Sledujte nás aj na

Čínski občania a obchodníci môžu odteraz legálne vlastniť kryptomeny. Shenzhenský súd pre medzinárodnú arbitráž (SCIA) potvrdil, že digitálne aktíva, konkrétne Bitcoin a niekoľko jeho hard forkov, sú považované za právny majetok pod súčasnými zákonmi Čínskej ľudovej republiky. SCIA vydal aj prípadovú štúdiu uverejnenú prostredníctvom aplikácie WeChat, populárnej čínskej messenger aplikácie.

V správe sa okrem iného píše:

„Hoci Bitcoin nemusí byť zákonnou menou, nič nebráni tomu, aby bol zákonom chránený ako majetok,“ uviedol SCIA vo svojej analýze. „Súd tvrdí, že Bitcoin má vlastnosti majetku alebo úložiska hodnoty (SOV — Store of Value), ktoré môže ovládať jeho vlastník. Má svoju ekonomickú hodnotu a môže priniesť jeho majiteľovi z toho plynúce ekonomické výhody. Toto nie je v rozpore so žiadnym zákonom.“

Majetok, nie mena

Rozhodnutie súdu sa týkalo sporu, ktorý zahŕňal obchodnú zmluvu týkajúcu sa držby a prevodu digitálnych aktív. Obžalovaný vo veci uviedol, že nariadenie Čínskej ľudovej banky (PBoC) o zákaze obchodovania kryptomien a účasti na ICO, ako aj nedostatok miest na obchodovanie a prevod digitálnych aktív na účet žalobcu spôsobil, že zmluva medzi žalovaným a žalobcom je neplatná.

Súd však  s týmto vyjadrením nesúhlasil. Zákaz obchodovania zo septembra 2017 a zákaz ICOs nezahŕňa zmluvné záväzky, ktoré zahŕňajú prevod digitálnych aktív.

Čína pozastavuje činnosť kryptomenových búrz

Katherine Wu, výskumníčka v oblasti kryptomien v spoločnosti Messari, preložila a zanalyzovala spomínané dokumenty vydané súdom v Shenzhene. Pozrela sa tak bližšie na rozhodnutia, ktoré viedli k označeniu Bitcoinu ako majetku.

„Vzhľadom na to, že rôzne zákonné definície kryptomien sú podľa súčasných čínskych zákonov a predpisov nejasné, súd sa opieral o existujúce zmluvné právo a všeobecné ustanovenia občianskeho práva, aby určil právoplatnosť zmluvy, ktorá je predmetom sporu,“ napísala Wu na Twitteri.

Jednoducho povedané, rozhodnutie SCIA neovplyvňuje status Bitcoinu ako zákonnej meny, ale potvrdzuje, že zmluvy o splatnosti, ktoré zahŕňajú Bitcoin, nie sú neplatné len preto, že zahŕňajú digitálne aktíva.

„Podľa názoru arbitra, bez ohľadu na to, či je alebo nie je Bitcoin legálny, obeh a výplata záväzkov vo forme BTC nie sú nezákonné. Bitcoin nemá rovnaké práva ako fiat, ale to neznamená, že jeho držanie či s ním súvisiace platby sú nezákonné.“

Čína nie je proti kryptomenám

Napriek tomu, že ICOs a obchodovanie kryptomien sú v Číne zakázané, postoj krajiny k digitálnym aktívam nemusí byť tak negatívny, ako sa zdá. Začiatkom októbra oznámil najstarší čínsky technologický časopis a rešpektovaná mediálna spoločnosť Peking Sci-Tech Report (BSTR) svoje plány prijímať Bitcoin za svoj ročný predplatný program v snahe poukázať na užitočnosť blockchainových a kryptomenových aktív. Predplatné BSTR bude stáť 0.01 BTC (aktuálne okolo $65).

Adopcia BTC a iných kryptomien vo veľkých mestách rastie. Jeden hotel sa dokonca premenoval na „Ethereum Hotel“ a poskytuje zľavy a ďalšie výhody pre hostí, ktorí platia za svoj pobyt v ETH.Vo svetle tohto nedávneho vývoja niektorí komentátori, vrátane Wu, poznamenali, že čínska vláda naďalej zastáva pozitívny postoj voči kryptomenám, a že zákaz kryptoobchodovania viac súvisí s prevenciou devalvácie čínskeho jüanu a obmedzenie špekulácií na trhu.

7 najčastejších kryptopodvodov a ako sa im vyhnúť

Zdroj: ccn.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...