Sledujte nás aj na

Napriek tomu, že Čína v roku 2017 zakázala ICO ako aj samotné obchodovanie s kryptomenami, stále sa radí medzi popredných lídrov v oblasti ťažby digitálnych mien. Súbežne s týmito zákazmi však vláda zároveň podporuje rozvoj technológie blockchain. Nechce totiž zmeškať pomyslený vlak s inováciami a nechať sa predbehnúť zvyškom sveta v tejto oblasti.

Zákaz ICO a obchodovania

Pred zákazom ICO a obchodovania s kryptomenami (4. septembra 2017) zastávala Čína prvé miesto čo sa týka zobchodovaného objemu kryptoaktív na svete. Zatiaľ čo mnohí tvrdili, že vydanie zákazu súviselo s cieľom vlády zabrániť praniu špinavých peňazí alebo iným nelegálnym aktivitám, skutočný dôvod bol iný. Čínske politické sily chceli získať plnú kontrolu nad touto novou technológiou.

Kým navonok sa mohlo zdať, že Čína je proti kryptomenám a blockchainu vo všeobecnosti, spoločnosti zamerané na túto oblasť prosperovali. Dve popredné kryptoburzy, Huobi a OKEx, sa presťahovali do Hongkongu. Tým sa vyhli reštrikciám. Naďalej však poskytovali služby aj čínskym občanom. Aj vďaka tomu zaznamenali v priebehu prvých týždňov  obrovský nárast denného objemu.

Čínska vláda (aj napriek uvedenému postoju a tvrdeniu, že kryptomeny ohrozujú tradičný finančný sektor) vytvorila tím odborníkov, ktorých cieľom bolo vykonávať hĺbkovú analýzu jednotlivých blockchainov a kryptoprojektov. Každý mesiac tak vydávajú správu, v ktorej na základe viacerých kategórií hodnotia jednotlivé blockchainy a určujú celkové poradie ich prospešnosti pre hospodárstvo.

Angažovanosť vlády a miestnych úradov

Čína má dnes jeden z najväčších podielov na svete čo sa týka počtu spoločností fungujúcich v oblasti blockchainu. Podpora sa im pritom dostáva až z najvyšších miest. V máji 2018 vydal čínsky prezident Xi Jinping vyhlásenie, že technológia blockchain, umelá inteligencia a internet vecí (IoT) majú zásadný podiel na pretváraní globálnej ekonomiky do doposiaľ nepoznanej podoby.

Súčasne s jeho vyhlásením začal miestny fond Xiong’An Global Blockchain Innovation Fund poskytovať lokálnym blockchain startupom finančnú podporu. Tá sa pohybovala až do výšky $1.6 miliardy (10 miliárd jüanov). Zároveň bol otvorený priemyselný park Hangzhou Blockchain Industrial Park, ktorého poslaním je slúžiť ako inkubačné centrum pre zmienené startupy.

Miestny režim však ostáva verný svojej povesti a chce mať všetko pod kontrolou. Začiatkom januára 2019 zverejnil úrad Cyberspace Administration of China  nové nariadenie. Všetkým startupom, ktoré poskytujú verejnosti informačné služby pomocou technológie blockchain prikázal, aby sa v rámci novej legislatívy zaregistrovali. Pri nesplnení určených podmienok im pohrozil pokutou do výšky $4,400. Viac o tomto nariadení, ako aj využití blockchainu v spojitosti s plánovaným kreditným systémom v Číne si môžete prečítať v našom článku nižšie.

Čína zavádza regulácie pre spoločnosti využívajúce blockchain technológiu

Dlhodobý plán pre dosiahnutie dominantného postavenia

Minulý rok vydala štátna banka People’s Bank of China dlhodobý plán zameraný na rozvoj finančného priemyslu prostredníctvom technológie blockchain, umelej inteligencie a internetu vecí (IoT). Plán jasne dokladuje všeobecný záujem o oblasť digitálnych mien. Dlhodobú víziu podčiarkuje aj zámer Čínskeho centra pre rozvoj informačných technológií. To uviedlo, že na konci roka predstaví národný štandard pre blockchain. Bude zaujímavé sledovať, čo všetko budú musieť jednotlivé spoločnosti spĺňať.

Malajzia hrozí 10 ročným väzením ak ICO nebudú dodržiavať nový zákon

Aj keď vládni predstavitelia Číny upravujú proces integrácie technológie blockchain podľa vlastného uváženia, podporné projekty, ktoré vznikli v Hongkongu, Hangzhou a Hainane sľubujú svetlú budúcnosť. Prepojenie blockchainu, umelej inteligencie a internetu veci je len otázkou času a Čína si chce rozhodne vybudovať rozhodujúci vplyv aj v tejto sfére.

Zdroj: blokt.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...