Sledujte nás aj na

Niet pochýb, že Bitcoin uskutočnil revolúciu tvorbou prvého decentralizovaného blockchainu, ale čoskoro po jeho vzniku si už mnohí vývojári predstavovali spôsoby, ktorými by mohli túto decentralizovanú menu vylepšiť. Zatiaľ, čo niektorí z týchto vývojárov sa rozhodli prestať pracovať na Bitcoine samotnom a pridali sa k iným projektom, tak Evan Duffield sa rozhodol ísť vlastnou cestou a vytvoril Dash.

Hlavným cieľom Dashu bolo zvýšiť anonymitu, vytvoriť priateľskejšiu menu pre laikov a uistiť sa že systém bude do budúcnosti škálovateľný. To, čo primárne odlišuje Dash od Bitcoinu je použitie dvojstupňovej sieťe, ktorá pozostáva z MasterNodov, ktoré ponúkajú služby ako InstantSend a PrivateSend.

Zatiaľ, čo v Bitcoinovej komunite vládnu spory akou cestou sa má Bitcoin uberať, tak Dash má decentralizovaný systém riadenia, ktorý umožňuje používateľom Dashu podieľať sa na rozhodovaní pri úpravách siete. Toto umožnilo omnoho plynulejšiu implementáciu nových vylepšení siete.

InstantSend

Kým pri posielaní transakcie prostredníctvom Bitcoinu je potrebných najmenej 10 minút na potvrdenie transakcie, tak v sieti Dash je transakcia potvrdená za menej než 3 minúty. InstantSend je funkcia, ktorá je zabudovaná v penaženke Dash a umožňuje používateľom odoslať platbu behom sekundy. InstantSend transakcie sú o trošku drahšie v porovnaní s normálnou transakciou

PrivateSend

Funkcia PrivateSend Vám umožní spraviť transakciu ťažšie vystopovateľnou, resp. ak chce niekto zistiť, kam svoje peniaze posielate, alebo odkiaľ Vám prišli tak má smolu. Anonymizácia sa uskutočňuje pomocou mixovania transakcií. Niečo ako keby hodíte svoju platbu a platby iných používateľov tejto funkcie do jedného vreca a zatrasiete s ním. Po zamiešaní je platba zaslaná príjemcovi. Pri používaní PrivateSend je oveľa tažšie určiť, kto komu koľko poslal.

Masternodes

Druhá vrstva siete Dash pozostáva z Masternodov, ktoré poskytujú funkcie InstantSend a PrivateSend. Každý používateľ siete Dash môže spustiť svoj vlastný MasterNode. Na spustenie je potrebné vlastniť 1,000 Dash mincí. Tie stále patria používateľovi a môžu byť použité kedykoľvek, ale staking znamená, že používateľ sa zaväzuje chrániť sieť.

Aktuálne existuje viac ako 4,200 MasterNodov v 41 krajinách. Vlastníci MasterNodov dostávajú 45% vyťaženého Dashu z nového bloku, čo aktuálne predstavuje 7 Dashov za blok.

Decentralizovaný systém riadenia

Čo môže byť dôležitejšie ako ktorákoľvek z vyššie uvedených funkcií, je model riadenia Dashu, ktorý umožňuje majiteľom MasterNodov zúčastniť sa na hlasovaní pri rozhodovacom procese.

Za každý vyťažený blok sa 45% nových vyťažených Dashov dostane k minerom, 45% je odoslaných správcom Masternodov a zvyšných 10% je uschovaných pre organizáciu Dash. Týchto 10% je dostupných na mesačnej báze, ale nemôžu byť použité ak to neschváli aspoň 51% majiteľov Masternodov. Typické návrhy využitia sa pohybujú od zaplatenia vývojárov Dashu, marketing alebo schvaľovanie zmien v samotnej sieti Dash.

Skvelým príkladom toho, prečo je tento spôsob riadenia dôležitý je udalosť, ktorá sa stala začiatkom roku 2016, keď Dash Core Team navrhol zvýšenie veľkosti bloku z 1 na 2 MB. Tento návrh umožnil udržať nízke poplatky, keďže sa do bloku zmestilo viac transakcií. Konsenzus bol dosiahnutý do 24 hodín. Rovnaká diskusia bola aj v komunite Bitcoinu, čo viedlo k viacerým forkom.

Dash Evolution

Ďalšia fáza Dashu sa nazýva Evolution, a jej cieľom je, zvýšenie užívateľskej prístupnosti a škálovateľnosti Dashu. Kľúčové vlastnosti zahŕňajú novú light penaženku, lepšie API, DashPay a schopnosť zabezpečiť, že Masternody sú dostatočne výkonné na to, aby sa vyrovnali so zvyšujúcou sa aktivitou Dash siete. Evolution v1. príde na mainnet v júni 2018.

Roadmap – plán pre budúci vývoj Dash

Dash si môžete zakúpiť aj na slovenskej zmenárni KryptoTop.

zdroj: https://www.bitcoinbeginner.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...