Sledujte nás aj na
Samotné Ethereum určite predstavovať netreba. Táto obľúbená kryptomena a blockchain systém je založený na tzv. tokenoch, ktoré je možné kupovať, predávať alebo s nimi inak obchodovať. Existuje niekoľko rôznych druhov tokenov, ktoré sa môžu používať v spojení s Ethereum sieťou, no tieto sa líšia od samotného ETH (Ether), ktorý je pôvodnou menou v Ethereum sieti. Tieto tokeny sa kolektívne nazývajú ERC-20.
Tokeny, v spojení s blockchain technológiami, predstavujú digitálne aktíva, ktoré môžu mať na sebe naviazané rôzne hodnoty. Napríklad môžu reprezentovať aktíva ako sú poukážky (vouchery), IOU(z angl. I Owe You – forma tokenu) alebo dokonca objekty v reálnom svete. Tu sa predstavivosti medze nekladú. Z toho vyplýva, že tokeny sú v podstate inteligentné zmluvy, ktoré využívajú blockchain sieť Ethereum. Jedným z najdôležitejších tokenových štandardov pre ETH sieť je ERC-20, ktorý bol vyvinutý asi rok a pol dozadu.
ERC-20 prináša výhodu pre vývojárov
Stručne povedané, ERC-20 definuje spoločný zoznam pravidiel pre všetky tokeny používané v Ethereum sieti, čo znamená, že vývojár implementujúci nový token presne vie, ako bude jeho token fungovať v rámci Ethereum ekosystému. Dopad, ktorý má ERC-20 štandard na vývojárov je preto obrovský. Projekty v takomto prípade netreba nijak prerábať či pridávať podporu pre každý novovytvorený token. Projekty sú navrhnuté tak, aby boli kompatibilné s novými tokenmi za predpokladu, že aj tieto dodržiavajú pravidlá, ktoré štandard stanovuje. Vývojári nových tokenov spravidla dodržiavajú pravidlá ERC-20, čo znamená, že väčšina z tokenov uvoľnených prostredníctvom ICO postavených na Ethereum blockchaine je v súlade s požiadavkami ERC-20.
Toto môže byť tiež jeden z faktorov, na ktorý prihliadať, keď sa rozhodujete do ICO investovať. Podľa mňa neexistuje relevantný dôvod, prečo by vývojári nechceli mať ERC-20 kompatibilný token, a preto to zaváňa podvodom.
ERC-20 špecifikuje šesť vlastností tokenov
ERC-20 definuje šesť rôznych funkcií, ktoré by mali tokeny v Ethereum systéme implementovať a dodržiavať. Keď hovoríme o funkciách, máme na mysli softvérové funkcie (alebo metódy), ktoré nový token musí/môže implementovať pomocou rozhrania. Jedná sa o základnú funkčnosť tokenu vrátane toho, ako sa má prenášať či ako môžu používatelia pristupovať k údajom o tokene. ERC-20 tiež predpisuje dve rôzne udalosti, ktoré každý token prijíma a odosiela.

Interface ERC-20 v jazyku Solidity
Táto sada funkcií a signálov zaisťuje, že rôzne ETH tokeny zvyčajne pracujú rovnako na akomkoľvek mieste v sieti Ethereum. To znamená, že takmer všetky peňaženky, ktoré podporujú ETH menu, tiež podporujú tokeny kompatibilné s ERC-20 štandardom. Medzi tieto peňaženky patrí napríklad myetherwallet.com, wallet.ethereum.org, Exodus, Mist Wallet, samozrejme Trezor a Ledger. V niektorých prípadoch však treba vykonať pár extra krokov k zobrazeniu nových tokenov vo vašej peňaženke.
ERC-20 je technicky stále v štádiu návrhu, čo znamená, že ho širšia ETH komunita neprijala ako povinný štandard. Napriek tomu sa zdá, že dynamika je dostatočne silná na to, aby boli všetky nové tokeny nútené podliehať pravidlám ERC-20. Vzhľadom k tomu, že štandard je pomerne nový, dôjde pravdepodobne ešte k nejakým úpravám, keďže Ethereum sa naďalej a rýchlo rozvíja a rozrastá.
Jedným z významných problémov s Ethereum tokenmi je ten, že tokeny odoslané priamo do smart kontraktu strácajú peniaze. Chyba v protokole spôsobuje, že kontrakt tokenu nevie reagovať na pokus o priamy transfer, čo vedie k „strate“ peňazí spojených s týmto prevodom. Podľa portálu CoinDesk už z tohto dôvodu boli stratené tokeny vo výške $70,000. Napriek tomu zostáva ERC-20 kľúčovým aspektom Ethereum ekosystému ako teraz tak aj do budúcnosti.
Zdroj: theethereum.wiki
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: