Sledujte nás aj na

Čína sa chystá zablokovať všetky webové stránky týkajúce sa kryptomenového obchodovania a projektov, ktoré sa snažia o svoje fnancovanie pomocou ICOs. V snahe úplne zrušiť tento trh v krajine, zákaz bude platiť aj pre zahraničné burzy.

Zastavenie činnosti domácich búrz v septembri minulého roka očividne Číne nestačilo, pretože mnohé z nich si otvorili pobočky mimo krajinu alebo sa len presťahovali do susedných krajín. Iní sa presťahovali na obchodnú platformu LocalBitcoins, aby mohli obísť zákazy a obchodovať aj naďalej.

„Aby sa zabránilo finančným rizikám, Čína zintenzívni opatrenia na odstránenie akýchkoľvek domácich alebo zahraničných platforiem súvisiacich s obchodovaním s virtuálnymi menami alebo s ICO,“ uviedol článok publikovaný vo Financial News. Jedná sa o médium, ktoré je pridružené k People’s Bank of China (PBOC).

ICOs a obchodovanie s virtuálnymi menami pokračovalo aj po oficiálnom čínskom zákaze zo septembra 2017. Po uzatvorení domácich kryptomenových búrz sa mnohí ľudia jednoducho obrátili na zámorské platformy, aby sa naďalej podieľali na virtuálnych kryptotransakciách. A nikomu sa nemožno čudovať, ľudia vidia v tomto odvetví ľahký zisk a chcú na ňom participovať.

Čínska vláda to však vidí inak. Vidí regulačné úniky, riziká spojené s nelegálnou emisiou coinov či tokenov, podvody a pyramídové hry. Áno aj toto je každodennou súčasťou kryptotrhu, ale je na každého uvážení, či sa aj napriek rizikám chce v tomto trhu angažovať. Keďže sa jedná o jeden z najväčších svetových kryptotrhov, nemožno prehliadnúť potrebu Číny zisky z kryptomien zdaniť. To sa im nedarí, tak to radšej celé zakážu.

Prísny postoj Pekingu, ktorý účinne zakazuje všetky formy činnosti súvisiace s digitálnymi menami sa tiež zameriava na úplne prerušenie ICO mánie a obchodovania s virtuálnymi menami. Šialenstvo medzi maloobchodnými investormi viedlo k obrovskej nestabilite cien a k viacerým hláseným prípadom podvodov, čo spôsobilo, že sa regulátori začali obávať príchodu sociálnych nepokojov.

Čína zakázala v septembri aj ICO a kryptomenové burzy, ale obchodovanie pokračovalo ďalej. Obchodníci a investori sa presťahovali do Hongkongu alebo Japonska, pričom stále získavajú finančné prostriedky od investorov z Číny.

Pred dvoma týždňami PBOC nariadila finančným inštitúciám, aby zastavili poskytovanie finančných prostriedkov na akúkoľvek činnosť súvisiacu s kryptomenami, čím ďalej sprísnili podmienky.

„Je to pozitívna správa pre Japonsko a Singapur, pretože dopyt po účasti na obchodovaní sa neznižuje a obchodníci musia ísť niekde inde,“ povedal Ace Yang, výkonný riaditeľ spoločnosti Cathay Capital, súkromnej investičnej spoločnosti so sídlom v Pekingu.

„Prísnejšie regulácie zo strany PBOC budú mať pochopiteľne dopad na celý kryptotrh,“ povedal Wayne Cao, ktorý prevádzkuje spoločnosť, ktorá nedávno ponúkla 10 miliárd tokenov v ICO.

„Väčšinu čínskych ICO projektov investujú čínski investori. Takže ak budú zablokovaní, celý trh potiahnu zo sebou dole.“

NEO, TRON a ďalšie čínske projekty

Zároveň sa zdá, že čínske projekty ako NEO a TRON sa cítia celkom bezpečne a ich plány majú jasnú budúcnosť pri využívaní čínskeho internetu. Hovorilo sa o tom, že najlepší projekt dostane formu štátneho súhlasu a dokonca aj podporu.

Smerovanie Číny zakázať burzy a ICO je tak trochu paradoxné, keďže projekty ako NEO majú podporu vlády, prinajmenšom aspoň v štádiu myšlienky. Čínske blockchain projekty vznikajú aj naďalej a platforma NEO očakáva zvýšenie počtu ICO v roku 2018.

Nielen burzy a ICO, ale aj reklamy

Čína si berie príklad z Facebooku a ku všetkým zákazom pridá aj zákaz reklám na akékoľvek kryptomenové projekty a samozrejme ICOs. Hlavným problémom vlády bolo to, že približne 90% ICO sa používalo na podvody.

Čína sa teda pripojí k spoločnosti Facebook, ktorá nedávno zakázala všetky reklamy propagujúce kryptomeny a ICO. Facebook tvrdí, že nechce, aby inzerenti používali platformu na reklamu pre „finančné produkty a služby často spojené so zavádzajúcimi alebo klamlivými propagačnými praktikami“.

Tieto reklamné zákazy sa na rozdiel od celkových zákazov obchodovania vo veľkej miere považujú za pozitívny vývoj, pretože môžu pomôcť chrániť nič netušiacich investorov, ktorí vstupujú na tieto špekulatívne trhy na základe propagácie sociálnych médií.

Pozornosti regulátorom nič neujde a určite vstúpia do hry, ak budú v súčasnosti implementované akékoľvek finančné inovácie vrátane finančných blockchainov, digitálnych financií, inteligentných financií,“ povedal Li Lihui, bývalý prezident Čínskej ľudovej banky, ktorý teraz pracuje ako vedúci tímu blockchainového výskumného oddelenia v rámci polo-oficiálneho Národného združenia pre internetové financie v Číne.

Zdroj: scmp.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...