Sledujte nás aj na

Ak chcete využívať alebo obchodovať s ľubovoľnou kryptomenou, budete musieť používať kryptomenovú peňaženku. Kryptomenová peňaženka je bezpečná digitálna peňaženka, ktorá sa používa na uchovávanie, posielanie a prijímanie kryptomien ako sú Bitcion alebo Ethereum. Väčšina kryptomien má vlastné oficiálne peňaženky alebo odporúčané peňaženky vyvíjané tretími stranami. V tomto článku sa dozviete, ako kryptomenové peňaženky alebo kryptopeňaženky fungujú a predstavíme Vám zopár najpopulárnejších.

Ako fungujú kryptopeňaženky?

Kryptomena samotná v skutočnosti v peňaženke nikdy uložená nie je. Kryptomeny po celú dobu ostávajú na blockchainovej sieti. Namiesto toho je v kryptopeňaženkách uložená verejná adresa (public address alebo aj public key) a súkromný kľúč (private key). Verejná adresa je viac miestny kód zložený z číslic a písmen (typická Bitcoinová adresa: 15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd ), ktorý udáva miesto na blockchainovej sieti, kde sa kryptomeny nachádzajú. Ak chcete kryptomenami na určitej adrese disponovať, musíte k nej poznať súkromný kľúč (private key).

Predstavte si verejnú adresu ako číslo Vášho bankového účtu a súkromný kľúč ako pin kód. Ak Vám niekto bude chcieť poslať finančné prostriedky, poviete mu vašu verejnú adresu (číslo bankového účtu) a dotyčný Vám na ňu pošle kryptomenu. Avšak disponovať kryptomenami na tejto verejnej adrese môžete len vy, lebo od nej poznáte súkromný kľúč (pin kód). Kryptopeňaženka je v tomto prípade kreditná karta, ktorá Vám umožňuje komunikovať s bankomatom (blockchainovou sieťou). Verejnú adresu môžete povedať komukoľvek, no privátny kľúč si dobre strážte.

TIP: Na obchodovanie a krátkodobé uchovávanie kryptomien Vám postačí peňaženka automaticky generovaná na kryptomenových burzách. Na dlhodobé prechovávanie kryptomien peňaženky na burzách neodporúčame.

 

Hot Wallet vs. Cold Wallet

Existujú dva základe typy kryptopeňaženiek v závislosti od toho, či sú pripojené na internet alebo nie sú: Hot wallet (online peňaženka) a Cold wallet (offline peňaženka).

Hot wallet sú tie peňaženky, ktoré sú pripojené na internet. Všeobecne sú menej bezpečné, pretože prístup na internet predstavuje pre Vaše súkromie a bezpečnosť riziko. Pri správnom používaní a dbaní na bezpečnosť (antivírusový systém a správna ochrana hesiel) je však bezpečnosť vysoká. Najväčšou výhodou hot wallet je, že používanie takýchto peňaženiek je dynamické, uskutočňovať transakcie môžete prakticky okamžite. Drvivá väčšina kryptomenových peňaženiek sú hot wallet .

Príklad Hot wallet: Exodus

Cold wallet sa spravidla používajú na dlhodobé uchovávanie kryptomien. Tento typ peňaženiek sa viac podobá na sejf. Tieto peňaženky nie sú pripojené na internet, tým pádom poskytujú zvýšenú ochranu. Privátny kľúč sa nenachádza na žiadnom serveri online. Pri generovaní cold wallet si užívateľ odpíše privátny kľúč, ktorý je následne zo serverov vymazaný. Privátny kľúč sa bežne píše na papier, USB kľúč (flashku) alebo kartičku, ktorú si majiteľ odloží niekde na bezpečné miesto.

Bezpečnosť cold wallet je zároveň aj ich nevýhodou. Cold wallet spravidla nemajú žiadne užívateľské rozhranie. Aby ste mohli aktívne disponovať kryptomenami, budete potrebovať program, ktorý Vám umožní prístup na blockchain sieť. Cold wallet sa preto používajú ako trezor, v ktorom sú dlhodobo uchovávané kryptomeny, s ktorými sa vôbec alebo len minimálne hýbe.

Príklad Cold walletBitcoinPaperWallet

Pravdepodobne budete používať oba typy peňaženiek, pripojené aj nepripojené k internetu, v závislosti od vašich potrieb. Hot wallet pre malé každodenné transakcie a studenú cold wallet na dlhodobé držanie.

Kryptomeny na burze

Kryptomeny na burze sú taktiež uložené v peňaženkách, avšak Vy od nich poznáte len verejné adresy. Privátne kľúče od nich si uchováva burza. Reálne nad Vašimi kryptomenami na burze teda nemáte plnú kontrolu. Pokiaľ by došlo k vypnutiu serverov, poprípade zablokovaniu burzových služieb, k Vaším kryptomenám sa nedostanete. Z dlhodobého hľadiska preto odporúčame uchovávať kryptomeny v peňaženkách, od ktorých vlastníte súkromný kľúč.

Záver

Vybrať si kryptomenovú peňaženku je prvým krokom k odosielaniu a prijímaniu kryptomien. Pamätajte, uchovávajte Vaše privátne kľúče v bezpečí. Kryptopeňaženky ponúkajú určitú úroveň ochrany, no najdôležitejším článkom bezpečne uložených kryptomien ste práve Vy.

Existuje niekoľko typov kryptopeňaženiek a z každého typu existujú na trhu desiatky rôznych peňaženiek. O tom, aké výhody a nevýhody ponúkajú jednotlivé typy kryptopeňaženiek sa dozviete v našom ďalšom článku.



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...