečí a začali konvertovať peniaze na Bitcoiny. Neskôr začali do tejto kryptomeny investovať najmä čínski obchodníci a navýšili hodnotu Bitcoinu z pôčiatočných 100 USD až na 4700USD.

Kryptomena pod vašou kontrolou

Bitcoin a jeho unikátna blockchainová technológia ponúka možnosť kontrolovať peniaze bez povolenia od rodičov, bánk alebo vlády. Dôvodom je fakt, že Bitcoinové peňaženky nemôžu byť zmrazené tak ako bankové účty. Samotné poplatky za transakcie sú extrémne nízke v porovnaní s tým, čo si účtujú banky alebo PayPal. Spoločnosti VISA alebo MasterCard vyžadujú od vás mnoho osobných informácií, zatiaľ čo Bitcoin plne rešpektuje vaše súkromie. Bitcoin je zabezpečný natoľko, že by bolo príliš nákladné narušiť systém fungovania. Kreditné karty, na druhej strane, sú veľmi jednoduchým cieľom hackerov.

Pri transakcii sú poplatky extrémne nízke. Hoci existujú poplatky spojené s bankovými prevodmi, platbami kreditnou kartou a platbami PayPal, poplatky v prípade Bitcoinu sú priam nepatrné. Kým spoločnosti kreditných kariet potrebujú zistiť veľa vašich osobných informácií, Bitcoin rešpektuje vaše súkromie. Bitcoin je taký bezpečný, že by bolo príliš nákladné, aby ktokoľvek narušil celú sieť. Kreditné karty, na druhej strane, sú veľmi náchylné na útoky hackerov.

Bitcoin nezaujíma, kto ste

Bitcoin je decentralizovaný do takej miery, že nezáleží, kto ho využíva. Bitcoin však ponúka veľké množstvo legálneho využitia v praxi. V súčasnosti môžte nakúpiť oblečenie, elektroniku či darčekové poukazy.

Bitcoiny nie sú limitované iba na online priestor. Množstvo malých podnikov a lokálnych reštaurácií akceptuje Bitcoin ako platobný prostriedok. Niekoľko svetových neziskových organizácií, napríklad Wikileaks, akceptuje dary a príspevky v Bitcoinoch. Wikileaks dokonca eviduje väčšinu darov práve v tejto kryptomene.
Bitcoin nezaujíma, kde sa nachádzate
Bitcoin nie je medzinárodný. Je nadnárodný a v tom spočíva jeho výhoda. Ľudia od USA až po Čínu využívajú kryptomenu Bitcoin. Každý má možnosť poslať peniaze cez internet na druhý koniec sveta a zabezpečiť tak plynulý biznis. Bitcoin nevyžaduje prehnané poplatky za transakcie, neobmedzuje na základe veku. Táto Facebook stránka (doplniť link prosím)napríklad zhromažďuje ľudí, ktorí chcú používať Bitcoin pre svoje podnikateľské účely. Veľa užitočných informácií o Bitcoinoch nájdete aj na stránke Cointelegraph. Odkedy je možné Bitcoiny posielať celosvetovo, máte možnosť pracovať ako programátor na druhej strane sveta a ponúkať svoje služby za výmenu za Bitcoiny.

Vyhlásenie: Anonymita v oblasti Bitcoinov nie je jednoduchá a vyžaduje dôkladné naštudovanie problematiky. Neodporúčame robiť nič ilegálne v oblasti Bitcoinov. Tento článok je iba informatívny a ponúka informácie z internetu. To, ako využijete Bitcoin je vaša zodpovednosť a riziko.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...