Sledujte nás aj na

VeChain je platforma, ktorá má za cieľ vybudovať distribuovaný obchodný ekosystém, ktorý umožní transparentný tok informácií od výrobcu až k spotrebiteľovi. Pomocou tejto technológie je možné sledovať položky prostredníctvom dodávateľského reťazca, ktorý vás uistí o pravosti a kvalite tovaru.

Uplatnenie

Uplatnenie pre tento projekt je najmä v odvetví luxusného tovaru, ale tiež môže ísť o určenie pôvodu potravín, či alkoholu. Tento projekt funguje už viac ako dva roky a jeho veľká výhoda je, že niektorí zákazníci ho v dnešnej dobe skutočne využívajú (čo je pri kryptomenových projektoch celkom rarita). Jedná sa o priemyselné odvetvia vrátane luxusného tovaru, poľnohospodárstva, logistiky, potravín, alebo liekov používajúcich technológiu VeChain. Konkrétne sú to zahraničné firmy ako PWC, Kuehne & Nagel, BitOcean, Fanghuwang a často sa hovorí aj o spolupráci s BMW, ktorá však  nie je ešte potvrdená.

Ako to funguje?

VeChain používa kombináciu blockchain technológie, internetu vecí (IoT) a vlastného inteligentného čipu na sledovanie položiek počas celého životného cyklu produktu. Tieto čipy sú implementované do výrobku hneď na začiatku jeho výrobného cyklu a sprevádzajú ho až na pulty obchodov. Vy, ako zákazník si môžete priamo v obchode overiť originalitu, alebo pôvod produktu. Tento čip môže byť implementovaný do rôznych položiek vo forme RFID, QR, alebo NFC čipov.

K čomu je to dobré?

Výrokom luxusného tovaru sa často stáva, že bývajú falšované. S kabelkou Louis Vuitton, ktorá mení dodávateľov musíte distribútorovi veriť, že nie je podvodník. Rovnako sa to môže stať aj s luxusným alkoholom, alebo potravinami. Možností využitia na trhu je naozaj veľa.

VeChain teda odstraňuje potrebu dôverovať priekupníkom vďaka čipu, ktorý je spárovaný s ich blockchainom. Na základe nemenných údajov si môžete byť istý, že dostanete presne to, čo kupujete.

Okrem ochrany proti falšovaniu ponúka VeChain zlepšenie logistických systémov prostredníctvom sledovania produktov. Pomocou čipov získate všetky potrebné údaje o priebehu dodávky.

VeChain Thor

Začiatkom roka spoločnosť VeChain oznámila plány na rebranding s názvom VeChain Thor. Ich token teda nebudeme značiť VEN ako doteraz, ale jeho názov sa zmení na VET. Tento rebrand však prinesie oveľa viac ako nové meno, logo a webovú stránku. Jedná sa o súčasť väčšej transformácie.

VeChain Thor (VET) bude novou platformou zvanou Thor blockchain, na ktorej budú nové VET tokeny. VEN tokeny budú konvertované na VET.

Na novom Thor blockchaine bude existovať dvojitý tokenový systém rovnako ako to má NEO s využitím GAS. Tokeny VET budú držaním v peňaženke generovať VeThor (VTHO) tokeny. Tieto tokeny budú použité na zaplatenie transakcií a používanie aplikácií. Neoficiálnu kalkukačku pre výpočet VTHO nájdete na tomto odkaze.

VeChain spustil vlastný mainnet 30. júna. Platforma sa tak modernizovala na verziu V3.0, ktorá okrem iného umožňuje vytváranie decentralizovaných aplikácií a smart kontraktov.

V súčasnosti plánujú spustiť na platforme prvé ICO s názvom PLAIR, ktorá sa bude špecializovať na herný priemysel a odmeňovanie hráčov.

Zhodnotenie

VeChain je jednou z najznámejších spoločností v blockchain odvetví, ktorá sa zameriava na obchodný ekosystém a IoT. Objavila sa tu už aj konkurencia ako SEAL, Waltonchain, alebo Modum, ktoré sú veľmi podobne zamerané. VeChain už ale má fungujúci produkt, ktorý využíva niekoľko spoločností a rozsiahle skúsenosti v odbore. Ak by VeChain pokračoval v súčasnom tempe, neprekvapilo by ma, ak by sa zaradil medzi najlepšie projekty v roku 2018.

Zdroj: 1, 2Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...