Sledujte nás aj na

Čínsky úrad pre cenzúru internetu schválil súbor nariadení pre poskytovateľov služieb týkajúcich sa blockchain technológie v krajine. Cieľom opatrení, ktoré nadobudnú účinnosť v polovici februára je odstrániť nežiaduci obsah, a zároveň poskytnúť kontrolným orgánom prístup k súkromným údajom a overiť totožnosť používateľov.

Pravidlá na podporu zdravého rozvoja blockchain odvetvia

Úrad Cyberspace Administration of China (CAC) včera, 10.1.2019, zverejnil nové nariadenie, ktorým prikazuje všetkým startupom, ktoré poskytujú verejnosti informačné služby pomocou technológie blockchain, aby v sa rámci novej legislatívy zaregistrovali. Medzi požiadavky patrí okrem uvedenia mena aj identifikačný doklad, telefónne číslo, ale aj typ ponúkanej služby a adresy svojich serverov.

Podľa tlačovej správy je cieľom tohto zámeru podporiť zdravý vývoj technológie blockchain a súvisiacich služieb. Dané pravidlá sú pritom vytvorené tak, aby chránili národnú bezpečnosť a sociálne verejné záujmy a zastávali legitímne práva a záujmy občanov.

Poskytovateľ informačných služieb prostredníctvom technológie blockchain nesie zodpovednosť za bezpečnosť zdieľaného obsahu. Zároveň je povinný zabezpečiť a zdokonaliť systémy riadenia, ako je registrácia používateľov, kontrola informácií a reakcia na núdzové situácie.

Pokuta do výšky $4,400

Úrad zároveň varoval, že každej spoločnosti, ktorá bude publikovať a šíriť protizákonný obsah, bude zastavená jej činnosť. Ak startup nedodrží dané nariadenie, úrad pohrozí najskôr varovaním. V prípade, že nedôjde v dohodnutej lehote k náprave, udelí spoločnosti v závislosti od trestného činu pokutu vo výške od 5,000 juanov ($740) do 30,000 juanov ($4,400).

Zmienený úrad publikoval obdobný návrh už v októbri minulého roka. Jednou z požiadaviek bolo aby blockchain startupy, ktoré pôsobia v oblastiach ako spravodajstvo, vzdelávanie a farmaceutický priemysel žiadali o licenciu od príslušných orgánov ešte pred ich registráciou v CAC.

Čína stále plánuje vydať národnú kryptomenu, nesie meno DCEP

Odvrátená tvár blockchainu?

Zaujímavosťou je, že Čína sa už od roku 2017 prostredníctvom viacerých zákazov postavila ku kryptomenám negatívne. Voči technológií blockchain však námietky nemá. Uvedomuje si totiž jej využiteľnosť vo viacerých priemyselných a hospodárskych odvetviach krajiny a jej potenciálny prínos pre rozvoj ekonomiky.

Dobrým príkladom je aj kontroverzné využitie tejto technológie v spojitosti s plánovaným kreditným systémom. Cieľom má byť (okrem iného) aj sledovanie miesta pobytu bývalých zločincov a trestaných osôb pomocou inteligentných náramkov. Dáta z nich sa budú ukladať práve na blockchaine. Platforma bude mať následne za úlohu vyhodnocovať pohyb monitorovanej osoby, ktorá sa nemá dostať mimo vymedzeného priestoru.

Všetky zozbierané dáta budú mať dopad na kreditné skóre danej osoby. Ľudia s nízkym kreditom budú mať následne problém so zabezpečením si oprávnenia na cestovanie, kúpe domu alebo získaní pôžičky či zamestnania.

Sedem blockchain trendov, ktoré sa oplatí sledovať v roku 2019

Zdroj: bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...